ANACM Anadolu Cam 2019/09 Analizi

Anadolu Cam (ANACM) 3Ç finansalların açıklanmasının ardından yazmak için fırsat bulamadığım şirketlerden birisi. Borsada bu yıl iyi bir performans gösteren şirket için kısa bir analiz yazmak istedim.

Şirket 3Ç19 bilançosunu 24 Ekim tarihinde açıkladı. Hisse bu tarihten bu yana %10.3 yükseliş gösterdi. ANACM 3Ç19’da 171.3 milyon TL kar açıklarken, net karı yıllık %16, çeyreksel %10 artış gösterdi. Satış gelirleri aynı dönemde 1.258mn TL ile yıllık %38 artış gösterdi. FAVÖK rakamı ise %39 yükseliş ile 319 milyon TL oldu. Şirket’in sunduğu FAVÖK rakamı ise 365 milyon TL’den 333 milyon TL seviyesine geriledi. Bir kereye mahsus arızi gelir ve giderler bu hesaplamada etkili oluyor. Şirket geçen yıl 103mn TL yatırım faaliyetlerinden gelir yazmıştı.

masanotları

Satışlar hem hacim hem de TL olarak arttı

Aynı dönemde satış hacimleri ton bazında %11 artış gösterdi. Uluslararası satış hacminin %16 artması ön planda duruyor. Satış gelirlerindeki %38’lik artışta, satış hacmindeki artışın yanısıra, %26 oranında artan fiyat ve satılan ürün miksi etkili oldu.
Satışların %46’sını yurtiçi satışlar, %54’ünü uluslararası satışlar oluşturdu.
Rusya Pokrovsky fabrikasının devreye alınmasıyla birlikte konsolide üretim kapasitesinin 2.36 milyon tondan, 2.43 milyon tona çıkması bekleniyor. Bu yıllık %3 artışa karşılık geliyor.

Karlılık ve Performans Güçlü

Kar marjlarında ise 1-3 puan arasında artışlar görülüyor. Sonuç olarak Anadolu Cam’da hem ton bazında satışlar artarken hem de TL bazında satış gelirlerinde geçen yıla artış devam etmekte. Bu yıl Şişe Cam grubu içerisinde grubun konsolide finansallarına en fazla katkı sağlayan şirket ANACM oldu.

2019 yılının 9 aylık döneminde ise şirketin net karı %14 artışla 428.1 milyon TL oldu. Aynı dönemde satış gelirleri %37 artışla 3.146 milyon TL olurken, FAVÖK %41 artışla 780 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Kar marjlarında 2-3 puan arasında artışlar devam etti. Şirket yılın 9 aylık bölümünü %33 brüt kar marjı ve %25 FAVÖK marjı ile tamamladı.

Net Borçluluktaki Artış Devam

Şirket’in Eylül sonu itibari ile 2.649 milyon TL net borcu bulunuyor. Net borç / FAVÖK rasyosu 2.7 ile makul seviyelerde ancak geçmiş yıllara göre artış var. Net borç 2018 yılı sonunda 1.883 milyon TL seviyesindeydi. Cari oran 1.07x ve likidite oranı 0.9x ile ideal oranlarda. Borç çevirme sorunu görülmüyor.

Şirket’in Eylül sonu itibari ile fazla olmamakla birlikte döviz fazlası mevcut.

Şirket’in yatırımcı sunumuna bu linkten ulaşıp incelemenizi öneririm : http://www.sisecamcamambalaj.com/sites/catalogs/tr/Investor%20Relations/Presentations%20and%20Reports/Investor%20Presentations/2019/2.%20ANACM%203%C3%87%202019%20Yat%C4%B1r%C4%B1mc%C4%B1%20Sunumu.pdf

Nakit akışları geçen yıla göre zayıf

Nakit akışları ise bu yıl geçen yıla göre daha zayıf gerçekleşti. Şirket 9 aylık dönemde faaliyetlerinden 179 milyon TL nakit artışı gerçekleştirdi, geçen yıl aynı dönemde 486 milyon TL nakit artışı oluşmuştu. Bunda stoklardaki artıştan kaynaklanan işletme sermayesindeki negatif değişimler etkili oldu. Net olarak bilançodaki nakitlerinde 956 milyon TL artış var ancak bunun en önemli nedeni borçlanmadan sağlanan nakitler oldu. Şirket 9 aylık dönemde 2.413 milyon TL borç ödemesi yaparken, 3.489 milyon TL borçlanma sağladı. Net borç / favök oranı bu nedenle artıyor.

Projeksiyon ve Hedef fiyat

Anadolu Cam için 2019 yılı beklentilerimde yukarı revizyonlar gerçekleştiriyorum. Satış geliri beklentimi 3.837 milyon TL’den 4.200 milyon TL’ye, FAVÖK beklentimi ise 928 milyon TL’den 1092 milyon TL’ye revize ediyorum.

Anadolu Cam için İNA, piyasa çarpanları (fd/favök, fd/satış ve pd/dd) yöntemine göre 12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 3.79 TL seviyesinde koruyorum. Mevcut borsa fiyatı olan 3.65TL seviyesine göre %3.8 gibi sınırlı bir yükseliş alanı bulunuyor. Başka deyişle ANACM değerine ulaşmış görünüyor.

Bilanço beklentimi yukarı revize ederken hedef fiyatımın neden aynı kaldığını soruyorsanız, İNA’dan gelen değerde artış var ancak piyasa çarpanları son çeyreklerde düşmesi nedeni ile piyasa çarpanlarından gelen değerin düşmesi etkili oldu. İkisi birbirini nötrleştirmiş durumda. Matematik böyle diyor.

Sonuç olarak ANACM değerinde görünüyor. Ucuz olduğu söylenemez. Bu kötü bir şirket olduğu anlamına gelmez. Sadece ucuz değil o kadar. Şimdilik pahalı da değil. Elbette bu değeri aşabilir ancak yükseliş sürdükçe giderek pahalı olacaktır. Gelecek çeyreklerdeki bilançolara göre değerleme sonucu değişiklik gösterebilir.

Hisse’nin son 3 ayda borsa da %35, yılbaşından bugüne ise %42 yükseldiğini belirtmek isterim. Bu yıl yatırımcısı memnun eden hisselerden birisi Anadolu Cam oldu. Borsa endeksine rölatif bakıldığında ise son 3 ayda endeksten %23, yılbaşından bu yana ise %20 daha iyi performans göstermiş.

Şimdilik borsada daha ucuz hisseler bulunuyor. Anadolu Cam da geri çekilmeler olması durumunda alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Anadolu Cam için 2019/06 analizim ilginize çekebilir. Tıklayınız. 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir