Borsa Denge Arıyor

Borsa Endeksi geçen haftayı %2.83 değer kaybı ile kapatırken, bunda en büyük etki yine %13 düşen banka hisseleri oldu. Diğer yandan XTUMY endeksi haftayı %2.05 yükselişle kapadı. Borsada hareketlerin BIST100 dışı hisselere yayılmaya başladığını söylemek mümkün. Diğer yandan Rusya Ukrayna ile ilgili son gelişmelerin ardından Gıda ve Gübre şirketlerinde yukarı hareketlerin hızlandığını gözlemledik. Önümüzdeki günlerde özellikle Eylül ayının sonlanmasıyla birlikte 3.çeyrek kar beklentilerine paralel olarak hisse bazlı ayrışmaları daha sık görebiliriz.

masanotları borsa

Bankalarda taşlar yerine tam oturmadı. VIOP’da vade sonu önemli

Büyük bankalar 50 günlük ortalamalarına yaklaşırken ve alıcılar kendisini biraz daha belli ederken, orta ölçekli bankalarda özellikle SKBNK ve TSKB’de taban serileri devam ediyor. Aynı hareketlerin VIOP’da pay kontratlarında da izliyoruz. VIOP pay kontratları fiziki teslimatlı oldukları için vade sonunda yani 30 Eylül tarihi önemli olacak. Çünkü bu tarihte alınan ve satılan kontratların karşılığında aracı kurumlar arasında hisse ve nakit yükümlülüklerinin yerine getirilmesi gerekiyor. Bu işlemlerin 2 günlük takas süresi sonunda gerçekleşmesi lazım. Bu nedenle taşların yerine tam oturmadığını söylemek mümkün. Aslında teknik olarak büyük banka hisseleri 50 günlük ortalamalarına geldi ve bu seviyeler iyi bir alım noktası olabilir. Ancak şimdilik banka hisselerinde rasyonel fiyatlamalardan uzak işlemler devam etmesi nedeni ile uzak durup izlemekte fayda var.

Dışarıda satışlar devam

Dışarıda ise faiz artırımları devam ediyor ve buna bağlı olarak şirketlerin karlılıklarında düşüşler olacağı beklentileri ile borsa endekslerindeki satışlar sürmekte. Bir süre Global majör borsalarda güneşli günler görmeyebiliriz. Ancak bu düşüşler iyi bir fırsat yaratıyor. Ancak o günün hangi gün olacağını söylemek şimdilik zor.

İçeride Ekonomik verilerden daha çok Bankalar ve Yunanistan ile ilgili Gelişmeler öne çıkabilir

Ajandaya bakıldığında içeride hafta genelinde ekonomik güven endeksi, kapasite kullanım oranları ve dış ticaret gibi veriler var. Ancak bu verilerin piyasa üzerinde fazla etkili olmasını beklemiyorum. Cuma beklenen Dış ticaret verisi zaten aybaşında gümrük bakanlığı tarafında 11.3 milyar $ olarak açıklandı. Pazartesi günü gelecek Kapasite Kullanım oranları Eylül verisi olacak. Önceki veri %76.70 seviyesinde açıklanmıştı. Bu veriden çok farklı bir rakam gelmesi etkili olabilir. Bunun dışında Türk Bankalarının MIR kart sistemi ile ilgili uygulamaları ve ABD yaptırımları ile ilgili olası haberler daha fazla gündemde olabilir. Ayrıca Yunanistan’ın adalara ABD’nin hibe ettiği zırhlı araçları yerleştirmesi gibi gelişmelerde yine gözleri jeopolitik risklere çevirebilir. Cuma günü ise S&P’nin Türkiye Değerlendirmesi bekleniyor.

Dışarıda ise Pazartesi ve Çarşamba günleri ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmaları ve Salı günü Fed Başkanı Powell’ın konuşması olacak. Ancak Powell geçen hafta Fed toplantısı sonrasında en önemli konuşmalarını zaten yaptı. Bu nedenle farklı bir konuşma yapmasını beklemiyorum. Salı günü ABD dayanıklı mal siparişleri verisi, Perşembe günü ABD 2.çeyrek büyüme verisi izlenecek. Bu veri 3. Hesaplama yani final verisi olacak. Önceki hesaplama çeyreksel %0.6 daralma yönündeydi. Beklentiler yine buna paralel bulunuyor. Büyük bir sapma olmadıkça piyasalar üzerinde etkisi olmayacaktır. Cuma günü ise Çin PMI verileri, Euro Bölgesi Eylül ayı TÜFE verisi, İngiltere büyüme verisi (final verisi) ve ABD Eylül ayı kişisel gelir ve harcamalar verileri önemli olabilir.

Borsa Endeksi Denge Arıyor

Borsa endeksi grafikten görüldüğü gibi bir üst kanala geçmede başarılı olamadı. Kar satışları 3300 seviyesindeki 22 günlük ortalamada karşılanmaya çalışıyor ancak endeks bu seviyenin altında. BIST100 ün güçlenmesi için 22 günlük ortalamasının üzerine yükselmesi gerekli. Bu durumda tekrar 3500 seviyesine doğru bir deneme için güç oluşabilir. Buna karşılık endeksin 3300 seviyeleri üzerine çıkmakta başarısız kalması durumunda ise satış baskısı 3150 seviyelerine doğru devam edebilir. Teknik olarak net yorum yapmak şimdilik güç.  

Borsa Endeks Grafiği

DolarTL

DolarTl grafiği artık bir çizgi gibi sıkışmış bir seyir gösteriyor. TL için riskler iyice yükseliyor. Fed faiz artırırken dolar endeksi 110 seviyesinden 112 seviyesine yükseldi. Dolar bu kadar güçlenirken, içeride TCMB’nin faizlerini 100bps indirmesine rağmen DolarTL’nin hafif bir yükseliş göstermesi normal bir gelişme değil. DolarTL için ne kadar baskı uygulanırsa uygulansın yukarı hareket devam edecek görünüyor. 18.45 seviyesinin üzerinde psikolojik sınır olması nedeni ile hareketlilik artabilir.

DolarTL Grafiği

Ons Altında Güçlenen Dolar Etkisi

Ons Altın 1680 seviyesindeki iki yıllık kritik destek seviyesinde tutunamadı ve aşağı doğru harekete başladı. Fed’in faiz artırımı sonrasında Dolar endeksindeki hızlı yükseliş Altında baskıyı iyice artırıyor. 1600 seviyelerine doğru bir düşüş olasılığı artmış durumda. Ancak diğer yandan haftalık grafiklerde bile teknik göstergeler aşırı satım noktasında bulunuyor. Tepki yükselişi gelse bile ne kadar güçlü geleceği şüpheli.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumalısınız.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir