HEKTS 2019/06 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat

Geçen yılın üzerinde, önceki çeyreğin Altında

Hektaş (HEKTS) 2Ç19’da 25.3mn TL net kar açıkladı. Kar yıllık %14 ve çeyreksel %63 geriledi. Yıllık azalışta finansman giderlerinin etkili olduğu gözleniyor. Net finansman giderleri geçen yıl aynı dönemde 3.8mnTL’den 28.7mnTL seviyesine yükselmiş. Bir önceki çeyreğe göre azalmada ise hem %23 daha az satış geliri elde edilmesinin yanında daha fazla faaliyet gideri ve finansman giderleri etkili olmuş görünüyor.

masanotları

Satış gelirleri ise 2Ç19’da yıllık %43 büyüdü ve 198.3mnTL oldu. Buna karşılık çeyreksel %23 azalma var. FAVÖK yıllık %29 büyüdü ve 62mnTL oldu, ancak çeyreksel %41 küçülme var. Operasyonel sonuçlarda satış geliri, faaliyet karı ve favök 2Ç18’ göre artarken, önceki çeyreğe (1Ç19) göre düşüşler gözleniyor. Şirket 3 aylık dönemin altında performans göstermiş.

FAVÖK yıllık %29 büyürken bunda satış gelirlerindeki artışların etkisi büyük. Kar marjları ise 2Ç18’e göre 2-3 puan aşağıda seyretmiş. Bir önceki çeyreğe göre ise kar marjlarında 6-9 puanlık sert düşüşler gözleniyor. FAVÖK marjı %31.2 olurken, 2Ç18’de %34.6 ve 1Ç19’da %40.3 seviyesindeydi. Ilın ilk çeyreğindeki marjların oldukça altına düşmüş.

Bununla birlikte 6 aylık dönemde net kar %25 artarak 93.1mn TL olurken, ciro %53 büyüme ile 457.2mn TL oldu.

Satışlar ton bazında 6 aylık dönemde geçen yıla göre %137 artarak 32 milyon ton oldu. En büyük katıyı Organomineral gübre, geçen yıl olmayan yavaş salınımlı gübre ve damla gübre sağlamış görünüyor. Ton bazında en büyük pay 18mn ton ile organomineral gübrede bulunuyor.

Adana tesisindeki kapasite artırım yaptırımı Ekim ayında devreye alınması planlanıyor.

Borçluluk Artıyor, Bedelli Yolda

Haziran sonu itibari ile net borç 449mn TL seviyesine ulaştı. Bu rakamdaki artışa bir süredir dikkat çekiyorum. 12 Temmuz tarihli ve önceki yazılarımda bulabilirsiniz. Linklerini aşağıda paylaşacağım. Net borç yılbaşında 337mnTL ve 2017 sonunda ise 65mnTL idi. Burada çok hızlı bir artış var. Netborç/favök rasyosu 2.2x seviyesinde bulunuyor. Yılbaşında bu oran 1.8x seviyesindeydi. Halen risk seviyesinin altında ancak borçluluktaki artışın devam etmesi şirkete işletme sermayesi ihtiyacı doğuracak görünüyor. Nitekim şirket tahminim doğrultusunda 11 Temmuz 2019 gününde 150mn TL kaynak sağlamak için bedelli sermaye arttırımına gideceğini açıkladı. Bu şirketin sermayesine oranla %200 bedelli artırıma karşılık geliyor. Henüz tarih belli değil.
Haziran sonu nakit akış tablosunda nakitlerinde 24mn TL artış görülüyor. Detayına baktığımızda ise faaliyetlerden nakit çıkışı olduğu yani nakit yaratamadığı, buna karşılık nakit girişinin borçlanmadan sağlandığı görülüyor.

Değerlendirme

Operasyonel anlamda şirket geçen yıla göre iyi olurken, 1Ç dönemin altında bir 2Ç geçirmiş görünüyor. 6 aylık bazda sonuçlar geçen yılın üzerinde gelmeye devam ediyor. Ancak şirketin performansında 2.çeyrekte düşüş var.

Geçen yılın üzerinde sonuçlar penceresinden bakarsanız sonuçları olumlu karşılayabilirsiniz. Bunun yanında 1Ç dönemin çok altında, karlılıkta sert düşüşler, borçluluk artmaya devam etmiş ve nakit akışları çok kaliteli değil penceresinden bakarsanız bilançoyu olumsuz karşılarsınız. Karar sizin.

Değerleme

Hektaş için 2019 yılı beklentilerimi revize ediyorum. Şirket satış gelirlerinin 2019 yılında %50 artışla 745mn TL seviyesine, FAVÖK karının ise 258mn TL düzeyinde olmasını bekliyorum. FAVÖK marjının %35 düzeyinde olmasını öngörüyorum.

hekts201906

Bu öngörüler altında şirktin son üç çeyrek piyasa çarpanları ortalamasına göre HEKTS için 12 aylık hedef fiyatımı 13.50TL’den 17.50TL seviyesine revize ediyorum. Borsa kapanışı olan 15.20TL’ye göre %13 yükseliş potansiyeli bulunuyor. Hisse için değerine yaklaştığı söylenebilir. HEKTS için borç kontrol altında kaldığı ve faaliyetlerdeki büyüme devam ettiği sürece uzun vadede pozitif görüşümü koruyacağım.

Hektaş için önceki analizimi okuyabilirsiniz 

Hektaş 2018/12 Bilanço Analizi için tıklayınız. 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir