Haftalık Borsa ve Forex Beklentisi

Borsa için sürpriz bir gelişme ile başlıyoruz. ABD Hükümetinin Türkiye’ye vizelere süresiz durdurması ve ardından Türk Hükümetin’den gelen misilleme içeride TL üzerinde ciddi bir baskı yaratmış görünüyor. USDTRY kuru Cuma gününe göre %2.66 ve EURTRY ise %2.71 yukarıda seyrediyor. Döviz sepeti ise %2.67 değer kaybetmiş durumda. Fiyatlamalar piyasanın bu gelişmeyi iki ülke arasında ciddi bir kriz olarak algıladığını göstermekte. Bunun yanında CDS’lerde önemli bir artış yok ve Cuma günü bıraktığımız 175 seviyelerinde bulunuyor. Yani risk algısında önemli bir bozulma görülmüyor. Elbette ilerleyen saatler önemli olacak. İki taraf arasındaki açıklamalar söylemler takip edilecek. İlk etapta olumsuz tepkiyi almış olabiliriz. Kur şu anda en kötüsünü yansıtıyor da olabilir. İlerleyen saatlerde geri çekilmelerde olabilir. Ancak haber akışları önemli olacak. Tansiyon düşer ve bu konuda ılımlı açıklamalar gelmeye başlarsa kurdaki yükseliş geri alınabilir. Ancak tansiyonu yükselten bir süreç yaşanırsa kur bunu fiyatlamaya devam edecektir.

masanotları

Borsa Endeksinde 101500 kritik destek

Bu gelişmelere paralel Borsa BIST 100 endeksinde %1-2 arasında sert bir aşağı açılış beklenebilir. Satıcılı açılışın ardından endekste denge arayışı oluşmasını bekliyoruz. BIST endeksini zaten yükselen trendini sonlandırmış ve zayıf bir sürece girmiş olarak izliyorduk. 105000 direncini geçmesini şimdilik beklemiyorduk. Aşağıda 101000-101500 bölgesi kritik destekler olacak. Hızlı sert aşağı açılması durumunda panik satışlardan kaçınmakta piyasanın açılış sonrasında denge arayıp aramadığını görmekte fayda var.

Bu gelişmeler ilk başta hava yolları şirketlerini olumsuz etkileyebilir.  Ancak 9 aylık bilançoların gelmeye başlaması ile Borsa da hisse bazında hareketlerin yoğunlaşmaya devam edeceği unutulmamalı. Endekste sert düşüşler iyi bilançoya sahip şirketlerde alım fırsatı yaratabilir.

Bu hafta Sanayi Üretimi ve Cari açık verilerini alacağız

Bugün içeride Ağustos ayı sanayi üretimi verisini alıyor olacağız. 3.çeyrek büyüme için yeni bir ipucu olabilir. Diğer yandan Çarşamba günü Ağustos ayı cari işlemler verisini alıyor olacağız. Bunun dışında içeride ABD ile ilgili gündem şimdiden önemli olacağa benziyor. TCMB TL’deki bu görüntü karşısında daha sıkı bir duruş gösterebilir.

Dışarıda ise pek çok Fed üyesinin konuşmalarının yanısıra Çarşamba günü FOMC toplantı tutanakları açıklanacak. Aslında fed geçtiğimiz toplantıda oldukça net bir çizgi çizmişti bu nedenle fazla etkili olmasını beklemiyoruz. Ancak yinede göz atmakta fayda var. Cuma günü ise ABD çekirdek TÜFe verileri haftanın belki en önemli verileri arasında olacak.

DolarTL

Dolar kurunda 3.65 kritik bir dirençti ve bu seviyenin üzerinde kalıcı seyirler oluşursa yeniden 3.75 ve 3.78 dirençlerini zorlama ihtimali bulunuyor. USDTL’de düşen trendin geçtiğimiz haftalarda sonlandığını hatırlatmakta fayda var.

EuroTL

EURTRY’de ise 4.4140 yukarıda etkili bir direnç olabilir. Aşağıda ise 4.20 seviyeleri güçlü destek olacak. Yükseliş trendi korunuyor.

EURUSD

EURUSD paritesinde 1.17 seviyesi üzerinde ısrarlı tutunma görüyoruz. Euro 1.17 seviyesinin altına inmiyor ve bu seviye üzerinde kalmakta başarılı olursa yeniden 1.19 direncine doğru tepkiler görebiliriz. Ancak 1.17 ve özellikle 1.1660 seviyelerinin altında ciddi düşüşler olabilir.

Altın

Ons Altında ise 1295 direnine doğru tepkiler devam edebilir. Ancak bu seviyeleri kırmakta güçlük çekebilir. 1260 önemli trend desteği.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir