THYAO 2019/06 Bilanço Analizi

Türk Hava Yolları (THYAO) 2Ç19 döneminde beklentilerin altında 133 mn TL kar açıkladı. Beklentiler 353mn TL seviyesindeydi. Net kar yıllık %70 azalma kaydetti. Şirket 1Ç19 da 1.253 mn TL zarar açıklamıştı. Şirket’in finansal sonuçlarında geçen yıla göre talebin zayıf kalması, yakın ve personel giderlerinin artması etkili oldu.

masanotları

Bu sonuçla THYAO 2019 yılının ilk yarısını 1.120 mn TL zarar ile tamamladı. Geçen yıl aynı dönemde 127 mn TL kar açıklamıştı.

2Ç dönemde kar marjları geçen yıl aynı döneme göre 8 puan aşağıda seyretti. Buna karşılık 1Ç döneme göre karlılıkta 4-6 puan arasında iyileşme olduğu görülüyor. Ancak karlılık 6 aylık bazda halen geçen yılın altında. İlk 6 ayda Brüt kar marjı geçen yıla göre 7 puan aşağıda %11.7 ve FAVÖK marjı 5 puan aşağıda %9.2 oldu.

Şirket’in fonksiyonel para birimi ABD Doları olmasından dolayı dolar bazında veriler üzerinden sunum gerçekleştirmiş. Buna göre 6 aylık dönemde satış gelirleri %0.2 artışla 5.949mn$ oldu. Esas Faaliyet karından 135mn$ zarar etti. Net zarar ise 203mn$ oldu. FAVKÖK (Faiz Amortisman Vergi Kira Öncesi Kar ) ise %28 düşüşle 919mn$ oldu. FAVKÖK (EBITDAR) marjı ise %21.5’den %15.5’e geriledi.

Yurtiçi Zayıf, Yakıt ve Personel Giderleri Artıyor

Şirket’in operasyonel sonuçlarındaki düşüşte yurtiçi yolcu sayısındaki azalma ve yurtdışı yolcu sayısının yatay seyretmesinin yanında, yakıt ve personel giderlerindeki artış etkili oldu. 1Y19’da Şirket’in gelirleri dolar bazında %0.2 artmasına karşılık giderleri %8.3 arttı. Giderlerin içerisinde yakıt giderleri %6.5, personel giderleri %16.6 ve pazarlama giderleri %9.1 artış gösterdi. Ancak giderler böyle artarken, 2019 yılının ilk yarısında yolcu sayısı geçen yıla göre %1.7 azalışla 35.1 milyon kişi oldu. Doluluk oranı 0.02 puan düşüşle %80.2 oldu. Arz edilen koltuk %0.7 ve ücretli yolcu %0.4 gibi sınırlı artışlar gösterdi. Yurtiçinde 900 bin kişiye yakın yolcu kaybı görülüyor. Operasyonel performans uluslararası tarafta yatay seyretti ancak yurtiçi tarafta geçen yıla göre düşüşler var.

THYAO Gelirlerinin %74’ü Uluslararası Taraftan

Şirket’in gelirlerinin %74’ü uluslararası taraftan, %9.2’si yurtiçinden geldi. Grup olarak ise gelirlerin %87’si yolcu geliri ve %13’ünü kargo gelirleri oluşturdu. Giderlerin ise %29’unu yakıt ve %17’sini personel gideri oluşturdu. En büyük iki maliyet kalemi yakıt ve personel gideri.

Diğer kalemler hariç tutulduğunda Şirket’in gelirlerinin %35.1’ini ABD Doları, %23.3’ünü EUR oluştururken, TL gelirler %10.9 pay sahibi bulunuyor. Giderlerinin ise %55’i ABD Doları, %27.1’i TL ve %12.4’ü Euro’dan oluşuyor.

Kur ve yakıt fiyatları riski için koruma amaçlı swap ve opsiyon işlemleri yapıyor.
THYAO ’nun Haziran sonu itibari ile 60.8mn TL net borcu bulunuyor. Net borç / FAVÖK oranı 6x seviyesinde. Yüksek sayılır. Cari oran 0.77x ve likidite oranı 0.73x ile düşük. Borç çevirme rasyoları güçlü değil.

Değerlendirme

Yüksek sezona geçiş dönemi olması nedeni ile 2Ç19 verilerinin daha iyi olmasını beklerdim. 3Ç dönem turizm açısından en yüksek sezon ancak Temmuz ayına ait trafik sonuçları aynı zayıflığın devam ettiğini gösteriyor. 3Ç dönemde TL’nin değer kazanması nedeni ve petroldeki düşüş ile giderlerde avantaj elde edebilir karlılığını olumlu etkileyebilir. Ancak gelirlerdeki özellikle iç hat odaklı zayıflık sürecek gibi. Genel olarak beklentilerin altında zayıf bir bilanço.

Buna rağmen şirket 2019 yılında 14.1 milyar$ satış geliri hedefliyor. Bu yılın 6 aylık satış geliri 5.9 milyar $ seviyesinde oluşmuştu hatırlatırım. Yılın ikinci yarısında daha yüksek gelir anlamına geliyor. Yolcu sayısının 80 milyon kişiyi doluluk oranının %81-82’ye çıkmasını öngörüyor. 6 aylıkta %80.2 olmuştu. Arz edilen koltukta ise yıllık %7-8 artış bekliyor. Bu rakam 6 aylıkta %0.7 artmıştı. Başka deyişle şirket yılın 2.yarısında vitesin artacağını öngörmekte. Gelişmeleri göreceğiz.

Projeksiyon

THYAO için 2019 yılını %24 artışla 77.938mn TL satış geliri ve 11.691mnTL FAVÖK ile kapatmasını bekliyorum. Yılın ikinci yarısında operasyonel olarak düzelmeler olacağını varsayıyorum.

Bu varsayımlar altında İNA, fd/favök ve fd/satış çarpanları ile gelecek 12 aylık dönem için ortalama 17TL hedef fiyatına fiyata ulaşıyorum. Borsa kapanışı olan 12.12TL fiyata göre %40 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Peki ne yapmamız gerekiyor. %40 iskontolu diye gidip almalı mıyız? Yoksa beklemeli miyiz? Bu sizin nasıl bir yatırımcı yapısında olduğunuza bağlı. Eğer uzun vadeli bakıyorsanız, iki yıl sonra THY burada olmaz bu şirketin bir değeri var diyorsanız alabilirsiniz. Siz sabırlı ve istediği kadar bekleyebilen bir yatırımcısınız. Hisse burdan %10 daha düşşe bile belkide aksine daha fazla alırım diye sevinebilirsiniz bile. Eğer borsaya kısa ve orta vadeli mesela 3-6 ay arası bakıyorsanız hatta daha kısa bakıyorsanız, hisse benim düşünceme göre alım için uygun sinyaller vermiyor. En azından 13TL seviyesinin üzerine yerleştiğini gördükten sonra harekete geçmek daha doğru olabilir. Benim düşüncem. Herkesin risk getiri tercihleri farklı elbette.

THYAO_201906

UYARI

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“THYAO 2019/06 Bilanço Analizi” için 3 yanıt

  1. Tuncay bey, merhaba. Analiz ve yorumlariniz, konuyu ele alış biçiminiz, piyasadaki diğer analistlerin aksine daha cesur ve çok daha gerçekçi, işinizi severek yaptığınız belli oluyor, öncelikle bunun için sizi tebrik etmek istiyorum. THY nin son durumuna ait yorumlarınızı merak ediyorum, kısa da olsa bir analiz çok makbule geçecektir. Saygilarimla

    1. THY konusunda düşüncelerimi raporlarımda ve videomda belirttim. Bence uzun vadede iyi bir fırsat veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir