HEKTS 2017/09 Bilanço Analizi ve Değerleme

Hektaş (HEKTS) 3Ç17 döneminde 4.2 mn TL net kar açıkladı. 3Ç16 dönemine göre kar %139 artış göstermiş olsa bile önceki iki çeyreğe göre çok düşük bir kar rakamı. Aynı şekilde satış gelirleri de %44 artmış durumda ancak şirketin tipik özelliği burada da kendisini göstermiş durumda ve önceki iki çeyrekte performansın oldukça altında.

masanotları

Önemli Bir Mevsimsel ve Şirket Özelliği

Bu durum sektörün getirdiği mevsimsellik özelliği ile ilgili. Sonbahar aylarında tarımsal ilaçlara olan talep azalırken, kış mevsiminde bu talep iyice düşmektedir. Bu yılda bu özelliği görmekteyiz.

Ancak bu yıl 3Ç dönemindeki kar artışının, geçen yılki 3Ç dönemlere göre daha iyi olduğunu belirtmekte fayda var. Mevsimlerin iyi gitmesi, çitçilerin ürün fiyatlarının artmasından dolayı rahat bir yıl geçirmesi ve yeni ürünler bunda etkili olmuş olabilir.

HEKTS yıllardır yılın ilk iki çeyreğinde hızlanan bir bilanço açıklamakta, 3Ç dönemde iyice yavaşlamakta ve son çeyrekte genelde zarar açıklamaktadır. Bu sektörün önemli bir mevsimsellik etkisidir. Bu nedenle kardaki bu yavaşlamayı normal karşılıyorum.

Genel olarak bu yıl güçlü bir bilanço gerçekleşti diyebiliriz. Yılın ilk dokuz ayında satış gelirleri %31 artışla 211 milyon TL, FAVÖK %36 büyüme ile 63.9 mn TL ve net kar %34 artışla 47.2 mn TL seviyesinde oluştu.

Kar marjlarında ise Brüt Marj %40 seviyelerinde kalırken, FAVÖK Marjında %27’den %28’e 1 baz puanlık bir artış görülüyor. Net kar marjı ise hemen hemen aynı seviyede %22 düzeyinde oluşmuş. Sonuç olarak kardaki artışın büyük kısmı satış performansından gelmiş bulunuyor.

Şirket’in Eylül sonu itibari ile net borç pozisyonu 63 mn TL seviyesinde bulunuyor. Bu rakam son yılların en yüksek rakamı. Geçen yıl aynı dönemde 46 mn TL net borç vardı. Satışlardaki artışlar şirket üzerinde işletme sermayesi ihtiyacı yaratmış ve bu şirketi borçlanmaya itmiş görünüyor. Ancak genelde yılın son çeyreğinde borçluluk seviyesinde %80’e varan ciddi düşüşler oluşmaktadır. Firma son çeyrekte yüksek borç ödemeleri yapmaktadır.
Borçluluk seviyesinin artması bu yılki yüksek faizler nedeni ile finansman giderlerinde artışa neden olmuş. Geçen yıl 3.1 mn TL olan finansman giderleri 5.1 mn TL’ye yükselmiş. Ancak satış performansındaki iyi başarı bunu kompanse etmiş görünüyor.

Şirket’in yaklaşık 1 mn $ döviz pozisyon açığı bulunuyor. Ancak şirket vadeli işlem sözleşmeleri ile kur riskinin %30’unu koruma altına almış görünüyor.

Değerleme

HEKTS şu anda 11.6x fd/favök çarpanından işlem görüyor. Son yedi yılın ortalaması ise 6.4x seviyesinde. Başka deyişle hisse ortalama fd/favök çarpanının çok üzerinde fiyatlanıyor. Böyle bir fiyatlama son 2009 yılında görülmüştü.

Aynı şekilde f/k çarpanı son durumda 14.3x seviyesinde. Bu rakamda son yedi yılın ortalaması olan 7.7x seviyesinin çok üzerinde bulunuyor.

HEKTS piyasa çarpanlarına göre pahalı görünüyor. Açıklanan bilançonun hissenin borsa performansını karşılamadığını gerisinde kaldığını düşünüyorum. Şirket’in 2017 yılını hemen hemen 47 mn TL (daha düşük de olabilir çünkü genelde son çeyrekte zarar yazmaktadır) net kar ile kapatmasını bekliyorum. Bu verilere göre hisse pahalı görünüyor.

HEKTS’ın yıllardır sahip olduğu özelliğinden çıkarak sadece ilk iki çeyrekte güçlü bilanço açıklayan değil, tüm çeyreklerde güçlü veriler açıklayan bir yapıya bürünmesi durumunda mevcut hisse fiyatının destekleneceğini düşünüyorum.

Son olarak hisse yılbaşından bugüne %143 yükselirken, aynı sürede Borsa endeksine rölatif %77 üzerinde performans gösterdi. Bu gelecek yıllardaki büyümeyi içeren oldukça iyi seviyede önden yüklemeli bir fiyatlama gibi görünüyor.

Çünkü Suruç tünelinin açılması sulama alanlarının büyüklüğünü ciddi şekilde artırması beklenirken, bu Şirket’in gelecek yıllarda satış alanlarının çoğalacağını göstermekte. Uzun vade için yatırım cazibesi devam ederken, kısa vadede mevcut bilanço hissede baskı yaratabilir. Bu yılki net kara göre ödenmesi beklenen temettü rakamının gelecek süreç içerisinde hisse için önemli bir diğer destek olması muhtemeldir.

hekts

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir