ANACM 2017/09 Bilanço Analizi, Değerleme, Teknik Analiz

Anadolu Cam (ANACM) 3Ç17 döneminde 55.5 mn TL net kar açıkladı. Şirket bu sonuçla 2017 yılı 9 aylık dönemi 167.3 mn TL net kar ile kapadı. Net kar geçen yıl dokuz aylık döneme göre %60 azalmış görünüyor. Bunun nedeni geçen yıl finansal duran varlık satışından bir kerelik 341.7 mn TL gelir yazmış olması. Bu nedenle geçen yılki kar yüksek görünüyor. Bu karı indirgediğinizde dokuz aylık kar artışı %115 olarak hesaplanıyor. Olumlu.

masanotları

Çeyrek Dönem Analizi (üç aylık dönem, Temmuz-Ağustos-Eylül)

3Ç17 döneminde, satış gelirleri %18, FAVÖK %23 ve net kar %52 artmış. Brüt marj 3 puanlık artışla %26.4 olurken, FAVÖK Marjı 1 puanlık artışla %24.1 olmuş. Olumlu.

Buna ek olarak bir önceki çeyreğe göre yani 2Ç17’ye göre ise karlılık artmış. FAVÖK marjı 4 puanlık artışla %20.5’den %24.1 seviyesine ulaşmış. Olumlu.

Dokuz Aylık Dönem Analizi

2017 yılı 9 aylık dönemde ise geçen yılın aynı dönemine göre satış gelirleri %28 artışla 1,698 mn TL seviyesinde oluşmuş. FAVÖK ise %39 büyüme gösterdi ve 373 mn TL seviyesine ulaştı. Satış ve FAVÖK performansının büyümesini sürdürüyor olması pozitif.

Şirket geçen yıla kıyasla daha iyi performans gösterirken, daha karlı da çalışıyor. Brüt kar marjı geçen yılın 2 puan üzerinde %24.7 olurken, FAVÖK Marjı da yine 2 puan gelişmeyle %21.9 seviyesinde oluşmuş durumda. Son çeyrekteki kar artışı 4Ç dönemde de devam ederse şirket yılı daha yüksek FAVÖK Marjı ile kapatabilir. 

ANACM ‘ın eylül sonu itibari ile 906 mn TL net borcu bulunuyor. Cari oran 1.19 ve likidite oranı ise 0.96 seviyesinde. Olumlu.

Yabancı para pozisyonu ise 82.5 mn $ ABD Doları fazlasına karşılık, 12.9 mn € döviz açığı mevcut. Ancak şirket euro açığının büyük kısmını koruma (hedge) altına durumda. Şirket yüksek ihracat yapmıyor. %11 gibi ihracat oranı var. Dolar kurundaki yükseliş Şirket için kur farkı geliri yaratırken, Euro’da yükseliş koruma altına alındığı için olumsuz etkilemeyecek. Pozitif.

Değerleme ve Hedef Fiyat

ANACM için Ağustos ayındaki analizimde belirttiğimiz 2,368 mn TL satış geliri ve 474 mn TL FAVÖK Karı beklentimi koruyorum.

Bu verilerle ina, f/k ve fd/favök yaklaşımlarına göre ANACM için 2.64 TL hedef fiyatımı sürdürüyorum. Bu hedef fiyat 6-12 aylık dönemi kapsamaktadır. Şirket mevcut 2.61TL kapanışını dikkat alırsak hedef değerinde fiyatlanıyor görünüyor.

İyi şirket başka bir şeydir, ucuz şirket başka bir durumdur. ANACM iyi bir şirket ancak bilançosundaki mevcut pozitif gelişmeleri fiyatlamış görünüyor. Sonuçta istatistiklerde de bu görünüyor. Hisse yılbaşından bugüne %72 yükseliş gerçekleştirdi. Bu Borsa endeksinin aynı dönemdeki performansından %28.5 daha iyi. Bu yıl için hisse gereğini yapmış görünüyor.

Hissede yaşanacak düşüşler orta vade için fırsat verebilir. Uzun vadede ise yani gelecek bir iki yıl için mevcut büyüme devam ettikçe yatırımcısına kazanç sağlamaya devam edecektir. Uzun vadeli yatırımcı iseniz pozisyonlar korunabilir. Kısa vadeli bir yatırımcı iseniz hissedeki yükselişler satış için değerlendirilebilir.

ANACM Teknik Analiz

Hisse 2.44 seviyesi üzerinde kaldığı sürece teknik görünüm pozitif. Yukarıda 2.70 seviyesinde kanal direnci bulunuyor. Bu seviyelere ulaştığında dikkatli olmak gerekli. 2.44 desteğinin kırılması durumunda 2.32 seviyesindeki 50-günlük ortalaması önemli bir destek olabilir. Bu seviye aynı zamanda iyi bir alım fırsatı verebilir.

anacm

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir