Borsa Yeni Yıla Kaldığı Yerden Devam

Borsa endeksi geçen hafta %1 yükselişle haftayı tamamlarken, 2022 yılını %196.57 gibi yüksek bir getiri ile tamamladı. Cuma günkü kapanış aynı zamanda rekor kapanış oldu. 2023 yılında yeni rekor kapanışlar göreceğimizi söylemek sürpriz olmayacaktır. Genel olarak pozitif seyir devam ediyor ve bir süre daha devam edecek görünüyor.

masanotları borsa

Endeks için 5800 hedefimi koruyorum. Yıl içerisinde bu seviyeyi geçebilir. TCMB’nin liralaşma adı altında getirdiği kısıtlamalar ve menkul kıymet tesis kuralları Factoring firmalarına da genişledi. Görülen o ki Bankalarda %28 seviyelerine gelen mevduat faizlerinde bir miktar daha yükselişi yeni yılda görebiliriz. Borsaya rakip denilebilecek seviyeler ilerleyen süreçte olacak mı izleyeceğiz. Ancak şimdilik Borsa endeksinin alternatifsizlik özelliği devam ediyor. Hareketin BIST100 dışı hisselerden BIST hisselerine doğru kaymaya başladığını söylemek mümkün.

ABD Piyasalarında düşüşe direnç var Ancak güçlenme zayıf

ABD Borsalarında 2008 yılından sonra en kötü yılını geride bıraktı. Daha doğrusu 2008 yılından bu yana ABD endeksleri ilk yıllık düşüşü gerçekleştirdi. Dow Jones %8.9, S&P 500 endeksi %19.7 ve Nasdaq Borsası %33.5 değer kaybetti. Fed’in agresif faiz artışları, özellikle teknoloji şirketlerinin faiz artışlarını daha fazla hissetiğini gördük. S&P endeksi için son zamanlarda düşüşe karşı dirençli görünümün devam ettiği ve artık düşmek istemediğine yönelik düşüncemi koruyorum. Ancak yeni bir yükseliş yaratacak bir güçlenme ya da momentum olmadığını eklemek isterim. ABD borsalarının biraz daha zamana ihtiyaç var. S&P500 için 4000 seviyesinin üzerinde seyirlere ihtiyaç bulunuyor ancak bu hareketler bir türlü gelmiyor.

İçeride TÜFE Dışarıda ABD İstihdam

Haftalık veri takviminde hem içeride hem dışarıda nispeten saha sakin bir veri akışı bizleri bekliyor. İçeride Pazartesi günü Aralık ayı imalat PMI endeksi izlenecek. 45.70 seviyesine kadar gerileyen endeks imalat sektöründeki yavaşlamayı açıkça gösteriyor. Salı günü Aralık ayı ve 2022 yılı TÜFE verilerini alacağız. Aylık %2.58 beklenen veride, baz etkisi ile birlikte yıllık TÜFE’nin %84.39’dan %66.53 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Hatırlanacak olursa 2021 Aralık enflasyonu %13.58 seviyesindeydi. Bu sayının seriden çıkıp daha küçük sayının eklenmesi ile TÜFE matematiksel olarak düşecek. Aynı etkiyi Ocak ayında da göreceğiz. Geçen yıl Ocak enflasyonu %11.10 seviyesinde oluşmuştu. Haftanın geri kalanında içeride önemli veri akışı olmazken, siyasi cephedeki gelişmeler takip edilecek.

Dış tarafta ise Pazartesi günü ABD, İngiltere, Japonya ve Çin piyasaları Noel nedeni ile kapalı olacak. Pazartesi günü Euro bölgesi İmalat PMI verisi var. Salı günü İngiltere İmalat PMI verisi ve Almanya TÜFE verisi izlenecek. Çarşamba günü Euro Bölgesi İmalat PMI, Perşembe günü ABD Özel Sektör İstihdam verisi ve Cuma günü ise ABD Tarımdışı istihdam verisi ile Euro bölgesi TÜFE verisi ile perakende satışlar verileri izlenecek. Tarımdışı istihdam verisinde, 200K istihdam beklenirken işsizlik oranının %3.70 seviyesinde oluşması bekleniyor.

Borsa 5800 Hedefine Doğru

Endeks 5350 desteği üzerinde güçleniyor ve üst kanala geçmeyi başardı. Teknik olarak 5800 kanal hedefini test edebilecek güçteyiz. Güçlü destek olarak 5350 seviyesi takip edilebilir.  

Borsa BIST100 Endeksi

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Dolar endeksinin güçlenmesi ya da zayıflaması içeride DolarTL yi etkilemiyor. Grafiğin doğal bir grafik olmadığını uzun zamandır söylüyoruz. Yorum yapılabilecek bir noktada değiliz.

DolarTL Grafiği

Ons Altın Ben Varım Diyor

Yukarıdaki grafik Ons Altının haftalık bazda grafiği. Haftalardır geçmeyi başaramadığı 50 haftalık ortalaması olan 1804 seviyesinin üzerinde net bir kapanış yaptığını görmekteyiz. Altın bu seviyenin üzerinde önümüzdeki haftayı geçirebildiği takdirde yukarı hareket güçlenebilir ve Altın yeni bir yukarı harekete başlayabilir. Bu durumda 2050 hedefinden bahsedebiliriz.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir