TKFEN 2020/03 Bilanço Analizi ve Değerleme

Tekfen İnşaat (TKFEN) 1Ç20’de beklentilerin çok altında 47mnTL kar açıkladı. Beklenti 188 milyon TL seviyesindeydi. Satış gelirleri beklentilere paralel %34 düşüşle 3021 milyon TL olurken, FAVÖK beklentilerin çok altında %90 düşüşle 103 milyon TL oldu.

masanotları

Kar Marjları Çakıldı

Kardaki düşüşte, kar marjlarındaki 15-18 puanlık düşüşün ve geçen yıla göre daha az finansal geliri yazması etkili olmuş görünüyor. Ancak en büyük etki Brüt Kar Marjının 15 puan azalarak %23’den %8’e gerilemesi gösterilebilir.

FAVÖK Marjı 17 puan düşüşle %3.4 olmuş. (1Ç19: %20.4)

Taahhüt Grubu Gerilemeye Devam Ediyor

Satış gelirlerinde Taahhüt Grubu %46 düşüşle 1.787 milyon TL olurken, Kimya Grubu hafif yatay kalmış ve 1.115 milyon TL olmuş.

FAVÖK dağılımında Taahhüt grubundan 46 milyon TL zarar yazarken (1Ç19: 809 mn TL), Kimya grubunda 174 milyon TL gelir elde edilmiş. Burada Taahhüt grubundaki dev düşüş dikkat çekiyor.

Net kara en büyük katkı Kimya Grubundan gelmiş. Taahhüt grubu 90 milyon TL zarar yazmış. Kimya grubu 89 milyon TL kar yansıtmış.

Taahhüt Bakiyesi 1.447 milyar $ ve azalmaya devam etmiş.

Nakit değerler 3.300 milyon TL ile aynı seviyesini korumuş. Şirket 511 milyon $ döviz pozisyon fazlasına sahip.

Gübre Devam ama karlılık artmıyor

Gübre satışları ton bazında %7 azaldı ve 707 bin ton olurken, gübre üretimi %11 arttı 479 bin ton oldu. Ceyhan, Samsun ve Mersin gübre tesislerinde kapasite kullanım oranları yükseldi. Tarımsal ürün satışlarının (patates gibi) Nisan ve Mayıs ayında hızlanması bekleniyor.

Klasik gübre fiyatlarının %12 düştüğü ve 264 $/ton seviyesinde olduğu belirtiliyor.

Petrokimya Yatırımı

Şirket faaliyet raporunda polipropilen tesisi yatırımı ile ilgili detaylı bilgiler vermiş. ÇED Bakanlı olumlu kararı alınmış, yatırım maliyeti ön mühendislik çalışmaları devam etmiş, hammadde tedariki için teklifler alınmış, yatırım finansmanı için yerli ve yabancı yatırımcılarla temaslar sürmüş.

Beklentilerde Satış Yukarı Kar Aşağı

Şirket önceden açıkladığı beklentilerinde satış gelirinde yukarı FAVÖK ve net karda aşağı yönlü revizyona gitti. Buna göre satış gelirlerini 12 milyar TL’den 13.839 milyon TL’ye yukarı yönlü revize etmiş. Bunda taahhüt grubundaki revize dikkat çekiyor. FAVÖK rakamında 1305 milyon TL olan beklentisini 970 milyon TL’ye düşürmüş. Net kardaki 842 milyon TL beklentisini ise 593 milyon TL seviyesine düşürmüş.

Şirket’in hazırladığı Yatırımcı Sunumuna Göz atabilirsiniz.

Yorum

TKFEN’de taahhüt tarafından dolayı karlılıkta ciddi düşüşler olması bekleniyordu. Aslında gelen bilanço, mevcut Borsa fiyatını gösteren bir bilanço. Beklentilerin aşağı revizesi hisse üzerinde negatif etki yapabilir ancak genel olumsuz beklentinin fiyatlandığını düşünüyorum. Petrokimya yatırımının gündemde olması ve ileride bu konuda açıklanacak somut açıklamalar hisse üzerinde uzun vadede olumlu bir etki gösterebilir.

TKFEN için pd/dd, fd/favök ve fd/satış piyasa çarpanlarına göre mevcut beklentiler paralelinde 17TL hedef fiyat hesaplıyorum.

Kısa vadede 13 seviyesini destek olarak izleyebiliriz. Bu seviyenin altına düşmesi durumunda satış baskısı yeniden 11-12 aralığına doğru devam edebilir. Buna karşın 13 seviyesi üzerinde tutunması durumunda teknik görünüm güçlenecektir. Ancak daha güçlenmesi için 15.50 seviyesini geçmesi gerekiyor.

Bu yazım ilginizi çekebilir. 

Borsada Uzun Vadeli Yatırım

tkfen

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir