ULKER 2019/03 Bilanço Analizi ve Değerleme

Çeyrek Dönem Analizi

Ülker Bisküvi (ULKER) 1Ç19 döneminde beklentilerin üzerinde 365.5 mn TL net kar açıkladı. Beklentiler 258mn TL seviyesindeydi. Şirket’in net karı aynı dönemde %174 artış gösterdi. Kardaki bu artışta asıl etkenin yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan yüksek gelirler olduğu görülüyor.

Satış gelirleri %38 artarken FAVÖK karının %47 arttığını ve 330 mn TL seviyesinde gerçekleştiğini görmekteyiz. Satışlar ve FAVÖK’ün beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini söylemek mümkün diyebiliriz. Karlılık yüksek seviyesini korumaya devam etmiş.

masanotları

Kar marjlarında artışlar var

Şirketin brüt kar marjı, esas faaliyet kar marjı ve FAVÖK marjında geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1 puanlık atışlar dikkat çekiyor. Bununla birlikte 2018 yılsonuna göre de şirket karlılık seviyesini yükseltmiş görünüyor.

Zayıf TL ile özellikle yurtdışı operasyonlarından elde ettiği yüksek karlılıktan ve yüksek kur farkı gelirinden kaynaklanan güçlü net kar, şirketin net kar marjının (1Ç18: %9.46) geçen yıla kıyasla 9 puan artarak %18.8 seviyesine gelmesini desteklemiş.

Güçlü Performans

Ülker Bisküvi’nin yılın ilk üç ayında tonaj bazında atıştırmalıklar 2018 1Ç döneminde kıyasla %4.3 artarak 148.057 tondan 154.515 tona yükseldi. Bunda Türkiye ve yurt dışı operasyonlarında artan etkisi yükselişe etki etti. Toplam tonaj açısından alt kırılıma baktığımızda bisküvi hacmi %7.9, çikolata hacmi %3,9 artış gösterdi ve kek hacmi yapılan fiyat ayarlamaları nedeni ile %14,2 daraldı.

Aynı zamanda ciro bazında atıştırmalıklar iki dönem arasında %37,5 artarak 1.403 milyon TL’den 1.929 milyon TL’ye yükseldi. Atıştırmalık ürünleri içerisindeki kırılımlarda bisküvi satışları %41,4, çikolata satışları %37,0 ve kek satışları %20,7 arttı.

Şirketin stratejik hedeflerinde daha karlı büyüme ürünleri (bisküvi, çikolata ve kekler) kategorisini tek elden yönetecek bir yapı oluşturmaya devam edeceğini belirtiyor. Bununla birlikte şirket strateji olarak markalı ürünlere odaklanarak ürün gamını daha da genişletmeyi hedefliyor.

Hacim, fiyatlandırma ve ürün miks etkisi ile yurt dışı satın almalarının olumlu etkisi şirket finansallarında hissediliyor. Ayrıca şirket yurtdışı operasyonlarının payını artırdı. 2018 yılı 1Çdöneminde %33.9 olan yurt dışı ciro payı 2019 1Ç döneminde %38.1 seviyesine yükseldi. Bu açıdan bakıldığında %4.3 yurtdışı ciroda artış var. FAVÖK kısmında ise yurtdışında 2018 1Ç döneminde %41.2 iken 1Ç19’da %47.1 seviyesine %5.9 oranında arttı.

1Ç19 Dönemindeki Faaliyetleri

2019 yılı 1Ç itibari ile ULKER’in net borç pozisyonu 1.7 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Net borç önceki çeyreğe göre 140 milyon TL düzeyinde azalmış. Net borç / FAVÖK rasyosu 1.8x seviyesinde bulunuyor. Buna ek olarak şirketin cari oranı 3.5x ve likidite rasyoları 3.23x ile oldukça makul seviyelerde bulunuyor. Şirketin borç çevirme konusunda oldukça iyi bir durumda olduğunu ve bu konuda sorun yaşamadığını söylemek mümkün.

Şirket, Euro, GBP ve CHF cinsinden kur riskine maruz kalmaktadır. Şirketin 641 milyon $ döviz fazlası ve 553 milyon Euro döviz açığı bulunmakta. Ayrıca şirketi çok fazla yormayacak 599 bin Sterlin pozisyon artısı ve 106 bin İsviçre Frangı pozisyon açığı bulunmakta.

Son Gelişmeler

Daralan pazarda büyüme gösteren şirket, McVitie’s’in MENA bölgesi ve Suudi Arabistan üretim ve dağıtım haklarının sahibi olan Amir Global ile bu şirketin iştiraki olan Mısır’da faaliyet gösteren satış şirketine %100 sahip UI MENA hisselerini satın almıştır.

Şirket Riyad’da bir fabrika olan IBC’nin %100’ünü satın aldı. Alımın amacı FMC ve IBC operasyonlarının birleştirerek maliyetleri azaltmak, üretim, dağıtım ve tedarik sinerjisi oluşturmak ve bununla birlikte Modern kanalda daha fazla yer alarak raf görünürlüğünü arttırmak.

Hedefler

Şirket 2019 yılında net satışlarının 7.4 milyar TL ve Favök marjını %16 bekliyor.

PROJEKSİYON VE HEDEF FİYAT

ÜLKER için 2019 yıl sonunda 7.6 milyon TL satış geliri ile 1.1 milyon TL FAVÖK öngörüyoruz. Aynı zamanda şirketin 2019’da FAVÖK marjının %14.5 olacağını düşünüyoruz.

Bu beklentiye paralel olarak yaptığımız indirgeniş nakit akımı (İNA) ile FD/Satışlar, FD/FAVÖK ve PD/DD çarpanlarla hesapladığımız 12 aylık dönem için hedef fiyatımız 20,62 TL seviyesinde bulunuyor. Mevcut durumda şirket hissesi 18.90 TL seviyesinde bulunuyor. Şirket hissesinin ederinde fiyatlandığını ve mevcut fiyatların cazip fırsatlar sunmadığını düşünüyoruz.

Hissenin yılbaşından bugüne %22.7 yükseldiği dikkate aldığımızda hissenin değerinde olduğu görüşümüz destekleniyor.

ULKER

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir