Borsa, Döviz ve Piyasa Beklentileri

Borsa Endeksinde Tamam mı Devam mı?

Borsa Endeksinde halen zayıf görünüm devam ediyor. Ancak teknik göstergelerde güçlenme var. Geçen hafta Perşembe günü 96800 seviyesindeki 50-günlük ortalamasını test eden BIST100 endeksi bu seviyeyi geçmekte başarılı olamadı. Ancak geri çekilmenin sınırlı kaldığını gördük. Sonuçta endeks 94600 seviyesindeki 22-günlük ortalamasının üzerinde haftayı kapattığını izledik. Endekste son olarak 50-günlük ortalama 96700 seviyesinden geçiyor. Endeksin yükselişini güçlendirmesi ve daha uzun soluklu olabilecek muhtemel bir yükseliş sürecinden veya daha pozitif bir süreçten bahsedebilmemiz için bu seviyenin üzerine yükselmesi ve bir süre bu seviyenin üzerine yerleşmesi gerekiyor. Aslında kapanışa göre çok uzak bir seviye değil. Ancak endeksteki teknik somut gelişmeleri görmek ve ondan sonra stratejiye uygun hareket etmekte fayda var.

masanotları

Bu nedenle endeks 50-günlük ortalamasının üzerine yerleşmedikçe portföylerdeki hisse senedi oranını %100 ve daha üzeri (kredili vb..) seviyede tutmamakta fayda var. Halen sınırlı hisse tutulması gereken bir süreçteyiz. Piyasalarda risk algısı halen yüksek. Risk ölçüsü olan CDS verileri halen 320 seviyelerinde ve faizlerde yükseliş sürüyor. Kısacası halen hisse senedi gibi riskli bir varlığa yatırım yapmak için çok ideal bir iklim mevcut değil.

Bilanço Beklentili Hisse Bazlı Hareketler Sürecek

Borsa şirketlerinde bilançolar gelmeye devam ediyor. Bu durum hisse bazlı hareketleri ön plana çıkarmakta. Geçtiğimiz hafta bunu sıkça yaşadık.

Önümüzdeki haftada bilanço beklentili hisse bazlı hareketler ön plana çıkacak görünüyor. Şişe Cam grubu hisselerinde iyi sonuçlar var. Bankalar beklentilerden bir miktar daha iyi rakamlar açıkladı. Arçelik’te zayıf konjonktür devam ediyor. Turkcell ve Telekom ise tatmin edici karlılıklar ve büyüme var. Tav Havalimanlarında ise sürpriz bilanço geldi. Bir şirketin iyi bilanço getirmesi ne kadar önemli ise onun ucuz olup olmaması da önemli. Ne kadar güçlü olursa olsun yeteri kadar fiyata yansıtılmış ise kar satışları gelebilir. Ancak bu kar satışları iyi bilançolu şirketlerde bir sonraki bilanço dönemi için alım fırsatı yaratacaktır.

Risk Algısı TL’yi Zayıflatıyor

Risk algısının yüksek olması nedeni ile Dolar kurunda da yüksek seviyeler korunuyor. DolarTL 4.95 sınırına yükselmesinin ardından gevşedi ancak bu gevşeme oldukça sınırlı kaldı. Kur halen 4.80-4.90 aralığındaki seyrini korumakta ve teknik göstergeler halen güçlü.

İçeride Enflasyon ve ABD ilişkileri, Dışarıda istihdam verisi izlenecek
ABD ile ilişkiler, rahip Brunson ile ilgili söylemler ve gelişmelerin yönü piyasalar için önemli olmaya devam edecek. Piyasaların politik gelişmelere ne kadar duyarlı olduğunu geçen hafta gördük. Diğer yandan içeride Cuma günü Temmuz ayı TÜFE ve ÜFE verilerini alacağız. Enflasyonda yükselişin devam etmesi bekleniyor. Salı günü ise TCMB’nin 3. Enflasyon raporu açıklanacak. Büyük ihtimalle enflasyon hedefinde yukarı yönlü revizeler gelecek. Ancak piyasaları etkilemez.

Dışarıda ise Cuma günü ABD istihdam verileri izlenecek. Geçen haftaki güçlü büyüme verisinin ardından istihdam verileri daha önem kazandı. Bunun öncesinde Salı günü ise ABD kişisel tüketim ve harcama verileri ve fiyat endeksi alınacak. Bu Fed’in %2 enflasyon hedefi olarak izlediği referans olması nedeni ile önemli. Güçlü gelecek veriler ABD Dolarında yeni bir güçlenme yaratabilir. Bu durum ise içeride DolarTL’de yukarı yönlü, Endekste ise aşağı yönlü baskıya neden olabilir.

Sonuç olarak önümüzdeki hafta önemli veri akışları olacak ve Borsa endeksinin 96700 seviyesinin üzerinde kalıp kalamayacağı ya da hızlı bir geri çekilme olup olmayacağı daha netleşecek. Aynısı DolarTL içinde geçerli olacak. DolarTL’nin 4.77 seviyesinin altına gevşeyip gevşemeyeceği veya 4.92 seviyesinin üzerine yükselerek yukarı hareketin hızlanıp hızlanmayacağı da önümüzdeki hafta daha fazla netleşebilir. Kritik bir haftaya giriyoruz.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir