Borsa 325$ Direncinin Üzerinde Kapandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu olsun. 1919’da Anadolu’da yakılan ve tüm yurda yayılan Aydınlanma meşalesinin ışığında çalışmaya yılmadan usanmadan devam ediyoruz.

Borsa endeksi geçen hafta %4.16 gibi güçlü bir yükselişle 10.643 seviyesinde kapandı ve rekorlar kırmaya devam ediyor. Bu yükselişte %8.30 yükseliş kaydeden Bankacılık endeksinin önemli etkisi var. Geçen hafta yine Banka raporları ve hedef fiyatlarda yukarı revizeler görüldü. CDS düşmeye devam ettikçe bu revizyonlar gelmeye devam edecek görünüyor. Diğer yandan haftalık verilerde yabancıların DİPS ve hisse alımlarının devam etmesi, TCMB rezervlerindeki iyileşmenin ivmelenmesi ve KKM’den çıkışların çok daha büyük adımlarla oluşmaya başlaması piyasalarda beklentileri yükseltiyor. Bu durum piyasadaki risk iştahını pozitif etkiliyor.

masanotları borsa

Dolar Bazında Yeni Hedef

Geçen haftanın en önemli teknik gelişmesi Borsa BIST100 endeksinin 325$ seviyesinin üzerinde 330$ seviyesinde bir kapanış gerçekleştirmesi oldu. Bu seviye oldukça kritik bir eşik olarak görülebilir çünkü geçmiş yıllarda da test edilen ve teknik olarak önemli bir eşik seviye özelliği elde etmiş bir seviye. Endeksin bu seviye üzerinde kalması ve yerleşmesi, yeni yüksek hedeflerin ortaya çıkmasına neden olacak. Bu yeni hedef 400$ olarak görünüyor. Bu seviye yaklaşık olarak 13000 seviyelerine karşılık geliyor. Yılsonuna kadar olağanüstü bir olumsuzluk yaşanmaz ise BIST100 endeksinin 400$ ve üzeri seviyeleri test edebileceğimiz düşüncemizi koruyoruz.

Borsada bilançolar gelirken, yılbaşından bu yana Sigorta endeksi %80.8, Bankacılık endeksi %64.93, Bilişim Endeksi %63.50 ve İletişim Endeksi %58.97 yükseldi. BIST100 endeksi %42.48 yükseliş sağladı. Bu sonuçlar özellikle 2023 Kasım ayından bu yana sektördeki araştırma bölümlerinin raporları, önerileri ve model portföyleri ile uyumlu bir sonuç. Buradan bir kez daha analist raporlarının okunmasının, Model Portföy takiplerinin ne kadar önemli olduğunu tespit etmek isterim.

BISTTUM endeksinde yer alan 534 şirketten 453 tanesi 12 aylık sonuçlarını açıkladı. 2023 bilançoları son gün 20 Mayıs Pazartesi günü bitiyor ve geriye 81 şirket kalmış görünüyor. 2024 3 aylık bilançolar için ise son gün Konsolide sonuçlar için 21 Haziran, Konsolide olmayan sonuçlar için 11 Haziran 2024 olarak belirlenmişti. Bunlardan Sigorta şirketleri için son gün 10 Mayıs tarihi idi ve tamamlandı. Bankalar içinde son gün 20 Mayıs tarihi ve tamamlanmış görünüyor.

Borsa

Borsa için sürekli ifade ettiğimiz yorumumuzu koruyoruz. 2024 ve 2025 yılı için pozitif görüşümüzü sürdürüyoruz. Endeksin ilerleyen aylarda 400$ seviyesini geçmesi muhtemel görünüyor. Daha ileride 500$ direnci test edilebilir. Sonuç olarak hissene sahip çık ve endeksteki gerilemelerde pozisyon ekle ana stratejimiz devam ediyor. Banka ve Sigorta hisselerindeki pozitif seyirler devam edecek görünüyor. CDS oranının 200pbs seviyelerine doğru düşmesi bu sektördeki rallinin devamını sağlayabilir. Ancak endekste geride kalan sanayi şirketlerinde ve Holdinglerde yükselişe ayak uyduracaklarını düşünüyoruz. Nakit akışı ve nakit durumu güçlü ve çarpanları makul şirketlerde çok daha iyi performanslar olabilir. Hareketin öncelikle BIST100 hisselerinde daha fazla hissedileceğini düşünüyoruz.

S&P500’den  Yeni Rekor

ABD S&P500 endeksi 5282 tarihi zirvesini geçti ve yeni rekor seviyelerde kapanış gerçekleştirdi. Teknik göstergeler alırı alım noktasına gelmiş olmasından dolayı, 5282 seviyesi üzerinde bir süre yatay seyir gösterebilir. S&P’nin 5282 seviyesi üzerinde kalması ve yerleşmesi durumunda yukarı hareket devam edecek görünüyor. Başta Powell olmak üzere Fed yetkililerinden dozu giderek artan şahin mesajlar gelmeye devam etmesi piyasada aşırı olumsuzluk yaratmazken, ivmenin yavaşlamasına neden olabilir. Diğer yandan gelen 1Ç24 sonuçlarının büyük çoğunlukla pozitif gelmesi endeksi destekliyor.

İçeride TCMB Faiz Kararı Dışarıda Fed Tutanakları

Haftalık veri takviminde Pazartesi günü TÜİK Yurtdışı ÜFE verilerini açıklayacak. Hazine’nin 4 yıl vadeli TLREF’e endeksli tahvil ihalesi bulunuyor. Ayrıca aynı gün Borsa şirketlerinin 2023 yılı finansallarını göndermeleri için son gün. Salı günü Hazine’nin 4 ve 7 yıl vadeli tahvil ihaleleri bulunuyor. Perşembe günü Tüketici Güven endeksi izlenecek ve ayrıca TCMB Faiz Kararı izlenecek. Beklentiler %50 olan politika faizinde değişiklik yapılmayacağı yönünde bulunuyor. Cuma günü önemli bir veri akışı bulunmuyor.  

ABD tarafında Pazartesi günü önemli veri akışı olmazken, Salı günü New York Fed Başkanı Williams konuşacak. Çarşamba günü Fed toplantı tutanakları izlenecek. Özellikle üyelerin enflasyon konusundaki ifadeleri piyasalar için önemli olabilir. Perşembe günü ABD PMI ve Cuma günü ABD dayanıklı mal siparişleri ve Michigan Tüketici güven endeksi verisi takip edilecek.

Avrupa tarafında ise, Perşembe günü Euro Bölgesi PMI verisi izlenecek. Bunun dışında Avrupa ekonomik ajanda açısından sakin bir haftaya hazırlanıyor.

Bunların dışında Pazartesi günü Çin Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Perşembe günü G.Kore Merkez Bankası faiz kararı alınacak ve Cuma günü Japonya TÜFE verileri izlenecek.

325$ Direnci Üzerinde Kapanış

Grafik BIST100 endeksinin dolar cinsinden haftalık bazda grafiği. Endeks 325$ direncinin üzerinde bir kapanış gerçekleştirdi. Bu seviye üzerinde tutunma sağlanması durumunda, teknik olarak ilerleyen süreçte 400$ seviyesi yeni hedef olacak görünüyor. Bu seviye yaklaşık 13000 seviyelerine karşılık gelmekte. Bilindiği gibi BIST100 endeksinin $ bazındaki en yük seviyesi 2010 yılındaki 510$ seviyesi.

Borsa

Ons 2374 Direncini Geçti

Ons Altın 2283 seviyelerinden güç alarak başlattığı yükselişinde 2374 direncinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Dolar endeksindeki gevşeme ve Çin Merkez Bankasının altın alımları Ons Altını destekliyor.  Ons Altının 2374 seviyesi üzerinde kaldığı sürece yukarı seyrini sürdürmesi beklenebilir. Teknik olarak ilerleyen süreç için yeni hedef 2700$ seviyesi olarak ölçülüyor.

Ons Altın

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN. Bilgi için görseli tıklayabilirsiniz.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir