KRDMD Bilanço ve Teknik Analizi, Hedef Değer

Kardemir (KRDMD, KRDMA, KRDMB) 2Ç17’de beklentilerin üzerinde 110 milyon TL net kar açıkladı. Bu rakamla birlikte Şirket 2017 yılı 6 aylık dönemde 104.4 milyon TL net kara ulaştı. Pozitif.

Çeyrek döneme bakıldığında 2Ç16’ya göre net kar %255, FAVÖK %54 ve satış gelirleri %88 büyümüş. Aynı dönemde FAVÖK marjı 2Ç16’ya göre %17’den %14.6 ya gerilemiş. Brüt marj hemen hemen aynı kalmış. Pozitif. masanotları

1Ç17’ye göre ise satışlar %15, FAVÖK %36 büyümüş. Brüt marj %11.4’den %13.7’ye, FAVÖK Marjı ise %12.4’den %14.6’ya yükselmiş. Başka deyişle 1.çeyreğe göre daha iyi performans var. Şirket 1Ç17 de zarar açıklamıştı. Bunda kur farklarından gelen zararın etkisi vardı. 2Ç ‘de ise kurda hafif düşüş olmasından dolayı kur farkları tarafı rahat. Pozitif.

Ayrıca kardaki yükselişte 2Ç dönemde 11.5 milyon TL ertelenmiş vergi geliri yazmasının da katkısı var. 1Ç’de vergi gideri vardı.

Toplamda ise yeni yılın ilk yarısına, satışlar %80, FAVÖK %20 ve net kr %235 büyüme göstermiş durumda. Oldukça iyi.

Kur, Faiz ve Likidite Riski Bulunuyor

Şirketin döviz pozisyon açığı bulunuyor. 6 aylık bilanço itibari ile 437 milyon $ ve 101.2 milyon € döviz açığı bulunuyor. Kurda yaşanan yükseliş şirket için olumsuz etkiler yaratacak. Son olarak Euro / TL kurundaki son dönemdeki yükseliş şirket için 3Ç döneminde negatif etkiler yazabilir. Dolar kurunda da yükseliş olursa şirkete çift kur zararı gelebilir. Burası hassas. Negatif.

Kardemir’in (KRDMD, KRDMA, KRDMB) 1 milyar TL net borcu bulunuyor. Cari oran 0.95 ve likidite oranı 0.59 seviyesinde. Çok güçlü değil. Yüksek olmasa da likidite riski olduğunu söylemek mümkün. Negatif.

Borçlarından dolayı ve yüksek faizlerden dolayı finansman giderleri yüksek seyretmeye devam edecek. Şirket faiz ve kur riski taşıyor. Faaliyet gelirleri aynı gücünü koruduğu sürece şimdilik fazla risk yok.

Bu rakamlara göre şirket 2017 yılını 2.8 milyar TL satış geliri ve 403 milyon TL FAVÖK ile kapatabilir. Tabii aynı temponun devam etmesi durumunda. Net kar tahmini yapmak zor.

KRDMD’nin yıllar itibari ile fd/favök ortalaması 9 seviyelerinde bulunuyor. Buna göre Kardemir için toplamda 2.556 milyon TL piyasa değerine ulaşılıyor.

Şirketin son piyasa değeri toplam 2.386 milyon TL seviyesinde. Buna göre %7 seviyelerinde bir yükseliş potansiyeli bulunuyor. Bu değeri hisse gruplarının son piyasa değerinden aldıkları paya bölersek bulunan hedef fiyatlar şu şekilde;
KRDMD için 2.16TL
KRDMB için 2.56TL
KRDMA için 2.34 TL.

Hisse beklentilerin büyük kısmını fiyatına yansıtmış görünüyor. 9 aylık bilanço sonuçları çok daha güçlü gelirse o zaman revize ederiz.

KRDMD Teknik Yorum

Hisse teknik olarak halen yükseliş trendinde. MACD göstergesinde yorulma alametleri var açıkçası. Sanki zirve oluşuyor gibi. Ancak yinede 1.95 seviyesindeki 50-günlük ortalama ilerleyen günlerde stop loss olarak takip edilmeli. Ortalama seviyesi değişecektir. Yatay destek olarak ise 1.93 seviyesi olabilir. Bu seviyeler üzerinde pozisyonlar korunabilir. Ancak 50-günlük ortalamanın altına gerilemeler başlarsa trend de bitmiş demektir. Aksi halde yukarı hareket korunabilir. 2.11 direnç. Kırması durumunda 2.37 tarihi direne doğru hareket güçlenebilir.

krdmd

 

Buradaki görüşlerin kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiye değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Genel yatırım yorum ve tavsiye kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun. 

“KRDMD Bilanço ve Teknik Analizi, Hedef Değer” için 2 yanıt

  1. Tuncay Bey, öncelikle analiziniz için teşekkür ederim. Bir soru soracaktım ama saçma mı olur bilemedim. Kardemir borsa da neden a, b ve d olarak var? Diğer hisseler gibi değil de 3 farklı grup var ? Bir de bu grupların ayrılma mantığı veya birbirlerinden temel farkı nedir ? Bu hisselerin hepsi tek şirkete ait değil mi ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar…

    1. Selçuk bey bazı şirketler sermayelerini farklı tip hisselere bölüyorlar. Sadece kardemir değil, adana çimento ve işbankası da böyle mesela. A, B, C vb… gibi farklı tip hisselerin farklı oy hakları ve farklı imtiyazları olabiliyor. Kardemirde böyle. sermayenin büyük çoğunluğu d grubundan oluşmakta. o nedenle krdmd hissesi daha yüksek hacimli bir hissedir.

      Adana çimnto mesela. A, B ve C grubu vardır. A grubu sermayeden en az payı alır ama kardan en yüksek payı alır. C grubu sermayeden en çok payı alır ama kardan en düşük payı alır.
      http://www.kap.org.tr de ilgili şirketin finansal raporunu indirip, ekteki dosyada dipnotlarında sermaye maddesinde ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir