CCOLA 2017/09 Bilanço analizi, Değerleme, Teknik Analiz

Coca Cola (CCOLA) 3Ç17 döneminde 240.8 milyon TL net kar açıkladı. Bu sonuçla birlikte şirket 2017 yılının dokuz aylık bölümünü %16 artışla 386.2 milyon TL net kar ile kapadı.

Çeyrek Dönem Analizi

Şirket 3Ç17 döneminde geçen yıl aynı dönemine göre satış gelirlerini %22 arttırmayı başarırken, 2 milyar 749 milyon TL ile bu yılın en yüksek çeyrek satış gelirini elde etti. Aynı dönemde FAVÖK karı %24 artarak 517.2 milyon TL oldu.

masanotları

Net kar %56 büyüme ile 240.8 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Hem FAVÖK hem kar rakamı da satış geliri gibi bu yılın en yüksek çeyrek verilerini ifade ediyor.

Kar marjlarında ise geçen yıla göre önemli bir değişim görülmüyor. Brüt marj %35 seviyelerinde, FAVÖK Marjı %18.8 ve net kar marjı ise %8.7 seviyesinde bulunuyor. Ancak bir önceki çeyreğe göre 1 puandan daha az düşüşler görülüyor. Çok önemli değil.

Dokuz Aylık Dönem

Yılın ilk dokuz ayında geçen yıl aynı döneme göre satış gelirleri %21 büyüdü ve 6 milyar 864 milyon TL seviyesine ulaştı. FAVÖK karı %22 artarak 1 milyar 191 milyon TL olurken, net kar %16 artışla 386 milyon TL seviyesine geldi.
Kar marjlarında geçen yıla göre önemli bir değişiklik görülmüyor. Şirket %34.3 brüt kar marjı, %17.3 FAVÖK Marjı ve %5.6 net kar marjı ile çalışıyor.

Karlılık

CCOLA için %17 FAVÖK Marjı olumlu karşılanabilir. Geçmiş yıllarla kıyaslandığında üst sınırda bir karlılık ile bu yılı geçirdiğini söyleyebiliriz. Şirket Türkiye operasyonlarının brüt kar marjına katkı sağladığını belirtiyor.

Şirket brüt kar marjı ile ilgili yurtdışı operasyonların karlılığında bir miktar düşüş olduğunu ancak bunun Türkiye operasyonlarındaki karlılıkla dengelendiğini ifade ediyor. Şirket’in konsolide brüt kar marjı %34.3 seviyesinde iken sadece Türkiye operasyonları %38 brüt marj ile çalışıyor.

Ayrıca net satış gelirlerindeki %20 büyümede son sekiz yılın yıllık ortalama büyümesine paralel oluşmuş durumda. Şirket son sekiz yıldır satış gelirlerini yıllık ortalama %20 oranında büyütmeyi başarıyor. Bu iyi bir performans.

Eylül itibari ile şirketin 1 milyar 930 milyon TL net borcu bulunuyor. Bu rakam önceki çeyreklere göre 600 milyon TL daha azalmış durumda. Bu olumlu.
Diğer yandan cari oran 2.36x ve likidite oranı 2.03x gibi yüksek seviyelerde bulunuyor. CCOLA ‘nın güçlü sermaye yapısı ve büyüyen nakit akışları sayesinde borç ödeme sorunu bulunmuyor.

Yine Eylül itibari ile döviz pozisyonuna bakıldığında 562 bin $ ve 202 bin € pozisyon açığı görülüyor. Hem dolar hem Euro yıllık %20 yükselmesi durumunda 280 mn TL gibi bir kur farkı gideri oluşabilir. Düşmesi durumunda da tam tersi. Ancak CCOLA’nın ihracat oranı %53 seviyesinde bulunuyor. Şirket satışlarının ve FAVÖK karının yaklaşık yarısını yurtiçinden yarısını ise yurtdışı operasyonlarından sağlıyor. Yurtiçi ve yurtdışı operasyonları oldukça dengeli bir seyirde gerçekleşiyor.

Kur Riski

Kur riski ile ilgili burada şu söylenebilir. Şirket kur riski için yabancı para cinsinden varlıklarını ve borçlarını dengede tutmaya çalışarak ve türev işlemler kullanarak kur riskini yönetmeye çalışıyor. Ayrıca %50 gibi bir ihracat oranının olması doğal bir korunma olarak algılanmamalı. Çünkü Şirket’in yurtdışı operasyonları dolar cinsinden değil, yerel para birimleri cinsinden.

Şirket’in yurtdışı operasyonları, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tunus, Azerbaycan, Ürdün, Irak, Suriye, Pakistan, Hollanda, Tacikistan gibi ülkeleri kapsıyor. İhracat gelirleri bu ülkelerin yerel para birimleri cinsinden olurken, ABD dolarına çevriliyor. Başka deyişle ilgili ülkelerin para birimlerinin dolara karşı kayıplar göstermesi yine bir kur riski ortaya çıkarabilir. Ancak şirket bunu yukarıda ifade ettiğimiz gibi dengelemeye çalışıyor.

Şirket’in faaliyet raporları incelendiğinde şu paragraflar öne çıkarılmış;

“”Türkiye operasyonlarında net satışlar, liste fiyatına yapılan artış, başarılı promosyon yönetimi ve paket dağılımının olumlu etkisiyle %16,3 artış gösterdi. Ünite kasa başına net satışlar, başarılı gelir artış yönetimi uygulamalarımızla birlikte artış trendini koruyarak %10,8 artış kaydetti.

Uluslararası operasyonlarda net satışlar %29,0 artış kaydederken, kur etkisinden arındırılmış artış %8,8 oldu. Orta Asya ve Pakistan’daki hacim ve ünite kasa başına gelir artışı, üçüncü çeyrekte net satışları destekleyen başlıca unsurlar oldu. Kur etkisinden arındırılmış olarak bakıldığında, ünite kasa başına net satışlar %2,3 artış gösterdi.””

Değerleme ve Hedef Fiyat

CCOLA için Ağustos ayındaki analizimde ifade ettiğim beklentilerim ile ilgili olarak satış gelirimi korurken, FAVÖK beklentimde yukarı revizyon yapıyorum. Şirket’in 2017 yılını 1 milyar 218 milyon TL satış geliri kapatma beklentimi korurken, FAVÖK karı beklentimi ise 1 milyar 218 milyon TL’den 1 milyar 447 milyon TL’ye yükseltiyorum.

Bu temel verilere göre indirgenmiş nakit akışı ve fd/favök yaklaşımlarına göre CCOLA için 6-12 ay vadeli 45TL hedef fiyatımı sürdürüyorum. Mevcut 33.82 TL borsa fiyatı ‘na göre hisse ‘nin %33 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Hisse yıl başından bu güne Borsa endeksinin %28 gerisinde kalmış görünüyor. 2018 yılında da büyümenin devam etmesi durumunda bu durum CCOLA için bir fırsat olabilir.

ccola

Teknik Analiz CCOLA

Hisse teknik olarak uzun vadeli yükselen trend çizgisine gerilemiş durumda. Trend çizgisinin geçtiği 33.50 seviyeleri hisse için önemli destekler olabilir. Kısa vadede bu çizginin altına sarkmalar oluşabilir ancak orta ve uzun vadede grafikteki kırmızı çizginin üzerinde tutunması durumunda beklenen büyük tepki gelebilir.

Teknik olarak uzun zamandır güçlü bir yükseliş trendini göstermeyen hisse de 30-35 seviyeleri alım bölgesi, 40-45 bölgeleri satım bölgesi olmuş görünüyor. Gerileme olması durumunda 32.50 ve 30 seviyeleri destek, yukarıda ise 34.50 direnci önemli olurken bu seviyeyi geçmesi halinde tepki ilk direnç olan 37.50 seviyelerine doğru yaklaşabilir.

ccola

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir