EREGL 2019/03 Bilanço Analizi ve Değerleme

Ereğli Demir Çelik (EREGL) 1Ç19 döneminde piyasa beklentilerinin üzerine 996.6mn TL net kar açıkladı. Beklentiler 940mn TL kar açıklayacağı yönündeydi. Şirket’in geçen yıl aynı döneme göre %6 gerileme kaydetti.

Beklentilerin üzerinde kar oluşmasında ihracat gelirlerindeki güçlenme etkili olurken, beklentimizin altında vergi karşılığı ayrılmasının etkisi görülüyor.

 

masanotları

İhracattaki güçlenme daralan iç piyasayı karşıladı

Satış gelirleri ise beklentilerin üzerinde aynı dönemde %32 artışla 7.144 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Satış gelirlerinin yüksek gelmesinde ihracat gelirlerindeki yükseliş etkili oldu. EREGL 1Ç19 döneminde 1.795mn TL ihracat geliri yazarken, satışların %25’ini ihraç etti. Geçen yıl aynı dönemde ihracat %14 seviyelerindeydi.
EREGL 1Ç19 döneminde dolar bazında 1.333 milyon $ satış geliri elde ederken, 352 milyon $ ihracat gerçekleştirdi. İhracat geliri geçen yıl aynı döneme göre dolar bazında %71.7 artış gösterdi. Satış gelirleri toplamda ise %6.2 düşüşle 1.333 mn $ oldu.

Buna bağlı olarak FAVÖK ise %2 gibi sınırlı bir artışla 1.739mn TL seviyesinde oluştu. Demir cevheri fiyatlarındaki artışa bağlı olarak yükselen maliyetler ve yurtiçi talepteki daralmanın ihracat ile karşılandığını görmekteyiz. Olumlu.

Kar Marjları Düştü

Kar marjlarında ise geçen yıla göre 7-8 puanlık düşüşler görülüyor. Brüt kar marjı ilgili dönemde %31’den %23’e düşerken, FAVÖK marjı %31’den %24 seviyesine geriledi. Kar marjlarındaki düşüşte maliyetlerin artması ve talep daralmasına bağlı fiyatların yeterli yükseliş gösterememesi etkili oldu. Sonuç olarak ton başına FAVÖK rakamı 1Ç19 döneminde 139$/ton seviyesinde oluştu. Bu rakam en son 2Ç18 döneminde 223$/ton ile zirve yapmıştı ve o zamandan bu çeyreğe kadar son üç çeyrektir düşüşünü sürdürüyor. Buna bağlı olarak EREGL için 2Ç19 döneminde de kar marjlarının düşük seyretmesini bekleyebiliriz.

Ton bazında satışlar sınırlı da olsa arttı

Ton bazında üretim ise aynı dönemde %3 düşerek 2.142 bin ton olurken, satış miktarı yine ton bazında %1.7 artışla 2.224 bin ton seviyesinde gerçekleşti. Satış miktarı aynı zamanda 2018 yılı son çeyreğe göre ton bazında %3.2 artmış durumda. Ton bazında üretim ve satış miktarlarında beklentilerden daha iyi bir sonuç geldiğini söylemek mümkün.

Nakit Zengini

Mart 2019 sonu itibari ile EREGL’ nin 836 mn $ nakitleri bulunuyor. Bu rakam 2018 yıl sonunda 482 mn$ seviyesindeydi. Cari oran 1.9x ve likidite oranı 1.2x seviyesinde bulunuyor. Şirket’in borç çevirme oranları oldukça güçlü.

EREGL bilançosunu dolar bazında hazırladığı için kur riski bulunmuyor.

TEMETTÜ

Şirket 21 Mart 2019 tarihinde Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi ve hisse başı brüt 1.38TL ve net 1.2464TL nakit temettü ödenmesini kararlaştırdı (10 Şubat 2019 tarihli yıl sonu analizimizde 1.28TL beklediğimizi belirtmiştik, yakın bir rakam). Temettü ödenme tarihi henüz açıklanmadı.

PROJEKSİYON VE HEDEF FİYAT

EREGL faaliyet raporunda ham çelik üretiminin Ocak-Şubat döneminde yıllık %3.8 arttığı, Asya’da aynı dönemde üretimin %6.8 yükseldiği, AB ülkelerinde ise aynı dönemde %5 düşüş gösterdiği ifade edilmiş durumda. Diğer yandan AB ülkelerindeki üretim düşüşünün kademeli olarak yavaşladığı görülüyor. Çin’ deki üretim ise küçük oynamalara karşın %9 ‘luk büyüme hızını koruduğu görülüyor.

EREGL için projeksiyonlarımızda değişiklik yapmaya şimdilik gerek görmüyoruz. EREGL için 2019 yılında ton bazında satışlarda ılımlı bir artış beklerken, TL bazında %10 büyüme ile 29.717 milyon TL satış geliri bekliyoruz. FAVÖK karında ise kar marjının %27.4 olacağından hareketle 2018 yılına göre hafif bir gerileme olacağını ve 8.142 milyon TL düzeyinde gerçekleşeceğini öngörmekteyiz. FAVÖK marjının ilk çeyrekteki düşük seviyesinin yılın ilerleyen çeyreklerde iyileşmesini bekliyoruz. Ancak 2020 yılında satışlarda hem ton hem karlılık olarak artışlar bekliyoruz.

EREGL için 10 Şubat 2019 tarihli raporumuzda belirttiğimiz 12 aylık dönemi kapsayan 12TL hedef fiyatımızı şu an için revize etme ihtiyacı duymuyoruz ve koruyoruz. Mevcut 9TL borsa fiyatına göre hisse’nin %33 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

STRATEJİ ve YORUM

Açıklanan sonuçlarda satış gelirlerinin ve ton bazında üretimin beklendiği kadar kötü olmadığını düşünüyoruz. Borsa’daki fiyatlamanın mevcut sonuçlardan daha kötüyü fiyatladığı düşüncemizi sürdürüyoruz. Açıklanan bilançonun EREGL üzerindeki stresi orta vadede azaltması beklenebilir.

Hisse teknik anlamda halen güçlü değil. 9.60 seviyesindeki 50-haftalık ortalamasının üzerine yerleşmesi durumunda yukarı yönlü eğilimler güçlenecektir ve hedefe doğru çıkışlar görülebilir. Aşağıda ise 8.37 desteği önemli görünüyor. Bu desteğin kırılması durumunda aşağı yönlü tekrar 7 desteğine doğru düşüş görülebilir. Temettü beklentisi hissedeki düşüşü sınırlayabilir. Özetle yeni alım gerçekleştirmek için 9.60 seviyesinin üzerine yükselmesini beklemek sağlıklı olabilir. Mevcut portföyler için ise 8.37 desteği izlenebilir. Gelecek çeyreklerde kar marjlarında oluşabilecek iyileşmeler hissedeki güçlenmeyi destekleyecektir. Uzun vadede EREGL için olumlu görüşteyiz.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir