Borsa Teknik Analiz

Borsa endeksinde teknik göstergeler halen pozitif ve trend yönünün yukarı olduğunu gösteriyor. 118000 seviyesini iki kez deneyen ancak geçmeyi başaramayan endekste yorulmalar gözleniyordu. 115000 desteğinin de altına sarkması ile birlikte baskı teknik beklentilere paralel arttı ve endeks 110000 seviyesinden geçen hem mavi yatay destek çizgisine hemde kırmızı eğri ile görülen 50-günlük ortalamasına doğru düşüş gösterdi. masanotları

Aslında endeksteki bu düşüşü ana yükseliş resmi içerisinde bir düzeltme olarak algılıyorum. Aynı zamanda Borsa endeksi ortalamalarından oldukça uzaklaşmıştı. Doğada olan bir kural her zaman yaşanır. Her şey ortalamasına bir şekilde yakınsama ihtiyacı duyar. Endekste oldukça uzaklaşmış olduğu 50-günlük ortalamasına yakınsama düşüşü yaptı. Düşüşü bu şekilde okumakta mümkün.

Son durum itibari ile sadece teknik analiz olarak bakarsak uzun vadede 110000 seviyesi üzerinde tutunma sürdüğü sürece ana yükseliş hareketi devam etmeye aday olacak. Uzun vadeli yatırımcılar için bu seviye dikkate alınabilir.

Kısa vadede ise 118000 seviyesi ilk direnç olurken, bu seviyenin üzerinde 120500 simetrik kanal direnci bulunuyor. Ancak kısa vadede öncelikle olarak 115000 seviyesinin üzerine endeksin yerleşebilmesi önemli olacak. Borsa endeksi bu seviye üzerinde kaldığı sürece 118000 direncini rahatça geçme şansı yükselecek ve 120500 direnci belki de daha üst seviyeler gündemde olacak.

Borsa_BIST100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir