ARCLK 2023/06 BILANÇO ANALİZİ

Arçelik (ARCLK) 2Ç23 döneminde 491.8 mn TL net kar açıkladı. Bu piyasa beklentisi olan 759 mn TL seviyenin oldukça altında gerçekleşti. Net kar geçen yıl aynı döneme göre %90 artarken, önceki çeyreğe göre %54 geriledi. Ancak sadece net kar rakamına bakmak yanıltıcı olacaktır. Bunun en büyük nedeni Şirket’in bu dönemde 1Ç23’e göre yüksek vergi karşılığı etkili olmuş görünüyor. 1Ç23 döneminde 448 milyon TL vergi geliri yansıtırken, 2Ç23 döneminde 443 mn TL vergi gideri yansıttı. Vergi öncesi kar ise artış gösterdi. Bunun dışında satış gelirleri, FAVÖK piyasa beklentilerine paralel gelirken, maliyetlerdeki düşüş, operasyonel giderlerdeki disiplin ve kur etkisi sayesinde kar marjlarında yükseliş oluştu.

masanotları borsa

Sonuç olarak açıklanan finansallar net kar rakamı bakımından beklentilerin altında olabilir, ancak operasyonel sonuçlar ve karlılık açısından başarılı.

Şirket bu dönemde satış gelirlerini beklentilere paralel 46.9 milyar TL olarak açıkladı. Satış gelirleri %45 büyüme gösterdi. FAVÖK yine beklentilere paralel 5 milyar TL olurken, yıllık %114 ve çeyreklik %36 büyüme oluştu.

Bu dönemde Brüt Kar Marjı %32 olurken, yıllık 2.3 puan ve çeyreklik 1 puana yakın artış sağladı. Brüt kar marjındaki iyileşmede düşen hammadde maliyetleri, çeyreklik ve yıllık bazda iyileşen EURUSD paritesi ve çeyreklik bazda daha yüksek kapasite kullanım oranı etkili oldu.

FAVÖK marjı 2Ç23’de %10.8 olurken, yıllık 3.4 ve çeyreklik 1.5 puan artış gösterdi. FAVÖK Marjındaki iyileşmede iyileşen brüt kar marjı ve azalan lojistik maliyetleri nedeni ile düşen operasyonel gider oranı etkili oldu.

Bu dönemde 1Ç23 dönemine göre nakit akışları güçlü seyretti. 1Ç23’de işletme faaliyetlerinden 1.7 milyar TL negatif akış görülürken, 2Ç23’de 1 milyar TL faaliyet nakit akışı elde etti. Ayrıca 2Ç dönemde net borç ödemesi gerçekleştirdi.

6 Aylık Dönem

Bu sonuçlarla birlikte ARCLK yılın ilk yarısını 1.566 milyon TL net kar ile kapadı. Şirket’in net karı geçen yıl aynı döneme göre %10 büyüdü. Satış gelirleri %44 artışla 86.839 milyon TL olurken, FAVÖK 8.679 milyon TL ile %62 büyüdü.

Bu büyümenin büyük kısmı yurtiçi tüketimden geldi. Enflasyon ortamının tüketimi hızlandırması ve fiyatlardaki ayarlama etkili oldu. Bu dönemde global pazarlarda çift haneli daralmalar devam etti. Şirket’in ihracat oranı bu dönemde %61.5 seviyesinde oluştu. Yurtdışı satış gelirleri %26.1 artış gösterdi. Ancak bu artışın büyük çoğunluğu TL’deki değer kaybından oluştu. Arçelik yılın ilk yarısında 12.425 bin adet beyaz eşya üretti. Üretim geçen yıl aynı döneme göre adet bazında %4.1 daraldı.

Şirket yılın ilk yarısını %32 Brüt kar marjı ile tamamladı. Brüt kar marjı geçen yıl aynı döneme göre 1.4 puan iyileşti. FAVÖK Marjı 1.2 puan artışla %10 seviyesinde oluştu. 2022 6 aylık dönemden bu yana FAVÖK Marjı artış eğiliminde.

ARCLK FAVÖK MARJI TARİHSEL

Nakit akış tablosuna bakarsak, ilk çeyrekteki zayıf nakit akışları yerini biraz toparlanmaya bıraktı ancak halen zayıf. Bunda 2Ç dönemdeki güçlü nakit akışı etkili oldu. Şirket 6 aylık dönemde işletme faaliyetlerinden 605 milyon TL negatif akış elde etti. Ancak bu dönemde nakitleri arttı ve bunda kur farkı etkisi etkili oldu.

Şirket’in Haziran sonu itibarı ile 40.613 milyon TL net borcu bulunuyor Net borç / FAVÖK oranı 2.7 seviyesinde. Geçen yıl aynı dönemde 3.3 seviyesindeydi. Şirket’in borçluluk oranı son yıllarda 2 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Cari oran 1.13x ve likidite oranı 0.8x seviyesinde ideal durumda. Arçelik için borçluluk sorunundan bahsedemeyiz.

Solar Enerji Panel Yatırımı

Arçelik 9 ay önde başladığı Solar Enerji Panel yatırımını tamamladı ve test üretimine başladı. 550 bin adet kapasiteli yatırımın, yıl sonunda 1 milyon adet seviyesine yükselmesi bekleniyor. Şirket bu alanda liderlik hedefliyor. Bu, kapasitenin ilerleyen yıllarda artmaya devam edeceğini gösterebilir. 550 watt’lık panellerin deprem bölgesindeki konutlarda uygulanmaya başladığı ifade ediliyor. Bu alanda elde edilecek ciro ve FAVÖK karlılığının hangi seviyelerde olacağı konusunda net bir bilgi şimdilik mevcut değil. Ancak özellikle 2024 yılında panel satışları finansallar üzerinde etkili olacaktır.

ARCLK Değerlendirme

Açıklanan finansalları beklentilere paralel olarak değerlendiriyorum. Global pazarlarda halen daralma var ve işler oldukça zayıf. Yurtiçi tüketim şimdilik ciro artışını sırtlamış görünüyor. Ancak EURUSD paritesindeki iyileşme, hammadde maliyetlerindeki düşüş ve operasyonel giderlerdeki disiplin karlılığı olumlu etkiliyor. Ancak nakit akışları halen zayıf. Global pazarlardaki durgunluğun yerini canlılığın alması ile karlılık yükselecektir ancak henüz canlanma görünmüyor. Şirket mevcut durumda 23.1x f/k çarpanı ve 3.31x pd/dd çarpanı ile işlem görmekte. Fd/Favök çarpanı ise 9.47x seviyesinde. Piyasa çarpanları sektör ortalamalarının altında bulunuyor ancak kendi tarihsel ortalamalarının üzerinde bulunuyor. Sadece beyaz eşya faaliyetlerine göre bakıldığında ARCLK ucuz görünmüyor. Piyasa fiyatlamasının beyaz eşya faaliyetinden farklı olarak solar panel yatırımını da dahil ettiğini düşünüyorum.

ARCLK Özet Gelir Tablosu

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir