PETKM 2020/03 Bilanço Analizi

Petkim (PETKM) 1Ç20’de beklentilerin biraz altında 13 mn TL zarar yazdı. Beklentiler 6.4 mnTL zarar yazacağı yönündeydi. Satış gelirleri beklentilere paralel gelirken, FAVÖK beklentilerin çok altında 155mnTL oldu. FAVÖK beklentisi 224mnTL seviyesindeydi.

masanotları

Zarar gelmesindeki nedenlerin başında satışların yatay seyretmesine karşılık, Faaliyet giderlerinin artması ve kar marjlarındaki 5 puanlık gerileme ana faktör olmuş görünüyor. Son olarak finansman giderleri ile zarar bölgesine geçmiş.

Dünyada yaşanan Covid-19 nedeni ile talebin düşmesi ve petrol fiyatlarındaki seyir petrokimya ürünlerini oldukça etkiledi. PLATT’s petrokimya ürünleri endeksi 794$/ton seviyesinde başladığı yılda, Nisan ayında 501 $/ton seviyesine kadar geriledi.

Üretim Satış Devam

Nafta Etilen spreadleri ise 1Ç20’de 4Ç19 dönemine göre %10 yükselerek 336$/ton’dan 369 $/ton seviyesine yükseldi. Ancak nisan ayına oldukça sert bir geri çekilme ile başladı. Özellikle gıda ambalajı ve medikal ürünlerde talep güçlü seyrederken, bazı ürünlerde aşırı arz fazlası nedeni ile fiyatlarda sert geri çekilme görüldü. Covid-10 döneminde dış pazarlardaki lojistik sorunlar nedeni ile iç talep güçlü seyretti.

Şirket’in ton bazlı üretimi %1.7 artarak 802 bin ton oldu. Satışları ise neredeyse aynı kaldı ve 597.5 bin ton oldu. Kapasite kullanımı %91.6 ile paralel seyretti.

PETKM bu dönemde Star Rafinerisinden 297 bin ton hammadde temini sağladı. Etilen kapasitesi %98 oldu.

Satışlar %2.3 düşüşle 2.764 mn TL olurken, ihracat 1.067 mn TL seviyesinde oluştu.

Borçluluk Düşük

Mart sonu itibari ile net borç 5.164mn TL olurken, net borç / favök oranı 3.55x oldu. Her ne kadar yüksek olmasa da Önceki çeyreğe göre net borç ve rasyoda artışlar görülüyor. 4Ç19’da net borç / favök 2.70x seviyesinde ve net borç 4.297mn TL idi.  Cari oran 2.12x gibi çok yüksek seviyede devam ediyor. PETKM için borç sorunundan bahsedemeyiz.

Petkim Yatırım İlişkilerinin Hazırladığı Sunuma göz atmanızı tavsiye ederim.

Değerlendirme

Genel olarak bilançoya baktığımda aynı hikâyeyi görüyorum. Satışlarda sorun yok ancak karlılıkta oynaklıklar devam ediyor. Elbette haksızlık yapmayalım, dünyada çok zor bir dönemden geçiyoruz. Bir siyah kuğu yaşıyoruz, aslında böyle bir dönemde diğer şirketlerde satışlar çökerken PETKM’in satışlarını koruyor olması ve %91 kapasite kullanımında çalışıyor olması bile oldukça pozitif. Ürettiği ürünlerin hayatın her alanında kullanılıyor olması vazgeçilmez hammadde üretici olması elbette Şirket için satış problemi doğurmuyor. Ancak petrokimya sektörü her zaman olduğu gibi çok nazlı bir sektör ve kar marjları her zaman sürpriz yapabiliyor.

Kar marjları dışında önemli bir problem görmüyorum. Fiyata gelince, mevcut durumun PETKM borsa fiyatında yeteri kadar yansıtılmış olduğunu, 3.25-3.50TL arası bölgelerin artık taban seviyeler olduğunu düşünüyorum. Elbette uzun vade için konuşuyorum.

PETKM için 5.11TL uzun vadeli hedefimi koruyorum. Bu yaklaşık %46 potansiyele işaret etmekte. Ancak hissenin yukarı ivmelenmesi zaman alacak gibi duruyor. Nafta Etilen spreadlerinde yeniden yükselişler görmeden hissede kalıcı yükseliş zor görünüyor. Buna karşılık düşüşünde artık sınırlı olacağını öngörüyorum.

TTKOM 2020/03 Analizimi görmek için tıklayınız. 

ULKER 2020/03 Analizimi görmek için tıklayınız. 

PETKM
PETKM Özet Gelir Tablosu

Uyarı

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir