Borsa Haftalık Piyasa Beklentisi 16/08/2020

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 endeksi %2.2 yükseliş gösterirken, DolarTL kuru %1, EuroTL kuru %1.9 yükseldi. Bankacılık endeksi %2.8 yükseliş ile endekse destek verdi. Borsa endeksi haftanın ilk iki günü yükselirken, haftanın geride kalınında satışlara teslim oldu diyebiliriz.

masanotları borsa

Küresel piyasalarda ise Dow Jones endeksi %1.8, S&P Endeksi %0.6 ve DAX endeksi %1.8 yükseldi. Rusya Borsası aşı haberleri ile %4 artış gösterdi. G.Afrika borsası ise yatay seyretti. MSCI gelişen ülkeler endeksi ise %0.35 yükseldi. Genel olarak küresel piyasalarda pozitif bir hafta olurken, haftanın son günlerine doğru Koronavirüs vakaları ile ilgili gelen haberler piyasalarda endişe yarattı.

Doğu Akdeniz ve TCMB Faiz Kararı İzlenecek

Perşembe gününden itibaren başlayan satışlarla birlikte borsa endeksi haftayı yukarıda tamamlamış olsa bile satış ağırlıklı bir eğimle tamamladı. Doğu Akdeniz’de Türk-Yunan gerginliğinin artması piyasalarda risk algısının artmasına neden olmuş görünüyor. AB’den yapılan açıklamalar iki ülke arasındaki sorunların diyalog ile çözülmesi gerektiği yönünde oldu. AB Yunan tarafının yanında olduğu tonunu azda olsa korurken, Yunan tarafı ise istediğini alamamış görünüyor. Ancak Doğu Akdenizdeki gelişmeler önümüzdeki haftada gündemde kalmaya devam edecek görünüyor. Bu durum Borsa endeksi için risk unsuru olmaya devam edebilir. Gelişmeler yakından izlenecek.

Faiz Kararı

Diğer yandan döviz ve faiz cephesinde dengelerin tam oturmamış olması ve TL’deki oynaklığın devam etmesi borsa endeksi üzerinde baskı yaratan bir başka unsur olarak görülebilir. Bu konuda Perşembe günkü TCMB faiz toplantısı merakla bekleniyor. Piyasanın büyük bir bölümü TCMB’nin faiz artırımına gitmeyeceği ve %8.25 faizi değiştirmeyeceğini bekliyor. TCMB 1 aylık repo ihaleleri açarak piyasalara üst bant olan %9.75’i kullanmayabileceğini ve sıkılaştırmayı bu şekilde çeşitli yollarla devam ettireceği sinyalini vermişti. Karar sonrasında Döviz kurlarındaki seyir dikkatle izlenecek.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayabilirsiniz.

Borsa

Borsa endeksi 985 seviyesine kadar düşüşün ardından başlattığı tepki yükselişini beklentimize paralel 1135 seviyesindeki 50-günlük ortalamaya doğru devam ettirdi. Bu nokta yakınlarından yeniden kar satışları görmekteyiz. Önceki haftalık yorumlarımızda tepki yükselişi olabileceğini ancak 1135 seviyesindeki 50-günlük ortalama üzerine yerleşmedikçe yükselişin kalıcı olmayabileceğini belirtmiştik. Ayrıca Cuma günkü kapanışın endeks için önemli olacağını ifade etmiştik.

Haftalık kapanışa bakıldığında grafik tatmin edici bir kapanış sunmadı. 1100 seviyesinin üzerinde bir haftalık kapanış olmasını tercih ederdik. 1050 seviyesini haftalık bazda destek olarak izliyoruz. Bu seviyenin üzerinde endeksin tutunması durumunda tepki çabasının devam edebileceğini düşüneceğiz. Yukarı hareketlerde ise 1100 seviyesi üzerindeki kapanışları güçlü olarak algılarız. Daha güçlü bir endeks için ise 50-günlük ortalama olan 1135 seviyesi üzerinde haftalık kapanış görmek istiyoruz. 1050 seviyesi altında oluşacak Cuma kapanışı ise düşüşün ilerleyen haftalarda daha aşağılara devam edebileceği mesajı taşıyacak görünüyor.

Strateji

Taktik olarak Borsa endeksinin 50 günlük ortalaması olan 1135 seviyesinin altına gerilediği günden bu yana yorumlarımızda, artık piyasanın kredili pozisyonlar için uygun olmadığını hatta portföylerde nakit oranların %50 seviyesine kadar artırabileceğini ifade ediyoruz. Bu önerimiz halen geçerli.

Özellikle kısa vadeli yatırımcılar için riskli bir dönemdeyiz. Uzun vadeli yatırımcılar için ise güçlü ve iskontolu şirketlerde bulundukları sürece önemli bir sorun görmüyoruz. Portföyünde nakit bulunduran yatırımcılar ise bilançoların ardından güçlü nakit akışına sahip, borcu olmayan, güçlü ve lider şirketlerde yaşanabilecek düşüşleri alım fırsatı olarak görebilirler.

Pozisyonlarını kapatmak istemeyenler ise VIOP endeks kontratında ya da sahip olduğu hisse senedinin kontratı varsa ilgili kontratta Short (kısa – satış) yönlü pozisyon açarak kendilerini koruma altına alabilir ve süreç netleşene kadar bu şekilde izleyebilirler.

DOLAR

DolarTL kurunda 7.27 seviyesini eşik olarak görmekteydik. Dolar kuru bu seviye üzerinde haftayı tamamladı. Teknik olarak göstergeler yukarı yönü işaret ediyor. Tansiyonun düştüğünü söylemek için ilk etapta 7.27 seviyesinin altına gerilemesini ve bu seviyenin altında kalmasını isteriz. Sonraki destekler 7.21 ve 6.85 seviyelerinde. Yukarıda direnç belirlemek mümkün değil. Perşembe günü TCMB’nin PPK faiz kararı kur için önemli olacak. Karar sonrasında seyirleri dikkatle izleyeceğiz. Piyasanın geneli faiz artırımı beklemiyor ve TCMB’nin sıkılaşma ile gerçekleştirdiği örtülü faiz artırımı hamlelerinin devam etmesini bekliyor. Ancak piyasanın gerçekte ne beklediği karar sonrasındaki hareketlerde kendini net olarak gösterecek.

TUPRS 2020/06 Bilanço Analizi ve Değerleme analizi için tıklayabilirsiniz. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir