Borsa Haftalık Piyasa Beklentileri

Geçen hafta Borsa İstanbul %1.6 değer kazanırken yatay bir seyirle haftayı kapadı. Dolar kuru ise %4’e yakın yükseliş gösterdi ve kritik 6.60 seviyesinin üzerine çıkarak daha yukarı seviyelere devam edebileceği sinyalini verdi. Küresel borsalarda Salı günü Trump’ın yaptığı olumsuz açıklamalarla düşüş görülse de, haftanın geri kalanında daha yatay seyirler izlendi. Ancak küresel olarak borsalar halen zayıf görünümü koruyor.

masanotları borsa

Dolar Endeksi ve Petrol Haftanın Belirgin Hareketleri Oldu

Geçtiğimiz haftanın önemli hareketleri iki yerde gözlendi. Birincisi Dolar endeksinin 98 sınırına kadar geri çekilmesinin ardından 100 seviyesine doğru yükselmesi oldu. Bu durum ABD Dolarının dünya piyasalarında yeniden değer kazanmasına neden olurken, GOÜ para birimlerinde değer kaybına yol açtı. İçeride DolarTL kurundaki yükselişin en önemli nedeni bu oldu.

İkincisi ise petrol fiyatlarında yaşanan %50’ye yakın yükseliş oldu.Suudi’ler ile Putin’in aralarındaki anlaşmazlığı çözmek için toplantı yapacağına yönelik haberler ve OPEC+ buluşmasının Pazartesi olarak açıklanması petrolde düştüğü dip seviyelerden hızlı toparlanma getirdi. Son haberler bu toplantının Perşembe gününe ertelendiği yönünde bulunuyor. Halen bir anlaşmazlık varmış görüntüsü var. Bu nedenle gelecek hafta petrolde oynaklığın yüksek olacağı bir hafta olabilir.

İçeride Önemli Veri Akışı Yok

Önümüzdeki hafta yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Hazine haftaya Pazartesi ve Salı günleri dört adet ihale düzenleyecek. İç borç ödemesi açısından ise oldukça rahat bir hafta denilebilir. Cuma günü ise Ocak dönemi işsizlik verileri bekleniyor. Ancak bu verilerde koronavirüs etkisini görmeyeceğiz. Pazartesi günü TCMB enflasyon değerlendirmesi ve Mart ayı Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi açıklanacak. Piyasa üzerinde etkili olmasını beklemiyoruz.

Cuma günü ABD ve Avrupa Kapalı

Dışarıda ise Çarşamba günü Fed toplantı tutanakları açıklanacak. Ancak Fed’in artık son noktada olduğunu yapabileceği her şeyi yaptığını gördük. Bu nedenle önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz. Perşembe günü Mart ayı Michigan Güven Endeksi, Cuma günü ise ABD Mart ayı TÜFE verileri izlenecek.

Avrupa tarafında ise Çarşamba günü İngiltere Sanayi Üretim Verisi var ancak Şubat ayı verisi olması nedeni ile fazla önemi olmayabilir. Cuma günü Çin Mart ayı enflasyon verisi izlenecek.

Cuma günü aynı zamanda ABD ve Avrupa piyasaları kapalı olacak.

OPEC+ toplantısı Önemli

Küresel piyasalarda Perşembe günü yapılması beklenen OPEC+ toplantısı özellikle petrol fiyatları için önemli olacak. Burada önemli bir noktayı ifade etmek gerekiyor. Suudi Arabistan’ın petrol üretimini arttırdığı ve fiyatları düşürdüğünü açıkladığı günkü petrol fiyatları halen %50 yukarıda bulunuyor. Olası bir anlaşmada petrolde hızlı bir yukarı hareket görebiliriz. Ancak anlaşmazlıkların devam etmesi durumunda ise ciddi oynaklıklar oluşabilir.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayabilirsiniz.

İzle Gör Süreci Devam Ediyor

Bunların dışında piyasalar aslında koronavirüs vaka sayılarındaki seyri takip edecek. Özellikle ABD ve Avrupa tarafında vaka sayılarındaki artış hızının yavaşlaması gerekiyor. Piyasaların şu anda izle gör süreci içerisinde olduğunu ve izlediği en önemli konunun vaka sayılarının kontrol altına girip girmesi olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki iki hafta piyasalar açısından kritik olmaya devam ediyor. Piyasalar belki de bir süre sonunda mevcut düşüşün bir dip noktası olduğunu kabul edecek ve yükselişe başlayacak ya da daha kötüsünün olacağını gözlemleyecek ve yeni bir satış dalgası göreceğiz. Bu nedenle piyasalardaki riskler henüz bitmedi.

ABD S&P endeksi

S&P endeksi 22-günlük ortalaması olan 2573 seviyesinin üzerine yükselmekte başarısız kaldı ve geri çekildi. Ancak geri çekilmelerin 2445 seviyesinde sınırlı kaldığını görmekteyiz. Önümüzdeki hafta Borsa S&P endeksinin 22-günlük ortalamasının üzerine çıkıp çıkmayacağı önemli olabilir. Bunu başarabilirse satış psikolojisinin önemli bir kısmı kırımlı olacak ve güçlenebilecek. Aksi durumda 2445 desteği zorlanabilir ve kırması durumunda 2350 kritik desteğini yeniden test edebiliriz.

Tüm borsalarda önceki sıçrama yaptığı noktalarında altına düşmesi virüsün bir üst vitese geçmesi ile ilgili olacak görünüyor. Bunu ise Nisan ortasına kadar net bir şekilde görmek zor.

BORSA

Borsa endeksinin güçlenmesi için 92300 seviyesinin üzerine yükselmesi ve yerleşmesi gerekiyor. Bu hareketi yapması aynı zamanda 22-günlük ortalamasını da geçmiş olması demek olacak ve bir olumlu sinyal olacak. Aşağıda ise 87000 seviyesi önemli destek olmuş durumda. Bu desteğin kırılması durumunda yeniden 82000 seviyesine doğru düşüş görebiliriz. Endeks 87000-93200 aralıında yatay bir seyirde gösterebilir. Kırılmanın ne tarafa doğru olacağını izleyip göreceğiz.

Bu noktada Borsa Sanayi Endeksi (XUSIN) tam 22-günlük ortalamasını (111133) zorluyor. İlginç bir görünüm. Haftaya sanayi hisselerinde kritik bir hafta olacak. Banka endeksi ise çok zayıf görünüyor.

Stratejiler

Öncelikle bu dönemde Borsa da hisse senedi alımlarının kredili olmaması, kısa vadede ihtiyacınız olduğu bir miktarla yapılmamasında fayda var. Ayrıca her zaman nakit bulundurmakta paranın tamamı ile giriş yapmamakta fayda var. Uzun vadede bekleyebilirim diyen yatırımcı için ideal yerler olabilir ancak kısa vade düşünenler için oynaklık yüksek olabilir. Bu da riski yükseltir.

Hisse pozisyonunu koruyanlar endeksin 87000 desteğini kırması durumunda VİOP’da endeks kontratında ya da varsa hissesinin VİOP kontratında pozisyon büyüklüğü kadar kısa pozisyon alarak olası bir ilave düşüşe karşı kendilerini koruma altına alabilirler.

Nakiti olup hisse almak isteyen yatırımcıların ise bu seviyelerde %25 gibi düşük bir oranda giriş yapması ve sonra bir süre izlemesi doğru olabilir. Yatırımcıların 82000 endeksi izlemeleri, bu seviye kırılırsa alımlarını bir süre ertelemeleri ve endeksin 70000 bölgesine doğru düşüp düşmeyeceğini takip etmeleri doğru olacaktır. Buna karşın endeksin 22-günlük ortalamasının üzerine yerleşmesi durumunda ise hisse oranı %50 seviyesine çıkarılabilir. Sürekli belirttiğimiz bir noktayı yeniden belirtiyoruz. Alımların mutlaka kademeli olması ve her alım fiyatı arasında %7-10 gibi aralıkların olmasına dikkat edilmelidir.

Savunma, Gıda, İlaç, teknoloji, yazılım (özelikle siber güvenlik yazılımı), devletten alım garantisi olan enerji şirketleri, sağlık ve telekomünikasyon sektörlerinin virüse karşı daha güçlü kalabileceklerini düşünüyoruz. Elbette düşmeyecekler anlamı çıkarılmamalı. Bu tarz şirketler düşüşlerden diğerlerine kıyasla daha az etkilenebilir. Diğer yandan yüksek temettü verimine sahip hisselerin de satışlara karşı daha dirençli olması beklenebilir. Ancak sanayi bakanlığının temettülerin 2019 yılı dönem karının %25’ini geçemeyeceğine yönelik kararı nedeni ile temettü verimleri bu yıl düşebilir. Genel kurulunu yaparak temettüsünü onaylayan ya da temettü ödemesini gerçekleştiren şirketler için bu kural uygulanmayabilir. Ancak Yönetim Kurulu teklifi aşamasında olup, Genel Kurul onayı bekleyen temettü ödemeleri değişebilir ve bakanlığın kararına uygun hale getirilebilir. Ayrıca geri alım yapan şirketlerin hisseleri yine düşüşe karşı direnç gösterebilir. Bu sektörlere petrokimya sektörünü ekleyebiliriz. Hayatın her alanında kullanılan ürünler olması nedeni ile geçen hafta öne çıktığını gördük.

DOLAR

Dolar kurunun 6.60 seviyesini geçmesi 6.80 ve 7.20 dirençlerinin test edilme olasılığını masaya taşımış görünüyor. Dolar kuru 6.60 seviyesinin altına düşmedikçe sakinleşmekten bahsedemeyiz. Dolar endeksinin yükselişini sürdürmesi durumunda içeride Dolar kurundaki yukarı hareket devam edebilir. Bu nokta şirketlerde kur riski yönetiminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz.

Dünyada vaka sayısında ılımlı bir seyrin başlaması durumunda ise kurda aşağı yönlü eğilimler hızlanabilir. Bu nedenle bu seviyelerden DolarTL alımı yapmak teknik olarak riskli olabilir. Alım yapanlar için 6.60 seviyesinin stop noktası olmasında fayda var. Satış yapmak için ise bir süre daha izlemek doğru bir seçenek olabilir.

BU yazımda ilginizi çekebilir. Borsada Uzun Vadeli Yatırım

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir