Borsa BIST 100 endeksi Teknik Analiz

Borsa BIST endeksi grafikten görüleceği gibi yükselen trendini koruyor. bir iki gün önce hem kanal çizgisine hem de 22-günlük ortalamasına yaklaşan endeks, bu noktalardan tepkisini gösterdi. Bu seferkinin ivmeli bir şekilde gelmiş olması, endekste yeni rekorların gelme ihtimalini artırmakta. 

Borsa da trend korunuyor

Yılbaşından bu yana trend devam etmekte. Grafikteki yeşil eğri 22-günlük hareketli ortalamayı gösteriyor. BIST endeksi ısrarla bu ortalamasını altına destek yaparak ilerliyor.

Göstergelerde Macide abla benchmark seviyesi olan sıfır seviyesinin üzerinde ve borsa daki yükseliş trendini güçlü bir şekilde onaylıyor. Burada endeks ile MACD arasında uyumsuzluk var diyerbilirsiniz belki. Yer yer bunlar olabilir. ancak benim için önemli olan MACD göstergesinin sıfır seviyesinin üzerindemi yoksa değil mi? MACD sıfırın üzerinde olduğu sürece yükseliş trendinin korunduğunu anlarım ben.

RSI göstergesi ise 60 seviyesinin üzerine yükseldi ve ralli bölgesine geri döndü. RSI aşırı alımda olmuş olabilir. Ancak biz biliyoruzki RSI 70 seviyesinin üzerinde de dantel yapabilir ve bu sürede XU100 endeksi/hisse hızlı yükselişini koruyabilir. Örnek ocak-şubat aylarındaki konuma bakın. RSI 70 oldu aşırı alıma geldi deyip satmış olsanız yanmıştınız.

Strateji olarak yapacak tek şey, arkamıza yaslanıp trendin akışına kendimizi bırakmak.  Ne zaman kadar? Borsa endeksi kanalını sonlandırana ya da şuanda 100000 seviyesinde olan ve her gün yükselen 22-günlük ortalamasının altına inene kadar.

Borsa BIST 100 endeksi
Borsa BIST 100 endeksi

Bu yazıda ilginizi çekebilir. Tıklayınız. 

Bu görüşler genel yatırım yorum tavsiyedir. Yatırım danışmanlığı değildir. Kendi görüşlerimdir. risk size aittir. Lütfen blogdaki uyarı linkini okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir