Borsa 8200 Hedefine Doğru

Borsa endeksi geçen haftayı 4.24 ile kapattı. Bu haftalık kapanış ile endeks üst üste 7 haftadır yükseliyor. Genel olarak 8000-8200 hedefine doğru hareketin devam ettiğini söylemek mümkün. Bu sürede Yabancıların alımları devam ederken, Takas oranları %31.05 seviyesine yükselmiş durumda. Bu seviye seçim sonrasındaki gün %27.52 seviyesindeydi. Ekonomi yönetiminin yabancılarla temasları, Gri listeden çıkılması konusundaki açıklamalar, OVP’nin Eylül ayı ilk 10 günü içerisinde açıklanabileceğinin ifade edilmesi, Moody’s’in rasyonel adımlar devam etmesi durumunda not görünümünün yukarı revize edilebileceğine yönelik raporu, Borsadaki alımların ivmesinin artmasına neden olmuş görünüyor. Yabancıların bu konudaki ilgilerinin ilerleyen zamanlarda daha da yükselmesi mümkün. Doğrulanmasa bile geçen hafta yabancılarla 2018 yılında kapatılan swap kanallarının yeniden açılabileceğine yönelik piyasa söylemleri de endeksteki havaya pozitif katkı sağlamış olabilir.

masanotları borsa

Sonuç olarak son zamanlarda piyasalarda her gelen haber pozitif yorumlanıyor. Bu arada endeksin teknik olarak ortalamalarından fazla açıldığını fark ediyoruz. Özellikle haftalık grafiklerde bu net bir şekilde görülüyor. Buna paralel geçen hafta piyasalarda düzeltme konusu fazlaca dile getirilmeye başlandı. 8000-8200 bölgelerinde endekste bir kar satışı olasılığı bulunuyor ancak yine de kalıcı ve uzun soluklu bir düşüş veya satışların derinleşmesini beklemiyoruz. Yatırımcıların düzeltme yaşanması durumunda pozisyonlarını korumaları gerektiği düşüncemi koruyorum.

İkna edici ve rasyonel algılanan bir OVP ile birlikte daha büyük yabancı fonların ilgisi artabilir. Ve bu endeksin 8200 seviyesini geçmesine ilerleyen aylarda yardımcı olabilir. Kısa vadede ise bilanço döneminin 21 Ağustos da bitmesi ile kar satışı görebiliriz. Ancak bu kar satışlarının derinleşmesini beklemiyorum.

Bilançolar açıklanırken, hisse bazlı geçişlerin yoğunlaştığını izliyoruz. Bu dönemde araştırma raporlarının okunması ve model portföy değişikliklerinin takip edilmesinde fayda var. Özellikle borsada kendi başına bilgi eksikliği ile hareket etmeye çalışan küçük hesap sahiplerinin, model portföyleri takip etmesi veya yatırım fonlarında tasarruflarını değerlendirmesi daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Ayrıca, borsada ralli dönemlerinde sürekli pozisyon değiştirenler yükselişin gerisinde kalmaktadır. Buna karşın pozisyonunu koruyan ve ralli süresinde sabit kalan hesaplarda ise getiri her zaman daha yüksek olmuştur. Dereyi geçerken at değiştirilmez.

Bilançolar Devam Ediyor

Geçen hafta gelen bilançolar arasında YUNSA, SAHOL, ARZUM, KLKIM, THYAO, CIMSA, BRSAN, LOGO, AEFES, ADEL, MAKIM, BOBET, ASTOR, DERIM, DESA, AGHOL, ATATP, AKCNS, CCOLA gibi şirketlerde güçlü sonuçlar gördük. Bunun dışında SASA, KORDS, TKFEN, EREGL gibi şirketlerde ise zayıf sonuçlar aldık. Operasyonel anlamda güçlü sonuçlar getirip, net kar bazında zayıf kalanlar ise KAREL, TUCLK ve TKNSA oldu.

Önümüzdeki hafta 14 Ağustos PGSUS, TTKOM, 15 Ağustos AKSEN, ASELS, 16 Ağustos ENKAI, SOKM, 17 Ağustos BIMAS, TCELL ve ULKER 2Ç finansallarının açıklanması bekleniyor.

ABD Borsalarında resesyon yine gündemde

Fitch’in not indirimi ile başlayan kar satışı rüzgârı geçen haftada S&P endeksinde etkili oldu. Geçtiğimiz hafta tekrar resesyona yönelik yorumların gündemi fazlası ile meşgul etmesi, Fed üyelerinden faiz artırımına yönelik yorumların gelmesi piyasadaki moralleri düşürdü. Teknik olarak bakıldığında 4600 seviyelerinden 4450 seviyesine geldi. Tam bu noktada 50 günlük ortalama bulunuyor ve S&P bu seviyeden hafif tepki yaparak ancak kararsız bir şekilde kapadı. Gelecek hafta S&P’nin 4450 üzerinde kalması durumunda tekrar yukarı tepkiler görebiliriz. Bu tepkiler 4525 seviyesine doğru olabilir. Buna karşın 4450 seviyesinin altına gerileyen bir S&P endeksi, daha kötü günlerin habercisi olabilir.

Yabancı hisse yatırım fonlarına yatırım yapanların, gelecek hafta S&P endeksinde 4450 seviyesinin üzerinde kalıp kalamadığını izlemelerini öneririm.

İçeride Haber Akışları, Dışarıda Euro Bölgesi TÜFE Verisi

Haftalık veri takviminde, içeriye bakıldığında Salı günü Hazine ihalesi ve Temmuz ayı Tarım ÜFE verisi ile Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi verileri alınacak. Bunun dışında önemli veri akışı bulunmuyor. Ekonomi yönetiminden gelecek açıklamalar, yurtdışı kuruluşların yazacağı raporlar yine takip edilecek.

Dışarıda ABD kanadında ise, Saı günü ZEW Beklenti Endeksi ve Temmuz perakende satışlar izlenecek. Çarşamba günü ise Temmuz Sanayi Üretim verisi izlenecek. Euro Bölgesine bakarsak, Salı günü ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi izlenirken, Salı günü Haziran Sanayi Üretim verisi ve 2Ç büyüme 2.tahmin verileri alınacak. Cuma günü Temmuz TÜFE verisi önemli bir veri olacak.

Borsa Endeksi 8200’e Doğru Emin Adımlarla

Teknik olarak güçlü seyir devam ediyor. 8200 teknik hedefi korunurken, göstergeler güçlü. Kısa vadede destek olarak 7400 seviyesi izlenebilir. Bu seviyenin altına gerilemesi durumunda kar satışları güçlenebilir. Ancak şu an bu noktada değiliz ve 8200 direncine doğru momentum korunuyor. 8200 seviyesinde kar satışlarının gelmesi muhtemel olabilir.

Borsa Günlük Grafik

Ons Altın’ın ABD Doları İle Testi

Ons Altın için 1915 desteği ile ve ABD Doları ile savaşı halen devam ediyor. ABD Dolar endeksindeki güçlenme ve 102.7 seviyelerine kadar yükselişini geçen hafta koruması, Ons üzerindeki baskıyı arttırdı. 1915 seviyeleri Altın de şu ana kadar iyi bir tepki bölgesi oldu. Bu kural devam edebilir. Çarşamba günkü Sanayi Üretim verisi Altın içinde önemli olacak görünüyor. Altın 1915 üzerinde kaldığı sürece yukarı tepkiler olmaya devam edecektir. Buna karşın 1915 altına yerleşene bir Altın ise gelecekte daha ileri düşüşlerin habercisi olacaktır. Bu hafta Altın için kritik.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

ARCLK 2023/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

TOASO 2023/06 Analizi için tıklayın.

VESBE 2023/06 Analizi için tıklayın.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir