Borsa Ortalamaların Altına Geriledi

Borsa endeksi haftayı %1.99 düşüşle kapadı. Bankacılık, Turizm, GYO, İnşaat endeksleri piyasada katkı sağlarken, Madencilik, Ulaştırma, Gıda ve İletişim endeksleri ise negatif baskı oluşturdu. Geçen hafta büyük özel bankalarda çok güçlü bilançolar gelmesine rağmen, banka endeksi haftayı %1 gibi sınırlı bir yükselişle kapadı. Hafta genelinde Borsa için taze para girişi eksikliği ve yabancı noksanlığı net bir şekilde hissedildi. Kaynak girişi olmaması endekste yukarı hareketin devamını getiremedi ve yükselemeyen Borsa düşer kuralı çalışmaya başladı diyebiliriz.

masanotları borsa

ABD Borsa Endeksleri kar satışlarının ardından Cuma gününü bir miktar tepki ile kapatmış olsa da, teknik görünüm halen zayıf. S&/P endeksinde 4455 seviyesini destek olarak izleyeceğiz. Yukarıda ise 50 günlük ortalama direnci olan 4620 geçilmedikçe ABD endekslerinde güçlü seyirler görmek zor. Avrupa borsalarında görünüm çok daha zayıf. DAX endeksinde 14950 desteği kritik bir seviye. Bu seviyenin altında satış baskısı daha artabilir. Global piyasalarda zayıf bir haftaya adım atıyoruz.

Yurtiçinde Önemli Veriler

Haftaya önem seviyesi yüksek yurtiçi veriler Cuma günü gelecek. Aralık ayı Cari İşlemler Dengesi ve yine Aralık ayı Sanayi üretim verilerini alacağız. Cari işlemler açığı Kasım ayında 2.8bn$ seviyesinde gelmişti. Aralık ayında dış ticaret açığı yüksek olmuştu. Daha yüksek bir cari açık verisi ile karşılaşmak mümkün. Sanayi üretiminde ise özellikle Aralık ayındaki kur şokunun ne derecede etkileri olduğunu göreceğiz. Kasım ayında yıllık %11.4 artış gösteren Sanayi üretim verisi bu kadar yüksek gelmeyebilir. Aslında bu verilerin Ocak ayına ait rakamları önemli olacak. Çünkü Ocak ayı dış ticaret açığı 10 bn$ gibi ciddi bir açık vermişti. İmalat PMI anketine verilen cevaplar ise hem retim hem ihracat tarafında kur ve enflasyon baskısının ciddi şekilde hissedildiği yönünde bulunuyor. Kısacası Ocak ayına ait verilerde sanayi üretimi ve cari açık tarafında moral bozucu veriler görebiliriz. Ocak verilerini Mart ayında alacağız. Yine Cuma günü Fitch Türkiye Değerlendirmesini alacağız. Not ve görünümde yukarı yönlü bir revizyon beklemezken, aşağı yönde karar gelme ihtimali yüksek. Ancak yeni ekonomik modelin bir süre izlenme niyeti ile değişiklik olmayabilir.

Yurtdışında Önemli Veri  

Dışarıda Perşembe günü ABD Ocak ayı TÜFE bekleniyor. Aylık %0.4 beklenen veride yıllık enflasyonun %7’den %7.20 seviyesine yükselmesi beklentiler arasında. Beklentilerden yüksek gelecek bir veri, ABD 10 yıllık tahvil faizlerini yukarı itebilir ve bu durum global piyasalarda baskıya neden olabilir. Bu nedenle önemli olacak.

Borsa Endeksi Ortalamanın Altına geriledi

Borsa BIST100 endeksi 2035 direncini geçmekte başarılı olamadı ve sürekli ifade edilen momentum kazanamama sorunu devam etti. Yükselemeyen Borsa düşer misali 1978 seviyesinde 50 günlük ortalamasının altına sarktı. Göstergelerde güç kaybı görülüyor. Teknik olarak 1908 seviyesinden gelen yükselen trend çizgisi önemli destek olacak. Bu seviyelerden tepki gelmesi beklenebilir. Ancak Borsa endeksinin kırmızı çizginin altına sarkması durumunda satışlar güçlenebilir. Endeksin 1908 çizgisini kırma senaryosunda 1730 seviyelerindeki 22-haftalık ortalamaya doğru düşüş riski oluşacak. Buna karşın 1908 seviyelerinden tepki gelmesi durumunda ise 2035 direncini izleyeceğiz. Bu seviyenin geçilmesi Endeksi riskli bölgeden uzaklaştırması için önemli olacaktır. Teknik olarak riskli bir haftaya giriyoruz.

Borsa da Bilanço Sezonu Başladı

Bankalarda güçlü bilançolar ve güçlü kar rakamları aldık. Bununla birlikte 2022 yılına yönelik beklentilerde oldukça güçlü bulunuyor. Ancak ne yazık ki bu rakamlar banka hisselerinde yukarı harekete neden olamadı. Yabancı yatırımcının halen satıyor olması ve Borsaya taze para girişinin oluşmaması bunda ana etken. Bu durum sadece Banka hisselerinde değil aynı zamanda Tofaş Fabrika içinde geçerli. Güçlü bir bilanço getiren hisse güçlü bir seyir gösteremedi. Cuma günü gelen Otokar net karı beklentilerin üzerinde geldi. Ancak onda da zayıf görünümler bulunuyor. Uzun vadede ARCLK, TOAS ve OTKAR için pozitif beklentilerim devam ediyor. OTKAR’da gelen bu net karla birlikte temettü beklentim brüt 28.20TL , net 25.37TL seviyesinde bulunuyor. Son kapanışa göre net %6.9 temettü verimine işaret ediyor.

Önümüzdeki hafta ISCTR, AGESA, VAKBN, SASA, ARENA, FROTO, TTRAK, EREGL, ISDMR, AYGAZ, AKSA gibi şirketlerde bilançolar bekleniyor.  

Borsa BIST100 Günlük Grafik

Dolar kurunda 14 ciddi bir baraj oldu

DolarTL grafiğinin normal görünmediği düşüncemi koruyorum. Etkin piyasa koşullarında oluşan bir grafiği andırmıyor. Çok müdahalenin olduğunu zaten biliyoruz. Geçen bu sürede grafikte 14 seviyesinin ciddi bir psikolojik seviye olduğunu söylemek mümkün. Bu seviyenin yukarı doğru geçilmesi beklentilerde ve piyasa dengelerinde önemli bozulmalara neden olabilir. Bu nedenle önemli. Şu ana kadar alınan tedbirler Dolara talebin sınırlı kalmasını sağlamış görünüyor. Ancak aşağı düşüş oluşmadığı da ortada. Aslında piyasada önemli bir döviz arzı sorunu var. Eğer yeterli döviz arzı oluşursa Dolar kurunda aşağı yönlü seyirler oluşabilir. Bunun olması için yabancı girişi, cari fazla gibi gelişmelere ihtiyaç var ancak bunlar şimdilik görünmüyor. Aşağıda 13.43 seviyesindeki 50 günlük ortalama önemli bir destek. Bu seviyenin altına gerilemesi durumunda aşağı yönlü seyir güçlenebilir. Bu durumda 11.40 seviyelerindeki haftalık ortalamalara kadar bile gerileme görebiliriz. Bu ip savaşı ne yöne doğru sona erecek onu göreceğiz. Cuma günü gelecek Cari işlemler verisi ve Perşembe günü ABD enflasyon verisi sonrası ABD Dolarının küresel seyri önemli olacak.

Ons Altın Fed Sonrası geriledi ancak taktik aynı

Taktiksel anlamda 1850 seviyelerine yakın noktalarda satış, 1750 seviyelerine yakın noktalarda alış stratejisi başarılı şekilde çalışıyor. Bununla birlikte Altın sıkışıyor ve zaman daralıyor. Perşembe günü gelecek ABD TÜFE verisi önemli olacak.

OTKAR 2021/12 Analizimi okuyabilirsiniz.

TOASO 2021/12 Analizimi okuyabilirsiniz.

Borfin Eğitimlerimi inceleyebilirsiniz. Borsada yatırım yapmak için Eğitim almanızı öneririm.

 YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir