TCELL 2018/06 Bilanço Yorumu

TCELL incelediğim şirketler arasında bulunmuyor. Ancak gelen istekler üzerine kısa bir değerlendirme yapmak istedim.

TCELL 2Ç dönemde 415 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 495milyon TL seviyesindeydi. Bilançoda satış gelirlerindeki %17 büyüme ve FAVÖK rakamındaki %46 büyümeyi olumlu buluyoruz. Ayrıca FAVÖK marjının geçen yıla göre yüksek seyretmesi de pozitif. Net kar rakamının geçen yıla göre %41 düşmesinde ise kur farkı ve faiz giderleri etkili oldu. Şirket ilk çeyrekte 441 milyon TL net finansal gider yazarken, 2Ç dönemde 1.1 milyar TL net finansal gider yazdı.

masanotları

Yılın 6 aylık döneminde ise TCELL net karı geçen yılın %21 altında 915.8 milyon TL seviyesinde oluşu. Satış gelirleri %16 ve FAVÖK %45 büyüme gösterdi. FAVÖK marjı %35’den %44’e ulaştı. Bilançoyu pozitif buluyoruz, net kar rakamının kur ve faiz giderleri gölgesinde kaldığını düşünüyoruz.

Şirket 2Ç dönemde rekor seviyede çeyrek gelir ve FAVÖK elde ettiğini bildirirken, yıl sonu tahminlerini yukarı revize etti. Satış büyümesini %14-16 artıştan %16-18 artışa revize ederken, FAVÖK Marjı beklentisini %38-42 aralığında sabit tuttu. Şirket’in haziran sonu itibari ile 11.3 milyar TL net borcu bulunuyor. Cari oran 1.42 ve likidite oranı 1.27 seviyesinde bulunuyor. Bununla birlikte net borç /favök rasyosu ise 1.5x seviyesinde bulunuyor. Şirket’in borç çevirme sorunu yok.

Operasyonel sonuçları pozitif buluyoruz ve TCELL hissesini destekleyici olmasını bekliyoruz.

Fd/favök rasyosu 4.96 seviyesinde olan TCELL için yaklaşık 13.50TL hedef fiyata ulaşıyoruz. 2018 yılında satış gelirlerinin %16 artmasını ve FAVÖK marjının %42 seviyesinde oluşmasını öngörüyoruz.

TCELL Teknik yorum

Hissede teknik görünüm halen negatif. Güçlenmesi için ilk etapta 11.88 direncini geçmesi ve üzerine yerleşmesi gerekli. Bu durum 13 seviyesinden geçen alçalan direnç çizgisini geçme şansını artırabilir. Hisse nin bu seviyeyi geçmesi durumunda yukarı hareket uzun soluklu olabilir. Aşağıda ise 10.80 desteği önemli olacak. Bu seviyede bir dip çalışması var. Bu desteğin kırılması durumunda görünüm kötüleşebilir ve 9.80 desteğine doğru düşüş devam edebilir.

tcell

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“TCELL 2018/06 Bilanço Yorumu” için bir yanıt

  1. Tuncay Bey,
    hisseyi (fiyat 10.79 ve Murat Vargı’nın hisse alım kararı dikkate alındığında) orta ve uzun vadede tavsiye eder misiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir