Hakkımda

Tuncay Turşucu Kimdir?

Ankara’ da doğdum.

Üniversiteyi İstanbul’da okudum. İlkokul ve ortaokulda matematikten hiç anlamazken lise yıllarımda birden çok sevdim ve zihnim açıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünü bitirdim. Lise yıllarımdan beri ekonomiye ve piyasalara meraklı oldum. Üniversitede son sınıfta iken ilk iş hayatıma 1995 yılında Tür Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Uzman Yardımcısı olarak başladım. Bir yıl sonra 1996 yılından 1998 yılına kadar GFC Menkul Kıymetler A.Ş.’de Araştırma Müdür Yardımcısı olarak çalıştıktan sonra, 16 aylık askerlik görevimi Ankara da Asteğmen olarak tamamladım. Askerlik görevimin ardından 2000-2004 yılları arasında Alan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve 2004-2009 yılları arasında Meksa Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Müdürü olarak çalıştım. 2009-2011 yılları arasında İş Bankası grubu bünyesindeki Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Müdür Yardımcısı olarak çalıştım. Kısa bir süre sonra gelen teklifin ardından Eczacıbaşı grubuna geçtim ve 2011-2014 yılları arasında Eczacıbaşı Yatırım Menkul Değ. A.Ş.’de strateji müdürü olarak çalıştım. Yine gelen teklifle 2014-2015 yılları arasında ise Anadolu Yatırım A.Ş.’de strateji müdürlüğü görevini yürütmemin ardından 2015-2021 yılları arasında İntegral Yatırım Menkul Değ.A.Ş.’de Araştırma Direktör, olarak çalıştım. Ben ve ekibim harika işler gerçekleştirdik. Ve bu kurumsal hayatımın son durağı oldu ve son bir kaç yıldır planladığım kendi hayatımda yeni bir sayfa açma adımımı atmaya karar verdim.

Tuncay Turşucu Araştırma ve Danışmanlık A.Ş. 

Nisan 2021 tarihinde İntegral Yatırımdaki görevimden ayrıldım ve Kurumsal Hayatıma son verdim. 30 yıllık Meslek hayatımı artık kendi şirketim olan Tuncay Turşucu Araştırma Danışmanlık ve Eğitim A.Ş. şirketimin çatısı altında sürdürüyorum. Aracı Kurumlara kendi personelleri ve/veya müşterileri için eğitim hizmetleri sunuyor ve Araştırma raporları konusunda destek sağlıyorum. Bunlara ek olarak çeşitli kampanyalar kapsamında işbirlikleri gerçekleştiriyorum. Bir Aracı kuruma bağlı olmayan, Bağımsız çalışan bir Araştırmacı ve Eğitimciyim.

Eğitim faaliyetlerim sadece Aracı Kurumlarla sınırlı değil. Bunların yanında Sanayi Odalarına, İşletmelere, Birliklere ve diğer kuruluşlara kısacası tüm ekonomik birimlere eğitim ve danışmanlık faaliyetinde bulunuyorum. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği yapmak istediğim işler arasında bulunuyor.

Bunun yanında küçük yatırımcılardan gelen taleplere göre kendi eğitim gruplarımı oluşturuyor ve Yurt Genelinde online ve/veya fiziki mekanlarda eğitimler veriyorum. Ayrıca BORFİN eğitimlerim genişleyerek devam ediyor. (borfin eğitimlerim için www.borfin.com.tr)

Kendime ait www.tuncaytursucu.com bloğumda analizlerime ve yazılarıma devam ediyorum. Yine kendime ait YouTube kanalımda analizlerimi takipçilerimle paylaşıyorum.

2000 yılından bu yana Cnbc-e, Bloomberg, NTV , CNN TURK gibi pek çok TV kanalına katıldım ve görüş düşüncelerimi paylaştım. Yazılı basında ve digital platformlarda yayımlanmış sayısız makalelerim bulunuyor. TV yayınlarıma iki haftada bir düzenli olarak NTV ‘de Geri Sayım Programında, BlombergHT’de Küresel Piyasalar, İlk Söz, Akıllı Para gibi programlarda belirli bir düzen ile devam ediyorum. Ayrıca Bloomberg Radyo ‘da haftalık yayın gerçekleştiriyorum.

Kariyerim boyunca pek çok şirket değerlemesi, şirket ve sektör raporları, piyasa yorumları, forex analizleri ve ekonomik veri analizleri gerçekleştirdim ve halen devam ediyorum. Yazmayı, anlatmayı ve öğretmeyi seviyorum.

Kısacası Hayat güzel ve onu yaşamaya devam ediyorum. 🙂