ULUSE 2018/06 Bilanço Analizi ve Hedef Fiyat

Ulusoy Elektrik (ULUSE) güçlü bilanço açıklamaya devam ediyor. Şirket 2Ç18 döneminde 26.7 milyon TL net kar açıkladı. Bu sonuçla birlikte 2018 yılının ilk yarısını geçen yıl aynı döneme göre %39 artışla 42.6 milyon TL net kar ile kapatmayı başardı.

Çeyrek Dönem Analizi

ULUSE 2Ç18 döneminde ilk çeyrek döneme göre daha iyi sonuçlar açıkladı. Aslında bu normal çünkü ilk çeyrek dönem şirketin en durgun olduğu dönemdir. Ancak ilk çeyrek dönemde tüm zamanların en yüksek satışını gerçekleştirdiği gibi, bu performansını 2.çeyrek dönemde de gösterdi ve 140.1 milyon TL satış geliri elde etti.

masanotları

Şirket satışları geçen yıl aynı çeyreğe göre %41 artarken, FAVÖK %36 büyüdü. Net kar ise aynı dönemde %24 artış yaşadı.

Karlılık ise geçen yıl aynı döneme göre 1-2 puan kadar aşağıda seyretti. FAVÖK marjı %28.46 seviyesinden %27.45’e gerilemiş görünüyor. Satış performansı güçlü olduğu sürece 1-2 puanlık gerilemeyi önemli görmüyoruz. Diğer yandan karlılık ilk çeyreğe göre yükseliş göstermiş.

6 Aylık Dönem Analizi

2018 yılının ilk yarısında ise satış gelirleri %42 büyüdü ve 237.3 milyon TL oldu. FAVÖK karı ise %41 artışla 57 milyon TL seviyesine ulaştı. Net kar %39 artarak 42.6 milyon TL oldu.

Karlılık geçen yıla kıyasla hemen hemen aynı kalmış görünüyor. Şirket yılın ilk yarsını %25.6 brüt kar marjı ve %24 FAVÖK marjı ile tamamladı.

İhracat Pazarları Güçleniyor

ULUSE yılın ilk yarısında %32 ihracat gerçekleştirdi. Bu oran geçen yıl aynı dönemde %21 seviyesindeydi. İhracat pazarlarındaki genişleme ve kurun etkisiyle yurtdışı satışlar %163 artışla 34.4 milyon TL’den 90.5 milyon TL seviyesine ulaştı. Yurtiçi satışlar ise yatırım ortamının belirsizliği nedeni ile stabil bir seyir izledi ve %11 artış gösterdi. Türkiye’deki elektrik dağıtım şirketleri, üretim santralleri, konut ve altyapı yatırımlarındaki yavaşlama yurtiçi satışlar üzerinde etkili oldu.

Buna ek olarak Şirket yurtdışı pazarlarda, Dubai, Tunus, Irak, Kazakistan, Latin Amerika ve Avrupa bölgelerinde satışlarını arttırmaya devam etti. Şirketin bunların yanında Rusya, Türkmenistan, Endonezya, Afrika, Ortadoğu ve Güney Amerika ihraç pazarlarında aktif konumda bulunuyor.

2018 yılının ikinci çeyreğinde, 2017 yılının aynı dönemine kıyasla; hava yalıtımlı modüler hücre üretim adetleri %4 azaldı, gaz yalıtımlı hücre üretim adetleri %11 ve trafo üretim adetleri %208 oranında artarken, beton köşk üretim adetleri %21 azaldı.

Nakit ve Döviz Zengini

Haziran sonu itibari ile Şirket’in 38.9 milyon TL net nakit pozisyonu bulunuyor. Cari oran 2.3x ve Likidite oranı 1.8x gibi yüksek seviyelerde. Şirket borç çevirme rasyoları oldukça iyi. Borç sorunu zaten yok.

Döviz pozisyonu ise 5 milyon $ ve 2 milyon € döviz pozisyon fazlasına işaret ediyor. Kurlardaki yükseliş hem ihracatçı yapısı hem döviz fazlası nedeni ile ULUSE lehine sonuçlar doğuracak.

Temettü 31 Temmuz tarihinde Ödendi

Şirket 31 Temmuz 2018 tarihinde hisse başı 0.2777TL net nakit temettü ödemesi gerçekleştirdi. Temettü verimi %3.1 seviyesine karşılık geldi. Nötr. Ancak temettü ödemesi olumlu.

ULUSE ayrıca 4 Mayıs 2018 tarihinde ödenmiş sermayesini %100 bedelsiz arttırarak 40mn TL’den 80 mn TL’ye yükseltti.

Değerleme ve Hedef Fiyat

Ulusoy Elektrik için 4 Temmuz 2018 tarihindeki analizimizdeki projeksiyonlarımızı koruyoruz. ULUSE için 2018 yılında satış gelirlerinin %22 artışla 532 milyon TL seviyesinde oluşması beklentimi koruyorum. FAVÖK Marjının yine %25 seviyesinde oluşabileceği ve 136 milyon TL düzeyine geleceği beklentim sürüyor. Sonuç olarak 104.8 milyon TL net kar beklentimde değişiklik yok.

Bunlara göre ULUSE için 12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 13.75TL seviyesinde koruyorum. Hissenin mevcut 9.98TL fiyatına göre hisse ‘nin %38 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Hisse için tek olumsuz tarafın işlem hacminin az olmasını göstermekteydim. Bunun yanında hisse haziran ayında 7.5TL’den yükselişe geçti ve Ağustos başında 12.38 seviyesine kadar yükseliş gösterdi. Bu süreçte günlük 1 milyon TL olan ortalama işlem hacminin 9 milyon TL seviyesine kadar bile yükseldiğini gördük. Bilanço sonrasında gelen satışlar hem kar satışı etkisi olabilir hem de piyasanın olumsuz şartlarının bir neticesi olabilir. ULUSE gelen sonuçlara ve finansal yapısına göre hem ucuz bir şirket hem de mevcut konjonktürden olumlu yönde etkilenecek sayılı şirketlerden bir tanesi. Bu nedenle geri çekilmelerin orta ve uzun vadede cazip yatırım fırsatları doğurduğunu düşünüyorum.

2018/03 ULUSE Bilanço analizimde ilginizi çekebilir. Tıklayınız. 

aksen201806

ULUSE Teknik Analiz

Hisse uzun vadeli yükselen kanalı içerisinde seyrini sürdürüyor. Son olarak kanal direncini test etmesinin ardından gelen satışlarla birlikte yükseliş kanalı içerisinde bir geri çekilme yaşıyor denilebilir. Kısa vadede 9.82 ve 9.68 seviyeleri birbirine yakın ama etkili olması beklenen destekler. Hisse nin bu seviyelerin altına gerilemesi durumunda satış baskısı 8.06 seviyesinden geçen yükselen kanal çizgisine kadar devam edebilir. Buna karşın hisse’nin 9.82 seviyeleri üzerinde tutunması durumunda ise ilerleyen süreçte 11.40 seviyesinden geçen kanal direnç çizgisine doğru denemeler görebiliriz. Bu seviyeyi kırması durumunda ise hedef fiyatımız olan 13.75TL görülebilir. Büyük resimde 8.06 seviyesi üzerinde kaldığı veya kanal içerisinde seyir sürdüğü sürece görünüm pozitif.

ulusegraf

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir