TRKCM 2018/03 Bilanço Analizi, Değerleme ve Teknik Analiz

Trakya Cam (TRKCM) yakın bir zamanda 2.çeyrek finansallarını açıklayacak. Öncesinde 1.çeyrek değerlendirmesini yapamamıştım, kısaca bilgi vermek istedim.

Büyüme Devam ediyor

Şirket 1Ç18 döneminde net karını geçen yıl aynı döneme göre %80 artırarak 206 milyon TL seviyesinde açıkladı. Aynı dönemde satış gelirleri %27.9 artışla 1.222 milyon TL ve FAVÖK %29 büyüme ile 262.3 milyon TL seviyesinde oluştu. Net kardaki artış hızının daha yüksek olmasında geçen yıla göre daha düşük vergi karşılığı ayırması ve yatırım faaliyet gelirlerinin etkili olduğu görülüyor. Yatırım faaliyet gelirleri finansal varlık değerleme farkı olarak anılan Eurobond getirilerinden oluşuyor.

masanotları

Karlılığa bakınca Brüt kar marjı ve FAVÖK Marjında geçen yıla göre önemli değişikler bulunmuyor. FAVÖK Marjı yıla %21.4 seviyesinde başladı. 2017 yılında şirket %20.6 FAVÖK Marjı ile çalışmıştı. Karlılık açısından önemli bir fark bulunmuyor.

Sonuç olarak karlılık korunurken şirket satışlarını arttırmayı başarmış görünüyor.

Aslında karlılığın korunması önemli. Çünkü enflasyonist baskı, EURUSD kurundaki düşük seyirlere rağmen karlılığın korunmasında Şirket’in etkin maliyet yönetimi, %89 seviyesine ulaşan yüksek kapasite kullanımı ve uluslararası gelirlerin varlığı önemli etkenler.

Aynı dönemde TRKCM ton bazında 1Ç18’de 577 bin ton üretim gerçekleştirdi. Geçen yıl aynı dönemde 571 bin ton üretim sağlanmıştı. Ton bazında üretimde %1 büyüme var. Şirket 2017 yılında 2 milyon 400 bin ton üretim gerçekleştirdi. Bu yılda bu seviyenin hafif üzerinde üretim gerçekleşecek görünüyor. Şirket’in toplam kapasitesi 2 milyon 700 bin ton düzeyinde bulunuyor.

Dengeli borçluluk ve güçlü döviz pozisyonu

Şirket’in Eylül sonu itibari ile 1 milyar 244 milyon TL net borcu bulunuyor. Buna karşın yıllık FAVÖK üretimi 890 milyon TL seviyelerinde ve sürekli büyüme var. Başka deyişle şirketin borç çevirme sorunu yok. Buna paralel olarak cari oran 1.82x ve likidite oranı 1.37x gibi yüksek seviyelerde bulunuyor.

Trakya Cam ‘ın döviz pozisyonu nette döviz fazlası yönünde. Yine eylül sonu itibari ile 58.9 milyon $ döviz fazlası ve 31.2 milyon € döviz açığı mevcut. Şirket’in uluslararası gelirleri toplam gelirlerinin %55’lik kısmını oluşturuyor. Aynı zamanda döviz gelirlerinin olması şirket için avantaj. 1Ç18 döneminde yaklaşık 151 milyon $ yurtdışı satış geliri oluştu. Geçen yıla göre yurtdışı satışlarda dolar bazında %19 büyüme görülüyor. Şirket’in 2017 yılında yurtdışı satışları yaklaşık 650 milyon $ seviyesinde oluşmuştu.

Temettü Ödendi, Bedelsiz Bekleniyor

Trakya Cam 31 Mayıs tarihinde hisse başı net 0.1278TL nakit temettü ödemesi gerçekleştirdi. Temettü verimi yaklaşık %3 seviyesine karşılık geliyor. Bunun yanında yine kar payının bir kısmını %10.61 bedelsiz hisse senedi vermek için SPK’ya başvurdu. SPK onayı 9 Temmuz 2018 tarihinde geldi. Şirket her an bu bedelsiz dağıtımını gerçekleştirebilir. Ancak çok yüksek bir rakam değil.

Şirket Hakkında Bilgiler

TRKCM Türkiye’de %66 Pazar payı ile Pazar lideri konumunda bulunurken, aynı şekilde Avrupa’da da %5 Pazar payı ile lider konumda. Dünya’da ise %4 Pazar payı ile beşinci sırada bulunuyor.

Üretiminin %38’ini otomotiv camı, %62’sini ise temel cam oluşturuyor. Temel camlar segmentinde %19 faaliyet kar marjı ile çalışıyor, otomotiv camında ise faaliyet kar marjı %8 seviyesinde. Bu yılın ilk çeyreğinde otomotiv camı satışları %32 artarken, temel cam satışları %22 büyüme gösterdi.

Şirket’in satışlarına coğrafik dağılım olarak bakıldığında ise, Türkiye satışları toplam satışlarının %52’sini, Global satışlar ise %48’ini oluşturuyor. Türkiye satışlarında %22 faaliyet kar marjı elde edilirken, küresel satışlarda bu oran %32. Başka deyişle küresel satışlarda daha karlı. Türkiye satışlarındaki ihracatta eklendiğinde uluslararası satış gelirleri %55 seviyesine çıkıyor.

Değerleme ve Hedef Fiyat

İlk çeyrek sonuçlarına göre TRKCM için 2018 yılında satış gelirlerinin %31 artışla 5.680 milyon TL seviyesine gelmesini, FAVÖK Karının 1.193 milyon TL seviyesinde oluşmasını bekliyorum. FAVÖK Marjının ise yıl genelinde %21 seviyelerinde gerçekleşmesini bekliyorum.

Şirket şuanda 6.52x fd/favök çarpanından işlem görüyor. Buna göre fd/favök yaklaşımına göre TRKCM için gelecek 6-12 aylık dönemi kapsayan hedef değerimi 4.82TL’den 5.80TL seviyesine yukarı yönlü revize ediyorum. Mevcut 4.41TL fiyata göre %31 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

18 Kasım tarihinde yazdığım değerleme raporumun ardından şirket 4.21TL seviyelerinde işlem görürken bir süre sonra o zamanki 4.82 olan hedef değerime ulaşmıştı ve ardından piyasa koşulları nedeni ile geri çekilmişti. Ancak hissenin son 3 aydır BIST 100 endeksine rölatif performansı oldukça güçlü. Buda şirketin temel beklentilerinin güçlü olduğunu gösteriyor. Piyasadaki koşulların daha iyi olması durumunda TRKCM daki toparlanmanın daha güçlü olmasını bekliyorum.

trkcmtablo

TRKCM Teknik Analiz

Hisse büyük resimde yükselen trendini koruyor ancak son 3-4 aydır soluklanma yaşıyor. 4.20 seviyesindeki 50 haftalık ortalaması üzerinde kaldığı sürece pozitif görünüm korunacaktır. Yukarıda ise 4.53 direncini geçmesi durumunda yükseliş 5 hedefine doğru güçlenebilir. Bu direncinde geçilmesi durumunda hedef değerimiz olan 5.80 seviyeleri görülebilir. Buna karşın 4.20 desteğinin altına gerilemesi durumunda ise ilk etapta 4 ardından 3.68 destekleri ön plana çıkacaktır.

trkcm_teknik_analiz

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir