Borsa Yorum, Dolar ve Haftalık Piyasa Beklentisi

Geçen hafta açıklanan Yeni Ekonomik Program genel çevreler açısından olumsuz algılanmadı. Genel olarak özellikle 2018 ve 2019 hedefleri dikkate alındığında gerçekçi ve piyasa beklentilerini dikkate alan bir program olarak yorumlanırken, özellikle özel sektör borçları ve bankalardaki yeniden yapılandırılan krediler konusunda belirsiz kalması ve neler yapılacağına yönelik bilgilerin olmaması yapılan eleştirilerin başında geliyor. Ancak genel olarak borsa ve piyasalarda son haftalarda oluşan mevcut ılımlı havayı bozmadığını görüyoruz.

masanotları

Elbette YEP ya da OVP sihirli bir değnek değil. Açıklandığı andan itibaren piyasalarda bambaşka bir hava beklemek doğru olmaz. Önceki yorumlarımızda belirttiğimiz gibi piyasalar bir süre yapılacakları, atılan adımları ve açıklamaları izlemek isteyecektir. Buda zaman alır. Piyasaların ilk başta çekindiği konu hedeflerin genel beklentilerden ve ekonomik gerçeklerden kopuk olması idi, bu da olmadı. 2020 hedefleri için ise şimdiden yorum yapmayı çok doğru bulmuyorum. Öncelikle 2019 yılını ve gelişmeleri görmek çok daha doğru olacaktır.

Eksik kaldığı ifade edilen şirket borçları ve bankalardaki yeniden yapılandırmaya konu krediler ile ilgili olarak ise önümüzdeki günlerde çalışmaların yapılması ve özel çalışma gruplarının kurulması gibi gelişmeler bu konudaki eksikliği giderecektir. İzleyip Göreceğiz.

Piyasalar yine de atılacak adımları izlemeyi tercih edecektir. TCMB’nin 625 puanlık faiz artışı TL’de nispeten daha stabil seyirlerin oluşmasını sağlamış görünüyor. YEP’in kur üzerinde hemen hemen etki göstermemiş olması piyasaların temkinli davrandığını göstermekte.

Borsa

Bu havada Borsa BIST 100 endeksi önceki hafta uzunca aradan sonra 94000 seviyelerindeki 50-günlük ortalamasının üzerine yükseldi ve geçen hafta bu seviyesini korunmasının ötesinde güçlenerek 98000 sınırına kadar ulaştı. İlk beklentimiz 98000-100000 arasındaki direnç bölgesinin test edilebileceği idi ve bu gerçekleşmiş görünüyor.

Borsa endeksinin yeni bir trend başlatıp başlatmadığını şimdiden söylemek erken olur. Ancak yeni ve ılımlı bir süreç için endeksin önemli bir teknik gelişme gösterdiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki hafta 98600 direncini izleyeceğiz, bu seviyenin geçilmesi durumunda 100800 direnci sonraki hedef olacak.

Endekste 98600 direncinde zorlanmalar görülmesi durumunda kar satışları gelebilir ve bu normal karşılanmalıdır. Geri çekilmelerde 95000 seviyeleri destek olarak izlenebilir. Geri çekilmenin sınırlı kalması, Endeksin 50-günlük ortalamasının üzerinde kalmaya devam etmesi ve geri çekilmenin ardından tekrar yükselişe geçerek 100800 seviyelerini geçmesi artık trendin orta ve uzun vadeli bir yükseliş olduğunu bize daha net gösterecek.

Hisse Oranları Arttırılabilir

Strateji olarak portföylerdeki hisse oranı artık artırılabilir. Geri çekilmeler bunun için fırsat olabilir. Yatırımcıların artık bir karar vermesi gerek. Bunun bir trend olduğunu anlamak şimdiden zor ancak yinede 94000 seviyesi üzerinde seyir korunduğu sürece pozisyonlar korunabilir ve arttırabilir. Temkinli yatırımcılar ise pozisyonlarını arttırmak için borsa endeksinin 100800 seviyesini geçmesini bekleyebilir ve sonrasında harekete geçebilir.

YEP’in öne çıkardığı şirketler

Yeni ekonomik programdaki büyüme hedefleri 2019 yılında da ihracatın öne çıkacağını gösteriyor. Dolayısıyla ihracatçı şirketler yine ön planda olacak görünüyor. Diğer yandan faizler yüksek kalmaya devam edecek. Bu nedenle finansal borcu yüksek şirketlerden yine uzak duracağız. Nakit şirketler yine ön planda olacak. Borçlu şirketlerde ise Net Borç / Faliyet Karı oranı 4 ve aşağıda olan şirketleri tercih etmekte fayda var. Başka deyişle borç olsa bile ölçülü bir borç olması ve şirkete yükten çok kaldıraç etkisi göstermesi yine önemli bir kriter olacak.

Yine açıklamalar ilaç, petrokimya, kimya, enerji, makine teçhizat ve yazılım sektörlerindeki yatırımlara öncelik verilip destek sağlanacağı da yine açıklamalar arasında bulunuyor.

Sonuç olarak borsa endeksi 50-günlük ortalaması üzerinde kaldığı sürece pozitif bakış açısını sürdüreceğiz. Önümüzdeki günlerde endeksin yeni bir yukarı trend mi yoksa yeni yatay ama ılımlı bir süreç mi olacağını hep birlikte izleyeceğiz.

DolarTL

TCMB’nin faiz hamlesi sonrasında DolarTL kurunda 6-6.50 arasında bir seyir izliyoruz. YEP sonrasında ise bu seyrin değişmediğini gördük. Teknik olarak USDTRY halen güçlü görünüyor. Yükseliş trendi içerisinde bir soluklanma süreci yapıyor görünümünde. Dolar kurunun yükseliş görünümünden çıktığını söylemek için 50-günlük ortalaması altında seyirler görmemiz gerekiyor. Bu ortalama şimdilik 5.80 seviyesinde bulunuyor ve her gün yükseliyor. Bu seviyenin altına gerilerse döviz kurlarında olumlu algılar artmaya başlayabilir. Yukarıda ise 6.40 seviyesi yukarıda kısa vadeli direnç görünümünde. Bu seviyenin üzerine yeniden yerleşirse 6.80 direnci önemli olabilir. Bu seviyelerinde geçilmesi ise mevcut algıların bozulmasına neden olabilir.

Cumhurbaşkanı’nın ABD Temasları Takip Edilecek

Önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısı için ABD’de olacak. ABD’de bulunulan süre içerisinde iş adamları ve yatırımcılar ile bir araya gelmesi bekleniyor. Yeni Ekonomik Program’ın programın ve bundan sonra izlenecek ekonomi politikalarının yabancı yatırımcılara anlatılması önemli olacak. İlerleyen günlerde ise Erdoğan’ın Almanya’ya geçerek temaslarda bulunması bekleniyor.

Fed’den faiz artırımı bekleniyor

Dışarıda ise Çarşamba günü Fed faiz toplantısı izlenecek. Fed’in 25 baz puan faiz arttırması zaten beklentiler içerisinde mevcut. Toplantıda ekonomik projeksiyonlarda açıklanacak. Enflasyon, büyüme konusundaki revizyonlar ve gelecekteki faiz artırım beklentilerini gösteren nokta tahminler çok daha önemli olacak. Ayrıca başkan Powell’ın konuşması da yakından izlenecek. Powell Perşembe günü yeniden bir konuşma yaparken, Cuma günü gelecek olan kişisel gelir ve harcamalar verisi önemli ABD verileri arasında.

Euro Bölgesi Enflasyonu İzlenecek

Avrupa tarafında ise Pazartesi günü AMB Başkanı Draghi’nin konuşması yapması bekleniyor. Pazartesi günü IFO verileri ve Cuma günü ise Euro Bölgesi TÜFE verileri Euro kanadı için önemli veriler olacak.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir