Haftalık Borsa Yorum

Borsa Endeksi geçen hafta %2 getiri sağlayarak yeniden vize krizi öncesindeki seviyelerine ulaştı sayılır. 106700 seviyesindeki 50-günlük ortalama önemli bir seviyeydi ve bu seviye üzerine çıkması anlamlı. Ancak daha anlamlı olacak gelişme endeksin ilerleyen süreçte bu seviye üzerine yerleşip yerleşemeyeceği. masanotları

Endeksin 106700 seviyesi üzerine yerleşmeyi başarması durumunda yükseliş hareketi devam edebilir. Aksi takdirde tekrar satış baskısı ile karşılaşmak mümkün.

Bunun yanında endekste bilanço dönemi başlamış bulunuyor. Arçelik ve Kipa 9 aylık bilançosunu Cuma günü açıklarken, önümüzdeki hafta bankalar ve büyük şirketlerden bilançolar gelmeye devam edecek. Güçlü bilançolar gelmeye devam ederse ve hedef fiyatlar revize edilirse bu borsa için pozitif olacaktır.

Çünkü 6 aylık bilançolardan sonra hedef fiyatlarda yapılan yukarı revizelerin Endeksteki yükselişte önemli bir rol oynadığını düşünüyoruz. Buna karşın bilanço sonrası hedef fiyatlarda doygunluk başlaması durumunda ise Endekste yukarı hareketler artık zor olmaya başlayabilir.

Bu hafta Hazine ihaleleri yakından takip edilecek. Bu hafta Hazine’nin 13.5 milyar TL iç borç geri ödemesi bulunuyor ve 6 ihale açması bekleniyor. Oluşacak faiz seviyesi ve gelecek talep piyasa için önemli olabilir.

Vize konusunda halen somut bir adım bulunmuyor. Bu durum TL üzerinde vize sonrasında oluşan kırılganlığın devam etmesine neden oluyor. Bu konu ile ilgili gelişmeler piyasaların yakın takibinde olmaya devam edecek. Ancak dolar kurunda kalıcı bir geri çekilme için vize konusunda somut adımlara ihtiyaç bulunuyor.

TCMB faizlere dokunmayacaktır

Bu hafta içeride Perşembe günü TCMB’nin faiz toplantısını alıyor olacağız. Mevcut durumda TCMB’den sıkı duruşunu korumasını ve faizlerde bir değişiklik yapmamasını bekliyoruz.

ABD ve İngiltere Büyüme Verileri Bekleniyor

Dışarıda ise yine Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz toplantısını izliyor olacağız. Draghi’nin vereceği cevaplar Euro için önemli olabilir. Diğer yandan bu hafta bir ihtimal yeni Fed Başkanı’nın açıklanması mümkün olabilir. Bunların dışında Cuma günü ABD’de 3Ç ve İngiltere’de Çarşamba günü 3Ç büyüme ilk okuma verilerini alacağız. Önemli veriler.

Borsa için bilanço beklentilerinin fiyatlanmaya devam edeceği ve hisse bazlı hareketlerin ön plana çıkacağı günler geldi sayılır. Pek çok fon ve portföy gelen sonuçlara göre zayıf bilançolardan çıkıp güçlü bilançolara geçerek pozisyonlarını ayarlayabilir. Bu durum hisse bazlı hareketliliklere neden olacaktır.

Borsa endeksinde yaşanacak satışlar güçlü bilançolu şirketlerde alım fırsatı olmaya devam edecek görünüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir