Borsada Sert Geri Çekilme

Borsa endeksi geçen hafta %3.74 değer kaybetti, ancak haftanın son iki günü gelen alımlar değer kaybını sınırlandırdı diyebiliriz. Endeks hafta içerisinde 4479 seviyesine kadar düşerek, haftalık kayıp %14 seviyesine kadar yükselmişti, Perşembe günü gelen tepki alımları ve Cuma günü günlük %5.16’lık yükselişle, kayıpların önemli kısmı geri alındı ve haftalık %3.74 düşüş ile haftayı tamamladık.

masanotları borsa

Teknik olarak haftalık ve günlük ortalamalarından uzaklaşan endekste bir geri çekilmenin yaşanması ya da bir soluklanmanın olması aslında sürpriz değil. Ancak sürpriz olan belki de bir ayda beklenen düşüşün 6 günde gerçekleşmiş olması. Oynaklığın bu kadar yüksek olması ve agresif satışlar Borsada buz gibi bir haftanın yaşanmasına neden oldu. Perşembe günü aşırı satım noktasından gelen alımların 5100-5200 seviyelerine kadar devam etmesi beklenebilir. Bu noktalarda tekrar satışları görmek mümkün. Stratejik olarak endeks 5700 seviyesi üzerine çıkmadıkça 4500-5500 arasında yatay bir süreç tezini koruyorum. Bu dönemde yukarı aşağı oynaklıkları izlemeye devam edeceğiz görünüyor.

Seçim öncesi dalgalı piyasa beklentisinde izlenmesi gereken stratejileri daha önceden de hem yazı hem video ile belirtmiştim. Tekrar üzerinden geçelim. Bu dönemde kredili pozisyon taşınması için uygun değil. Borç para ile ya da birkaç ay sonra ihtiyacınız olan bir para ile Borsada bulunmayın. Günlük oynaklıklara bakarak yorum veya değerlendirme yapmayın. Borsayı bir al sat yeri ya da bir oyun yeri gibi görmeyin. Borsa uzun vadeli yatırım piyasasıdır ve yatırımcı olarak uzun vadeli yatırımcı olursanız bu tarz sert düşüşlerden etkilenmezsiniz. Çünkü uzun vadede kazancınızı belirleyecek olan, Endeksin ne yaptığı değil, Şirketinizin ne yaptığı önemli olacaktır. Satışlarındaki büyüme, karındaki artış belirleyici olacaktır. Son olarak bu dönemde çok ciddi bir strese girdiyseniz ya bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz ya da Borsa size göre bir yer olmayabilir. Bunu ciddi olarak düşünün.

Bilançolar Devam Ediyor

4Ç finansallar açıklanmaya devam ediyor. Bugüne kadar YKBNK, GARAN ve AKBNK finansal sonuçlarını açıkladı. Kar rakamları oldukça yüksek ve etkileyici. Ancak 2023 yılına yönelik beklentiler güçlü değil. %50 seviyelerindeki Özkaynak karlılıklarının %30 seviyelerine düşmesi, net faiz marjının ise %7-8 seviyelerinden %5 seviyelerine gerilemesi bekleniyor.

Haftaya TTRAK, AKGRT, TUPRS, FROTO ve AYGAZ gibi bilançoların açıklanması bekleniyor.

ABD Piyasaları Haftalık Ortalamaların Üzerinde

ABD piyasalarında bir süredir düşmek istemediğini ve dirençli seyirler gösterdiğini belirtiyorum. Geçen hafta ABD A&P 500 endeksi 4026 seviyesindeki 50 haftalık ortalamasının üzerinde kapanış sergiledi. Teknik olarak göstergeler güçlenme eğilimini koruyor. ABD piyasalarının düşüşü bitirdiği yönünde kesin bir yorum yapmak için erken. Ancak oluşan formasyonlar önemli. S&P endeksinin 4026 seviyeleri üzerinde tutunması ile seyri güçlenecek görünüyor. Fed’in faiz artırım hızını düşürmesi piyasalardaki toparlanmaya destek olmuş görünüyor. Son gelen güçlü istihdam verisi ise geçen hafta oluşan yılın ikinci yarısında faiz indirimi beklentilerini törpüleyecektir. Bu arada BofA son yayınladığı raporda ABD ekonomisinde resesyon etkilerinin ileride görüleceği ve ABD borsalarındaki bu yükselişin ardından ciddi satışlar gelebileceği uyarında bulundu. Gelişmeleri gözleyeceğiz.

İçeride Sanayi Verisi, Dışarıda Powell konuşması izlenecek

Haftalık veri takviminde içeride siyaset yine en baştaki yerini koruyacak görünüyor. Pazartesi ve Salı günü Hazine’nin 3 adet ihalesi izlenecek. Cuma günü ise Aralık ayı sanayi üretim verisi bekleniyor. Kasım verisi bilindiği gibi %1.3 düşüş göstermişti. Bunun dışında önemli veri akışı bulunmazken, Borsa şirketlerinin 4Ç finansalları takip edilecek.

Dışarıda ise daha sakin bir hafta olacak. Pazartesi günü Euro bölgesi perakende satışlar verisi izlenirken, Salı günü Almanya Sanayi üretimi ve Fed Başkanı Powell konuşması bulunuyor. Powell Washington Ekonomi Kulübü yöneticileri ile bir panelde tartışmaya katılacak. Önemli mesajlar gelmeyebilir. Powell zaten geçen hafta faiz toplantısı sonrasında gerekli açıklamaları yapmıştı. Cuma günü ise İngiltere Büyüme verileri ve ABD Michigan güven endeksi takip edilecek.

Borsa Endeksinde trend değişti. Geniş Aralıkta Yatay Dalgalanma Süreci Olabilir.

Endeks teknik olarak Temmuz ayında başlattığı yükseliş trendini sonlandırmış görünüyor. Bunun yanında teknik olarak beklenen geri çekilmeyi kısa sürede agresif bir şekilde gerçekleştirdi. Şu an için 4460 seviyelerinde önemli bir destek oluşmuş durumda. Yukarıda ise alçalan tepeler oluşması hoş değil. Perşembe günü oluşan tepkinin devam edeceği fazla bir alan yok gibi duruyor. 5200 seviyesindeki 50 günlük ortalama direnci güçlü olabilir ve bu noktada kar satışları tekrar gelebilir. Bu seviyeyi geçmesi durumunda ise 5480 seviyesinden geçen kısa vadeli alçalan trend direnci etkili olabilir. Aşağıda endeksin 4460 desteğini kırması durumunda ise ciddi bir düşüşle karşılaşabiliriz. Sonuç olarak endekste trendin yok olduğu, zig zag ların çok olacağı belirsiz bir dönemde olabiliriz. Kısa vadeli al sat yapanların dikkat etmesinde fayda var.

Borsa Grafiği

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Kontrollü kur süreci devam ediyor. Bu arada Kuru yatay tutmakla enflasyonun düşmediğini geçen hafta görmüş olduk.

DolarTL

Ons Altın ‘ a ABD Verisi Şoku

Ons Altın güçlü seyrini korurken Cuma günü gelen beklentilerin üzerinde ABD istihdam verisi sonrasında ciddi bir satış yedi ve %2.5 geriledi. Aynı anda ABD Dolar endeksinde ciddi bir yukarı tepki yükselişi oluştu. Tüm bunlar Altın üzerinde baskı yaratmış görünüyor. 1846 seviyesindeki 50 günlük ortalama önemli bir destek olurken bu seviyelerden tepki yükselişleri görebiliriz. Genel olarak şimdilik 1850 seviyelerini altında alım için uygun seviye olarak görebiliriz.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir