Borsa, Seçim Öncesi Faizler

Borsa endeksi haftayı %3.42 yükselişle kapatırken, yeniden 5000 puan seviyesinin üzerinde bulunuyor. Bankacılık endeksi geçen hafta %3.58 yükseliş ile destek vermeye devam etti. Ancak geçen haftaki yükselişe anlam vermek çok doğru değil. Uzun zamandır seçim öncesinde 4500-5500 aralığında endekste volatil hareketler olabilir uyarısını yapıyorum. Görüldüğü kadarı ile 4700 seviyelerine yakın noktalarda kısa vadeli alımlar etkili olurken, 5500 yakın noktalarda ise kısa vadeli satışlar etkili oluyor. Seçime kadar böyle gideceğe benziyor. Bu nedenle endekste birkaç gün art arda yaşanan yükselişler nasıl yeni bir yükseliş habercisi olmayacaksa, birkaç günlük düşüşlerde yeni bir düşüşün habercisi olmayacak.

masanotları borsa

TL Cephesinde Sıcak

Son zamanlarda TL cephesi daha fazla hareketli diyebiliriz. Öncelikle Bankalar arası piyasada oluşan Dolar kuru ile Tahtakale’de oluşan Dolar kuru arasındaki fark %2’ye çıkmış görünüyor. Seçimler yaklaştıkça Şirketler yurtdışı hammadde alımlarını veya borç ödemelerini gerçekleştirmek istiyor ancak ihtiyacı olan dövizin tamamını bankalardan sağlamakta güçlük çekiyor. Bunun üzerine ihtiyacı olan dövizi almak için Tahtakale piyasasına gidiyor. Bu durum bu makasın açılmasında etkili olmuş görünüyor. Son günlerde Şirketlerden gelen döviz talebinde önemli miktarda artış olduğu belirtiliyor. Diğer yandan talep arttıkça dolar kurunda ani bir yükseliş olmasını önlemek için kontrollü satışlarında devam ettiğini söylemek mümkün. Ekonomi yönetimi seçimlere kadar dolar kurunda ani bir yükseliş olmasını istemiyor.

TL tarafındaki bir diğer gelişme ise, seçim anketlerinde halen birbirine çok yakın sonuçlar beklenmesi nedeni ile belirsizliğin gücünü koruyor olması. Diğer yandan son günlerde yayınlanan pek çok yabancı raporunda hangi hükümetin geleceği farketmeksizin seçimlerden sonra dolar kurunda yukarı doğru bir hareketin beklenmesinin sürekli dile getirilmesi, dolara talebi arttırmış görünüyor. Hem bunun etkidi hem de Bankaların TL hedeflerini yakalama yarışının sonucu olarak KKM hesaplarına uygulanan faizlerin %30 seviyelerine kadar yükselmiş olması. Mevduat faizlerinde ise %35 seviyelerini duymaya başladık bile. KKM hesapları sadece 7 Nisan haftasında 75.8 milyar TL artış gösterdi ve sürekli yükselmeye devam ediyor.

Borsa’nın Faizle Savaşı

Borsa tarafında ise sürekli yükselen faizler önemli bir rakip görevi görüyor. Yılbaşında bu konuda uyarmıştık. Aslında birkaç aydır faizlerdeki yükseliş devam etmekte ve borsadaki yönsüz ve bir bant içerisindeki hareket bunun bir sonucu. Seçimlere 29 gün kala Borsa endeksinde önemli bir hareketin olmasını beklemiyorum. Kısa vadeli alım satım yapan hesaplar konusunda bir yorum yapmak oldukça güç ve böyle bir piyasada alım satım yapmak çok sağlıklı bir davranış değil açıkçası. Ancak uzun vadeli yatırımcılar için endeksteki düşüşlerin iyi fırsatlar yarattığını düşünüyorum.

Gıda perakendesi, otomotiv, EURUSD paritesindeki yükselişe bağlı olarak Beyaz Eşya sektörü, İletişim, Sigorta gibi sektörler ve bu sektörlerde yapılacak 2024 yılı sonu vadeli alımlar tatminkâr getiriler sağlayabilir.

ABD ‘de Büyük Bankalardan Güçlü Kar Rakamları

Geçen hafta ABD tarafında JP Morgan, Citibank ve Wells Fargo gibi büyük bankalar beklentilerin üzerinde kar rakamları açıkladı. Bunda yaşanan krizin ardından küçük bankalardan büyük bankalara yüklü mevduat geçişlerinin olmasının etkili olduğu belirtiliyor. S&P 500 endeksi günlük ve haftalık ortalamalarının üzerinde bulunuyor. Özellikle haftalık ortamalar Mayıs 2022’den bugüne ilk kez alım sinyali üretmiş durumda. S&P500 4200 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda yukarı hareket güçlenebilir. Yetkililerin ve analistlerin ısrarla resesyon söylemlerine karşın endeksteki bu hareket gerçekten ilgi çekici.

İçeride Kısa Hafta, Dışarıda Avrupa TÜFE

Haftalık veri takviminde yurtiçinde güçlü veriler bulunmuyor. Pazartesi günü Mart Bütçe Dengesi beklenirken, Çarşamba günü TCMB Anketi açıklanacak. Yılsonu TÜFE beklentisi önceki ankette %37.72 idi. Beklentilerdeki değişimi izleyeceğiz. Aynı gün tüketici güven Endeksi takip edilecek. Perşembe günü Piyasalar yarım gün açık olacak. Cuma günü ise Ramazan Bayramı nedeni ile kapalı olacağız. Önümüzdeki hafta AVM istatistikleri ve Ham Çelik üretimi verileri de bekleniyor.

Dışarıda ise Salı günü Euro Bölgesi ZEW endeksi, Çarşamba günü Euro Bölgesi TÜFE verisi beklenecek. Haftanın en önemli verisi bu olacak. Beklentiler %5.70 olan yıllık enflasyonun değişmeyeceği yönünde bulunuyor. Cuma günü ise hem Euro ham ABD PMI verileri takip edilecek. Hafta genelinde açıklanacak bilançolarda önemli olacak.

Borsa Endeksinde Dalgalanmalar Devam Edecek

Geçen haftaki yükselişle birlikte endekste azalan momentum gücenmiş görünüyor. Ancak büyük resimde endeks 4500-5500 aralığında yatay dalgalanmasını koruyor. Önümüzdeki haftada aynı şekilde devam edebilir. Yükseliş haftasının ardından bayram tatili öncesinde temkinli olmak isteyenlerin satışları endekste gerilemeye neden olabilir. Genel olarak 4700 bölgesine yakın noktalarda alımların geldiğini ve 5300 seviyelerine yakın yerlerde tekrar satışların etkili olduğunu izliyoruz.

Borsa Endeks Grafiği

Ons Altın Devam Edecek mi?

Ons Altın da hızlı yükselişin ardından bir miktar kararsızlıklar olduğunu söylemek mümkün. Genel olarak rüzgâr Euro lehine dönmüş görünüyor. Bu EURUSD paritesine yansırken 1.10 seviyelerini görüldü. Paritede Euro lehine hareketler Altını destekliyor. Kısa vadeli alım satımcılar için 1980 seviyelerine geri çekilmeler alım için izlenebilir. 2072 seviyesi ise güçlü bir direnç. EUEUSD paritesi 1.1050 seviyesinin üzerine yükselir ve yerleşirse Altında 2072 direnci kalıcı olarak geçilebilir.

Altın Grafiği

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir