Borsa Haftalık Yorum ve Beklenti

Borsa endeksinde haftaya hızlı bir başlangıç yaparken, kurda gevşek ancak temkinli seyirler gözleniyor.

Afrin operasyonu devam ediyor. Şu ana kadar uluslararası camiadan karşıt ve olumsuz bir açıklama gelmiş değil. ABD tarafından gelen açıklamalarla ilgili piyasalar için ılımlı diyebiliriz. Türkiye’yi suçlayan herhangi bir ülke yok.

masanotları

Rusya bölgedeki gelişmelerin ABD’nin dengesiz hareketleri yüzünden olduğunu ve Türkiye’yi çıldırttığını bildirirken, AB ülkelerinden şu ana kadar bir yorum gelmedi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Fransa’nın çağrısıyla toplanırken itidal çağrısı yapıldı. Diğer yandan Fitch Türkiye değerlendirmesinde bir değişiklik yapmadı. Ancak Halkbankasını negatif izlemeye aldığını bildirdi.

Dolar kuru haftanın ilk açılışında yüksek başlarken, 3.81 seviyesine kadar geri çekildi. USDTRY paritesi Cuma günkü kapanışının üzerinde elbette ancak bu seviyede bir temkin fiyatlaması olacağını bekliyorduk. Operasyonda ilerleyen süreçte olumsuz gelişmeler yaşanmazsa kur ve borsa endeksinde daha rahat seyirler görebiliriz.

Borsa BIST 100 endeksinde haftaya beklentilerin üzerinde 115639 seviyesinde sert bir açılış ile başladık. Bu seviye aynı zamanda haftanın da başlangıcı oldu. Önemli olan yüksek ve güçlü başlamak değil, haftanın sonuna kadar bu yüksek açılışı koruyabilmek ve üzerine ekleyebilmek.

Endeks için 114300 seviyesindeki 22-günlük ortalama önemli olabilir. Bu seviye üzerinde seyirler korunduğu sürece olumlu görünüm korunmaya devam edecek görünüyor. Operasyonda ilerleyen günlerde olumsuz gelişmeler olmazsa piyasa üzerindeki etkisi azalacaktır ve yukarı yönlü seyirler tekrar etkili olabilir. Orta vadede borsa endeksi için 120000 ve üstü beklentimi koruyorum.

Bilanço beklentili döneme yavaş yavaş giriyoruz. Buna paralel hisse bazında hareketler etkili olabilir. Kısa vadeli yatırımcılar 114300 desteğine dikkat edebilirler. Tepkilerde ise 117700-118000 bölgesi direnç görevini görebiliriz. Operasyon süresince haber akışlarının dalgalı olma ihtimalini dikkate alırsak piyasada da kısa vadede dalgalanmalar olabilir. Bu nedenle kısa vadeli yatırımcılar için zorlu bir süreç görebiliriz.

Uzun vadeli yatırımcıların ise borsa şirketlerinde finansal sonuçlarını beklemelerinde fayda var. Güçlü beklentili hisselerde olan yatırımcıların sakin bir şekilde bilanço sonuçlarının açıklanmasını beklemeleri doğru olacaktır. Ancak her zaman belirttiğimiz gibi uzun vadeli yatırımcıların ellerindeki şirketlerin güçlü ve beklentisi olan şirket olmasına dikkat etmesinde fayda var.

İÇERİDE HAZİNE İHALELERİ DIŞARIDA ECB VE ABD BÜYÜME VERİSİ

Bu hafta içeride Pazartesi ve Salı günleri Hazine’nin ihaleleri izlenecek. Perşembe günü ise TCMB PPK özeti ve reel sektör güven endeksi verilerini alacağız. Piyasa üzerinde etkili olması beklenmiyor.

Dışarıda ise ABD kanadında bütçe görüşmeleri izlenmeye devam edecek. Hafta sonu ABD hükümeti teknik olarak kapanmış görünüyor. Ancak geçici bütçe ile zaman kazanılırsa yine gündemden ertelenebilir. Çarşamba günü ABD tarafından PMI verileri izlenirken, Cuma günü ABD 4Ç büyüme verisi ilk okuma tahmini alınacak.

Salı günü Japonya Merkez Bankası faiz kararı ve Perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankası faiz kararı bulunuyor. Her iki toplantıdan faiz değişikliği beklenmiyor. Ancak Avrupa Merkez Bankasından euroyu destekleyici açıklamalar gelebilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“Borsa Haftalık Yorum ve Beklenti” için bir yanıt

  1. Tuncay hocam, size sormak istediğim şey; ina yönteminin en basit formülü nedir anlatabilir misiniz bir de fd/favök e göre hisse fiyatlama nasıl yapılır? tşk ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir