ORGE 2017/09 Bilanço Analizi, Değerleme, Teknik Analiz

Orge Enerji 3Ç17 döneminde 9.7 mn TL net kar açıkladı. Bu sonuçla şirket 2017 yılının 9 aylık dönemini %51 artışla 25.4 milyon TL net kar kapadı.

masanotları
9 aylık dönem analizi

2017 yılı 9 aylık dönemde satış gelirlerinde %7 azalma oluşmuş ve sonucunda 64 mn TL satış geliri oluşmuş. Satış gelirlerindeki azalmada taahhüt satış gelirlerindeki düşüş öne çıkıyor. Taahhüt satış gelirleri geçen yıl aynı dönemde 68.9 mn TL olurken bu yıl 61.7 mn TL seviyesinde realize olmuş.

Ancak buna karşılık şirketin FAVÖK rakamı %46 artışla 30.4 mn TL ve net kar rakamı ise %51 artışla 25.4 mn TL seviyesinde gerçekleşmiş. Satış maliyetlerindeki %35 seviyesindeki azalma karlılıkta etkin rol oynamış görünüyor. Şirket yönetimi kardaki bu artışta, yabancı para cinsinden sözleşmelerden elde edilen gelirlerin önemli bir seviyede gerçekleşmesinin, proje maliyetlerinin proje başlangıcında daha düşük döviz kuru ve fiyat ile gerçekleştirilmiş ve/veya sabitlenmiş olmasının ve proje sonlarında azalan bir yoğunluk göstermesinin etkili olduğu şeklinde bir değerlendirmede bulunuyor.

Kar marjları her çeyrek dönemde yükseliş eğilimde bulunuyor. 3Ç dönemde de brüt kar marjı, FAVÖK marjı ve net kar marjı hepsinde karlılık güçlenmiş. Brüt kar marjı %52 gibi yüksek bir seviyede, FAVÖK marjı ise %47 seviyesinde. Gayet Olumlu.

Şirket’in eylül sonu itibari ile 4 mn $ ve 374 bin € döviz pozisyon fazlası var. Bu rakam geçen yıl daha fazla seviyedeydi. Geçen yıl 9 aylık dönemde 6.1 mn $ ve 2.7 mn € döviz pozisyon fazlası bulunuyordu. Ancak yinede kur riski açısından olumlu. Şirket hammadde maliyetlerinin döviz cinsinden olması nedeni ile korunma amaçlı nakitlerini döviz bazında tutuyor. Olumlu.

ORGE 2017/09 tibari ile 16.5 mn TL net nakit varlıklara sahip. Nakit varlıkları 6 aylık dönemde 22.7 mn TL seviyesindeydi. Azalma var ancak yinede olumlu.
Şirket nakit varlıklar bakımından oldukça güçlü pozisyonda. Cari oran 4.22 ve likidite oranı 4.07 gibi yüksek seviyelerde bulunuyor. Borçluluk oranı çok düşük. Likidite riski bulunmuyor.

Dikkatimi Çeken Noktalar

Bilançoda dikkatimi çeken nokta, maddi duran varlıklar yılbaşında 692 milyar TL seviyesinden 11.7 milyon TL seviyesine agresif bir yükseliş göstermiş. Buna karşılık yatırım amaçlı gayrimenkuller kaleminde ise 19.5 mn TL’den 9 mn TL’ye düşüş oluşmuş. Şirket faaliyet raporunda, şirket’in Ümraniye ve Maltepe’deki gayrimenkullerinin ana faaliyetler için kullanılmasına karar verildiğini ve bu nedenle Şirket’in önceki dönemlerde yatırım amaçlı gayrimenkul olarak sınıfladığı ilgili gayrimenkullerin cari dönemde maddi duran varlık olarak sınıflandırıldığını ifade etmiş.

Bilançoda satış gelirlerinin düşmesine ek olarak hoşuma gitmeyen bir diğer unsur ise, nakit akış tablosunda 12.7 mn TL’lik bir nakit çıkışı oluşmuş olması. Nakit varlıklarındaki azalmada bu yüzden oluşmuş zaten. Nakit akış tablosunda Devam Eden İnşaat, Taahhüt veya Hizmet Sözleşmelerine İlişkin Tamamlanma Derecesi Yöntemi ile İlgili Düzeltmeler kaleminde 29.4 mn TL düzeyinde nakit çıkışı görülüyor. Bunun tam olarak ne olduğunu şirkete sormak lazım.

Bunun dışında özellikle kar marjlarındaki artış etkileyici. Şirket’in geleceğe yönelik beklentileri pozitif.

Değerleme ve Hedef Fiyat

ORGE son durumda 6.27x f/k ve 5.47x fd/favök çarpanı ile işlem görüyor. Oldukça düşük. Ancak şirketin geçmiş dönemde de hep düşük piyasa çarpanları ile işlem görmüş. Yani borsa ortalamalarına göre ucuz görünebilir ama hisse nin fiyatlama davranışı bu şekilde diyebiliriz.

Son bilanço verileri sonrasında Şirket için 10 Ağustos tarihindeki projeksiyonlarımda değişiklikler yapmak gerekli görünüyor. 2017 yılı satış beklentimi 95 mn TL’den 87 mn TL’ye düşürüyorum. Buna karşılık FAVÖK beklentimi 38mn TL’den 41 mn TL’ye ve net kar beklentimi ise 34mn TL’den 37 mn TL’ye arttırıyorum. Satış düşerken kar artışında kar marjlarının yılı yüksek kapatacağı beklentisi bulunuyor. Çünkü gelişmeler o yönde.

Bu beklentiler ışığında ORGE için gelecek 6-12 aylık hedef fiyatımı 11.25TL seviyesinden 11.46 TL seviyesine sınırlı oranda artırıyorum. Bu hedef f/k, fd/favök ve indirgenmiş nakit akışı analizleri değerlemeleri ortalamasını temsil ediyor. Projeksiyonlardaki revizeler hedef fiyatı sınırlı etkileyecek düzeyde.

ORGE Teknik Analiz

Hissede teknik göstergeler pozitif. Hisse 9.58 seviyesi üzerinde kaldığı sürece görünüm pozitif. Bu desteğin kırılması durumunda baskı artabilir. Yukarıda ise 10.88 direnci tarihi direnç olarak önemli. Hisse’nin bu direnci geçmesi durumunda hedef seviyemiz görülebilir.

orge

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“ORGE 2017/09 Bilanço Analizi, Değerleme, Teknik Analiz” için bir yanıt

  1. PRKME 2017-3Ç Bilançosu Daha İyi, 4 TL Fiyat daha Ucuz. Ne dersiniz…
    DGATE 2017 Yorumlarınıza Aynen Katılmıştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir