Borsa ve Haftalık Beklentiler 19 Nisan 2020

Küresel piyasalarda virüs vakarlı ile ilgili ortaya çıkan olumlu algılar ve ülkelerden normalleşme yolunda gelen açıklamalar hisse senedi piyasalarının ve borsa endekslerinin güçlü durmasını sağlamış görünüyor. Buna göre ABD S&P endeksi geçen hafta %3 yükseliş gösterirken, BIST 100 endeksi %1.8 yükseliş sağladı. Alman borsası ise %0.6 ile oldukça sınırlı bir hareket gerçekleştirdi. Genel olarak geçen hafta küresel endekslerde kar realizasyonu korkusu bulunuyordu. Yapılan normalleşme açıklamaları en azından bu korkunun gerçekleşmesinin önüne geçmiş görünüyor.

masanotları borsa

G10 ve G7 zirvelerinden çıkan tem destek haberleri, IMF’in dolar sıkıntısı çeken gelişmekte olan ülkelere yardım edeceği gibi gelişmeler hisse senedi piyasalarında morallerin yükselmesini sağlıyor.

ABD S&P Borsa endeksi 50-günlük ortalamasının üzerinde kapandı

Geçen hafta ABD S&P borsa endeksi 50 günlük ortalamasının üzerinde kapanış gerçekleştirdi. ABD piyasalarında bu noktalardan kar satışları bekleniyordu ancak güçlü bir kapanış aldık. Önümüzdeki hafta S&P endeksinin 2863 seviyesindeki 50- günlük ortalamasının üzerinde tutunması önemli olacak. Bunu başarabilirse ilerleyen günlerde yükseliş yeni bir evreye geçebilir.

TCMB Başkanı Açıklamaları ve BDDK Kararları

Başkan Murat Uysal Anadolu Ajansına yaptığı açıklamalarda merkez bankaları ile mevcut işbirliğini güçlendirmek ve yeni swap anlaşmaları tesis etmek amaçlı görüşmeler yaptıklarını belirtti. Başkan Uysal ayrıca iç talepteki yavaşlamanın yanında petrol, metal ve emtia fiyatlarındaki düşüşün tüketici fiyatlarını baskıladığını ifade etti.

Swap anlaşmaları konusu aslında piyasalar ve borsa için sürpriz değil. Piyasalarda geçtiğimiz haftadan itibaren swap görüşmeleri yapıldığına yönelik beklentiler vardı. Aslında G10 ve G7 toplantıları sona ermesine rağmen halen bu konuda bir açıklama gelmemiş olması belirsizlik yaratıyordu diyebiliriz. Bu nedenle bu açıklamanın piyasa ve borsa için sürpriz etkisi olmasını beklemiyoruz. Ancak bu konuda görüşmelerin devam etmesi beklentiyi canlı tutması açısından olumlu olurken, mutlaka gerisinin gelmesi gerekli.

Açıklamalarda ayrıca gelişmelerin enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı yarattığı belirtilirken, önümüzdeki hafta Çarşamba günü yapılacak TCMB faiz kararı için sınırlı bir faiz indirimi sinyali olarak algılanabilir.

BDDK’nın kararında ise Bankalara Aktif Rasyosu getiriliyor. Aktif rasyosunun aylık ortalamasının en az 1 yani %100 olması gerekiyor. Özetle söylemek gerekirse, Açıklanan rasyonun en az 1 olması için bankalara üç yol sunuluyor. Daha fazla kredi verecekler, eldeki nakitlerini yurtdışı tahvillere değil Hazine tahvillerine yatıracaklar veya TCMB’ye swap yoluyla daha fazla dolar verecekler. Bu üç yoldan asıl hedeflenen ise bankaların kredi hacimlerinin yükselmesini sağlamak. Bu kararla bankalardaki kaynakların daha etkin kullanılması ve işletmelerin finansmana daha rahat ulaşması hedeflendiği belirildi. Bir süredir Hükümet özel bankaların kredi vermekte iştahsız olduğunu belirtiyor ve eleştirilerde bulunuyordu. Özel bankalarda geçen hafta BDDK’ya bu konudaki rahatsızlıklarını iletmişlerdi.

BDDK’nın bu kararının bankaların karlılığı üzerinde nasıl bir etkisi olacak, Sermaye yeterlik rasyoları nasıl etkilenecek yorum yapmak kolay değil. Bu konuda sektör yetkililerinden gelecek açıklamalar önemli olacak. Ayrıca kararda cezai yaptırım uygulanıyor. Mevduat bankalarında %100’ün altında yatırım bankalarında %80’in altında kalan kısım ceza konusu olarak kabul ediliyor. Bu nedenle sektör öncülerinin karara karşı verdikleri tepkiler önemli olacak. Yabancı ortaklı bankalarda yabancıların nasıl yaklaşacağını izleyeceğiz. Bu karar banka hisselerinde baskı yaratabilir. Ancak bu baskının ne şiddette olacağını kestirmek güç.

İçeride TCMB toplantısı, dışarıda PMI verileri izlenecek

Önümüzdeki hafta içeride izlenecek en önemli gelişme swap görüşmeleri ve virüs ile ilgili vaka sayıları olmaya devam edecek. Bunun yanında Çarşamba günü TCMB faiz toplantısı bulunuyor. Enflasyondaki aşağı yönlü baskılar dikkate alındığında TCMB’den sembolik seviyede 25-50 baz puan arasında indirim beklenebilir. Cuma günü ise Nisan ayı Kapasite Kullanım Verileri ve Reel Kesim güven endeksi verileri izlenecek.
Dışarıda ise Çarşamba günü Almanya , Euro Bölgesi, ABD Nisan ayı PMI verileri izlenecek. 2.çeyrek büyüme oranına yönelik ilk ipuçları olarak değerlendirilebilir.

Önümüzdeki hafta yine Korona virüs konusundaki gelişmeler, vaka sayılarındaki seyir ve ülke liderlerinin yapacağı normalleşme yönündeki açıklamalar piyasalar üzerinde önemli olacak.

Haftalık ekonomik takvim için tıklayınız.

BORSA

Borsa endeksinde göstergeler toparlanıyor. 50-günlük ortalama son olarak 101400 seviyesinde bulunuyor. Endekste bu seviyelerde kar satışları gelebilir. Ancak bu satışların ne kadar güçlü olacağına bağlı olarak seyir belirlenebilir. Buna karşın endeksin 50-günlük ortalamasının üzerine yerleşmesi durumunda ise Borsa endeksinin kötümserliğini geride bıraktığından bahsedebiliriz. Geri çekilmelerde ise 95000 seviyesi önemli destek görünüyor. Endekste 95000 üzerinde seyrin korunması durumunda pozitif görünüm devam edebilir.

Stratejiler

Kısa vadeli yapılan alımlarda endeksin 50-günlük ortalamasına yaklaşmasından dolayı kar satışında bulunmakta fayda olabilir. Endeksin 101000 üzerine yerleşmesi durumunda alım stratejisi yeniden değerlendirilir. Yeni alım yapmak ise mevcut noktalarda direnç seviyesine yakın olmasından dolayı kısa vade için riskli bulunuyor.
Borsa da Hissesi olup kendisini korumaya alamamış yatırımcılar için ise bu tepki yükselişi bir fırsat verebilir. BIST30 endeksinin 119000-120000 bölgelerine gelmesi durumunda bu seviyelerden korunma amaçlı portföy büyüklüğü oranında VIOP Endeks kontratında kısa pozisyon alınabilir.

Bunun dışında böyle bir dönemde kredili pozisyon olmaması, hisse oranının toplam portföyde %50 gibi bir oranda olması gerektiğini, yeni alımların ise kademeli olarak ve belirgin fiyat aralıkları ile yapılması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var. Endeksin 50-günlük ortalaması üzerine yerleşmesi durumunda hisse senedi riskleri ve portföydeki oran %50 üzerine yükseltilebilir.

Sektörler

Geçtiğimiz haftaya bakıldığında teknoloji, yazılım, gıda, perakende, tarım şirketlerindeki güçlü seyirlerin devam ettiğini izledik. Aynı sektör hisselerindeki hareketler yine devam edebilir. Ancak oldukça hızlı yükselmiş ve aşırı alım seviyesine gelmiş hisselerde geri çekilmelere dikkat etmekte fayda var. Geri çekilmeler aynı hisselerde alım fırsatı verebilir. Bununla birlikte bazı gıda hisselerinde aşırı yükselişlerin olduğunu izliyoruz. Her şirketin kapasitesi olduğunu ve bir yılda gerçekleştirebilecekleri satış miktarının belli olduğunu unutmamakta fayda var. Başka deyişle her şirketin bir değeri olduğu unutulmamalı. Bu değerin çok üzerinde bulunan hisseler artık riskli konumda bulunuyor olabilir.

Bunların dışında döviz pozisyonu güçlü, nakit zengini olan şirketlerde de ilgi önümüzdeki günlerde devam edebilir. Bununla ilgili videolarımızı İntegral forexTV youtube kanalında bulabilirsiniz.

Temettü Kararı Yasalaştı

Bu konu ile ilgili tasarı halindeki torba yasanın çıkması beklenmeli. Torba kanunda temettü ile ilgili madde bulunuyor. O maddeye göre şirketler yıllık karının %25’inden fazlasını 30 Eylül 2020 tarihine kadar dağıtamayacaklar. %25’i aşan kısmın dağıtımı için ise 30 Eylül’den sonrası için kapı açık bırakılmış görünüyor. Genel kurulda onaylansa bile henüz ödenmeyen tüm temettüler bu karara göre değiştirecekler. Buna göre henüz temettü ödemesi yapmamış şirketler (Genel Kurul yapmış olsalar bile) 2019 yılı karının %25’inden fazlasını 30 Eylül tarihine kadar dağıtamayacak. Ancak şirketler %25’i aşan kısmın ödemelerini 30 Eylül tarihinden sonrada yapabilir. Bilindiği gibi temettü ödenmesi için önce Genel Kurul yapılması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

DOLAR

Dolar kuru geçen hafta %3.5 yükseliş gösterdi. EuroTl kurunda da %2.8 yükseliş oluştu. Genel olarak GOÜ para birimlerinde ABD Dolarına karşı zayıf seyirler görüldü. Ancak geçen hafta TL’nin bir miktar negatif ayrıştığını belirtebiliriz. TCMB Başkanı’nın swap görüşmeleri yapıyoruz açıklaması aslında sürpriz değil. Ancak yinede kur üzerinde aşağı yönlü baskı yaratabilir. Bununla birlikte Çarşamba günü TCMB’den gelebilecek sınırlı faiz indiriminin DolarTL kuru üzerinde çok güçlü bir etkiye sahip olmasını beklemiyoruz.

Piyasalar swap görüşmeleri ile ilgili artık somut gelişme bekliyor. Bu haber geciktikçe TL üzerinde baskı devam edebilir. Ancak swap anlaşması ile ilgili haberlerin gelmeye başlaması durumunda ise DolarTL’de ani düşüşler oluşabilir.

6.80 ve 6.60 seviyeleri DolarTL için destekler olabilir. Ancak Dolar kurunda tansiyonun ciddi şekilde düştüğünü söylememiz için 6.60 seviyesinin altına gerilemesi gerekiyor. Bunun yanında 6.80 üzerinde seyirler sürdüğü sürece 7 ve üzeri seviyelere yükselme riski devam edecek görünüyor. Dolar kurunu aşağı indirecek temel iki gelişme ABD Dolarının küresel olarak değer kaybetmesi ve GOÜ para birimlerinin içlerinde TL’de dahil olmak üzere güçlenmesi ya da swap hattı ile ilgili piyasaları tatmin edici miktarda anlaşma haberinin gelmesi olacak. ABD Dolarının tamamen gücünü küresel olarak yitirmesi için ise virüs ile ilgili kaygıların daha fazla azalması gerekecek.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“Borsa ve Haftalık Beklentiler 19 Nisan 2020” için 4 yanıt

  1. Tuncay Bey merhaba,
    Uzun vadeli uygun hisseler konusunda değerli yorumlarınızı bekliyoruz, bu konuda bir yazı kaleme alırsanız memnun oluruz. İyi ki varsınız.
    Sağlıcakla kalın…

  2. Tuncay bey teşekkür ederiz, ama uzun vadeli hisse onerileriniz konusunda da bir video çekebilirseniz memnun oluruz, yazılarını takip ediyoruz, emeğinize sağlık….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir