Haftalık Borsa, Dolar ve Piyasa Değerlendirmesi 3 Aralık 2018

Küresel piyasalarda Avrupa borsaları hariç olumlu bir hafta yaşandı denilebilir. GOÜ borsalarında güçlü seyirler izlenirken, ABD Borsaları düşüş sonrasında tepki yükselişi ile geçen bir haftayı geride bıraktı. Yeni haftaya G20 iyimserliği ile başlıyoruz. ABD ile Çin’in ticaret savaşlarına 90 gün ara vereceklerine yönelik açıklamaları global piyasalarda pozitif karşılanmış görünüyor. Petrol fiyatları global durgunluk endişesi geçtiğimiz haftalarda gösterdiği sert düşüşün ardından yeni haftaya %5 yükseliş ile başladı. ABD future endeksleri %2’ye yakın yükselirken, Asya piyasalarında pozitif seyirler izliyoruz. Trump’ın Çin’in otomobil vergilerini düşürebileceğini açıklaması ise global piyasalarda otomotiv hisselerine talep getirmiş görünüyor. Bunu geçen hafta içeride BIST sektörlerinde de hissettik.

masanotları

Kısacası G20 iyimserliği ve global ekonomilere yönelik iyimserlik bir süre devam edecek görünüyor. Bu ortamda BIST100 endeksinin 95100 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının üzerinde kapatmış olması pozitif. Diğer GOÜ borsalarında da ılımlı hareketler izledik. Rusya borsası Ukrayna nedeni ile bir miktar sınırlı hareket yapsa da, geçen haftanın genelinde GOÜ borsaları primle kapadı. Buna BIST 100 endeksi de dahil. Küresel piyasalara hisse senedine yönelik risk iştahının yeniden yükseliyor olduğunu söylemek mümkün. Aralık ayına girerken böyle algıların oluşması, umarım yılın son ayının iyi geçeceğini gösteren bir işaret olur.

Borsa

BIST 100 endeksinde neredeyse Eylül ayında bu yana 90000 ile 100000 arasında yatay dalgalanma yaşıyoruz. Genel bir yukarı trendden bahsetmek şimdilik güç. Ancak kısa vadeli göstergeler endeksin 95100 seviyesindeki 50-günlük ortalaması üzerine yerleşebileceğini ve yukarı hareketini güçlendirebileceğini gösteriyor. Yükselişin güçlenmesi durumunda ilk etapta 96300 direnci görülebilir. Daha yukarıda 99000 ve 100000 dirençleri mevcut.

Banka endeksindeki güçlü seyir halen devam ediyor. Ancak ivmelenme olmadığını belirtmek gerekli. Beklenen yukarı yönlü hızlanma bir türlü oluşamadı. Ancak geçen haftasonu G20 sonrasında oluşan algının ardından banka hisseleri güçlenebilir ve bu durum BIST100 endeksini de sürükleyebilir. Ayrıca bugün açıklanması beklenen Kasım ayı enflasyonu da önemli olacak. Beklentilerden iyi gelebilecek bir veri banka hisselerini pozitif etkileyebilir. Ayrıca genel piyasa algısını olumlu etkileyebilir.

Buna ek olarak geçtiğimiz haftanın sonuna doğru endekse bugüne kadar aşağı yönlü baskı yapan EREGL, KRDMD, TRKCM, TOASO, FROTO vs vs gibi hisselerde görülen tepkiler dikkat çekici oldu. Bu tepkilerin bu haftada devam etmesi, banka hisselerine yardımcı bir faktör olabilir ve endeksteki yükselişi güçlendirebilir.

Telekom hisselerindeki pozitif görünüm ise sürüyor. TCELL yükseliş sonrasında düzeltme amaçlı geri çekilme yaşarken, TTKOM da ise güçlenme süreci sürmekte. Her iki hissede endeks üzerinde ağırlığı olan hisseler.

Genel strateji olarak endeksin 95100 üzerine yerleşmesi durumunda hisse oranları arttırılabilir. Risk iştahı yükselebilir. 96300 direncinin kırılması durumunda ise alımlar güçlenebilir. Borsa Endeksin 95100 üzerinde kaldığı sürece VIOP’ta işlem yapanların kısa pozisyonlarda fazla kalmamalarını öneririz.

Dolar

DolarTL kurunda ise 5.30 seviyesinin altında seyirler sürdüğü sürece 5 seviyelerine doğru gerilemenin önümüzdeki günlerde devam etme potansiyeli devam edecek görünüyor. İyi gelebilecek bir enflasyon verisi DolarTL kurundaki aşağı yönlü hareketi hızlandırabilir. Buna karşılık beklentilerden kötü gelebilecek bir veri kurda 5.30 seviyelerine doğru tepkiye neden olabilir. Dolar kurundaki seyri etkileyecek diğer bir gelişme ise global piyasalardaki seyirler ve ABD dolarının küresel seyri olacak. Genel gevşek seyir sürmekte.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“Haftalık Borsa, Dolar ve Piyasa Değerlendirmesi 3 Aralık 2018” için bir yanıt

  1. teşekkürler tuncay bey ilginiz ve duyarlılığınız için. borsa ve dolar üzerine haftalık görüşleriniz bizi memnun ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir