YATAS ANALİZİ

Yataş Büyüme Hikayesi İle Yükseliyor

YATAS bu yıl borsada büyüme hikâyesi olan şirketlerden birisi. Yakın zamanda medyada okumuşsunuzdur. Şirket genel müdürü’nün açıklamaları sıkça konu oldu. Hikaye şu, 2017 yılı 3 aylık dönem sonunda toplam 259 satış noktasına sahip olan şirket, yıl sonuna kadar 120 yeni satış noktası daha açmayı planlıyor. Bununla birlikte Yatas’ın 2017 yılı satış geliri hedefi ise 750 milyon TL seviyesinde. Şirket 2016 yılını 502 milyon TL ciro ile kapatmıştı. Yani satış noktasındaki artışlara paralel cirosunda %50 gibi bir artış bekliyor. Bununla da kalmıyor yeni mağaza sayıları yurtiçinde ve yurtdışında olmak üzere artmaya devam edecek. 2019 yılında sadece yurtdışı satış noktalarını 200 adet seviyesine çıkarmaktan bahsediyorlar. Gerçekleşirse bu ciddi bir büyüme planı ve hisse fiyatına mutlaka yansıyacaktır. Zaten bugüne kadar yansımış durumda. Yatas hissesi yıl başından bu yana %376 yükseldi. İşte bu büyüme planı fiyata net bir şekilde yansıtıldı zaten.

YATAS’DA BEKLENTILER SATIN ALINMIŞ GÖZÜKÜYOR

Ben Yatas için en azından bu yıl için beklentilerin fiyata yansıtıldığını düşünüyorum. Hisse önden yüklemeli bir şekilde yükseldi ve sanırım şimdi yılın geri kalanında 750 milyon TL ciro hedefinin tutup tutmayacağını bekleyecek. Hisse şu anda 9.88TL seviyesinde bulunuyor ve bir süre bu bölgelerde kendisine bir taban oluşturabilir. Sonrasında hedefler gerçekten oluşuyorsa ve şirket beklenen satış ve karı yapıyorsa bu sefer 2018 beklentileri satın alınmaya başlayacak. Bildiğiniz gibi borsada beklentiler alınır ve gerçekleşmeler satılır.

Şimdi biraz kalem oynatalım. Matematik olmadan olmaz. Matematik her şeydir. Mevcut veriler ile Şirket’in 2017 yılını 30 milyon TL net kar ile kapatabileceğini düşünüyorum. Şirket için yaklaşık %4 net kar marjı ile hareket ediyorum. Aslında daha detaylı analizler net kar üzerinden yapılmaz, bizim firma değeri / favök (faiz amortisman vergi öncesi kar) dediğimiz ve bir tür f/k’nın türevi olan rasyo ile yapılır. Ama inanın bana net kar yaklaşımı da tutarlı sonuçlar vermekte. 1995 yılından bu yana analistlik yapan birisi olarak söylüyorum. Nerde kalmıştık. 2017 yılında 30 milyon TL net kar demiştik. Beklenti bu unutmayın. Bu 2016 yılındaki 17.5 milyon TL net karın %70 artması anlamına geliyor.

Yatas f/k diagramı
Yatas f/k diagramı

YATAS ICIN 8.40-9.40 TL ARASI HEDEF HESAPLANIYOR

30 milyon TL net kar, 42.8 milyon TL sermayeye göre hisse başı 0.70TL kar anlamına gelir. Şimdi yukarıdaki grafikte Yatas’ın geçmiş yıllara göre dönemsel f/kçarpan diagramını görüyorsunuz. Buradan Şirket’in 2014 yılından bugüne f/k ortalamasını 12x olarak hesaplıyorum. Şirket şu anda 20x f/k ile işlem görüyor o ayrı. Ortalama fk çarpanını 12x alırsam hisse için 8.40TL hedef fiyat bulurum. Bu şimdiki fiyatın altında bir rakam olabilir. Fiyatlamalarda her zaman köpük olabilir. 14x f/k alırsak 9.40TL hedef fiyat buluyorum. Başka deyişle makul çarpanlarla baktığımda 8.40-9.40 aralığında Yatas için fiyat tespit ediyorum.  Bu aralık en azından Yatas için bu beklentilerle ne olabilir yada ne olmayabilir sorusunun cevabını verir. Belkide fiyat bu aralıkta dengelenmeye çalışacak. Bilemeyiz. Ancak görüldüğü gibi beklentiler ciddi şekilde yansıtılmış görünüyor.

Burada şu soru sorulabilir

İyi de hisse şu anda 20x f/k dan işlem görüyor. Yani insanlar 20x çarpan ödemeye razı. 0.70TL hisse başı karı 20x ile çarparsak o zaman 14 TL hedef hesaplarız. Neden bunu almıyorsun. Bunu almıyorum çünkü mali hedeflerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilmiyorum. Şimdilik. Bilançolardan şimdilik sadece 3 aylık bilanço geldi. 6 aylık, 9 aylık bilançolarda rakamlar piyasayı tatmin ederse bu durumda 14TL ye doğru yolculuk devam edebilir. Ama teknik analiz ve temel yaklaşımlar hissenin bir süre mevcut seviyelerde bir aralıkta dinlenebileceğini gösteriyor. Teknik analizi aşağıda işleyeceğiz.

YataS İlk Çeyrekte Cirosunu %60 arttırdı
yatas özet gelir tablosu
yatas özet gelir tablosu

Şirket’in ilk çeyrek verileri iştah açıcı. Ciro geçen yıl aynı döneme göre %60 artmış. En önemlisi FAVÖK %110 büyümüş. Net kar rakamında da %151 artış var. Bu artışta cironun artmasının yanı sıra kar marjlarındaki artışta dikkat çekici. Şirket’in ilk çeyrek dönemi mevsimsellik özelliği taşıyor bu nedenle düşük satış gerçekleşiyor. Yılın geri kalan çeyreklerinde satışlarda ivmelenme görülüyor. Yani ikinci çeyrekte 151 milyon TL ‘den daha fazla bir ciro oluşması gerekli. Eğer aynı ciro gelirse alarm çanları çalabilir. Hissede tehlike oluşur.

Yataş Teknik Analiz
yatas haftalık grafik
yatas haftalık grafik

Yukarıdaki grafik haftalık. Görüldüğü gibi ana yükseliş kanalının üst sınırı garip bir tesadüf eseri 14 seviyelerinden geçmekte. Bizim bulduğumuz en yüksek rakam. 🙂 Kısa vadeli yükselen kanal ise artık hisseyi zorluyor. 11 seviyelerinde kanal direnci hisseyi yoruyor. Burada ya kısa vadeli kırmızı kanal içinde ortalamalara doğru düzeltme yapacak, yada mevcut seviyelerde bir süre yataya saracak. Bekleyip göreceğiz.

Belki grafik küçük gelebilir net okuyamuyarsanız diye grafikteki noktaları aşağıda veriyorum,

22 haftalık ortalama: 8,75

50 haftalık ortalama: 6,14

Ana kanal üst: 14

Kısa vadeli kanal üst: 10,50

Kısa vadeli kanal alt: 5,25

Sonuç olarak

Yatas hissesinde beklentiler net bir şekilde yansıtılmış durumda. Mevcut durumda ucuz değil. Hisse’de ortalamalara düşüş olursa alım için fırsat olur. Hisse eğer düşmez bu seviyelerde yatay bir seyir oluşturursa 14TL hedefi için şansı denemek lazım. Bu arada açıklanacak bilançolar çok önemli olacak.

“YATAS ANALİZİ” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir