Haftalık Borsa ve Dolar Piyasa Beklentisi

Yeni haftaya başlarken yurtiçi piyasalarda sakin görünüm devam etmekte. Borsa BIST 100 endeksinde geçen hafta 85000 seviyesinden başlayan tepki yükselişi yarım gün işlem gören Pazartesi günü de devam etti. DolarTL kurunda ise 6 seviyesi çevresinde yatay bir görünüm bulunuyor. masanotları

Borsa Strateji

Borsa endeksinde genel olarak zayıf görünüm sürmekte. Bu zayıf görünüm içerisinde bir tepki yükselişi yapıyoruz. Yükselişin kalıcı olabilmesi için 94400 seviyesindeki 50-günlük ortalamanın üzerine yerleşmesi gerekli. Ancak henüz bu noktadan uzaktayız. Ayrıca tepki yükselişinin bu seviyeye kadar devam edip etmeyeceği henüz bilinmiyor. Aşağıda 85000 seviyesi güçlü bir destek görevi görecek görünüyor. Teknik göstergeler yavaş yavaş güçleniyor ancak genel görünümün zayıf olduğu hatırda tutulmalı. Bu nedenle endekste halen portföylerin tamamının hissede tutulmasını gerektiren bir yatırım iklimi mevcut değil. Bu hafta ilk olarak 92000 seviyesi kısa vadeli direnç olabilir. Endeksin 92000 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda 50-günlük ortalama ilerleyen günlerde test edilebilir.

ABD ile ilişkiler, bu konuda oluşabilecek yaptırım haberleri yine piyasalar üzerinde etkili olmayı sürdürecek görünüyor.

Borsa’da ayrıca sanayi endeksindeki güçlü görünüm devam ediyor. Bilanço bazlı, temeli güçlü ve beklentisi devam eden şirketlerde pozitif seyirler sürecek görünüyor.

DolarTL Strateji

Alınan önlemler TL üzerinde etkili olmuş görünüyor. Dolar kuru bir süredir 6 seviyesi etrafında yatay ve yönsüz bir seyir izlemekte. Geçen hafta bayram tatilinde adeta yaprak kımıldamadı desek yeridir. Bunda ABD Dolar endeksindeki gerilemenin ve ABD Dolarının değer kaybının yardımı oldu diyebiliriz. Ancak atılan adımların da büyük önemi var. Dolar kurunda bir dengelenme süreci yaşıyoruz. Bu dengelenmenin 6 seviyesi etrafında oluşacağı tahmin edilebilir. Ancak ilerleyen süreçte ne gibi dalgalanmalar olacak göreceğiz. TL halen kırılgan bir yapıda ve ters haber akışları ani dalgalanmalara neden olabilir. 5.80 seviyesinin altında seyirlerin oluşması aşağı yönlü seyirleri hızlandırabilir. Yukarıda ise 6.15 seviyesinin üzerinde yukarı hareket hızlanabilir.

Hafta genelinde içeride önemli bir haber akışı bulunmuyor. OVP’nin Eylül ayının ikinci haftasında açıklanması bekleniyor. Ancak yine otoritelerden ek kararlar gelebilir. Perşembe günü 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile yurtiçi piyasalar kapalı olacak.

Dışarıda ise Çarşamba günü ABD 2.çeyrek büyüme verisi alınacak. İkinci hesaplama olan verinin büyük etkisi beklenmiyor. Perşembe günü ise ABD kişisel gelir ve harcamalar verisi ABD doları için önemli olabilir. Cuma günü ise Çin İmalat verisi ve Euro bölgesi çekirdek TÜFE verilerini karşılayacağız.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir