Borsada Hareketsiz Kalmanın Faydalı Olduğu Bir Dönem

Borsa Endeksinde seçim startı verildiğinden bu yana belirli bir yönden bahsetmek mümkün değil. Açıkçası son günlerde ne endeksteki yükselişlere anlam yüklemek lazım ne de düşüşlere. Büyük ihtimalle algoritmaların en çok hatalı işlem yaptığı bir dönem yaşanıyor olabilir. Küçük resme odaklanarak endeksin günlük hareketlerine göre pozisyon almak büyük bir hata. Aslında böyle bir yatırım şekli bana göre zaten büyük bir hata ama son zamanlar için konuşursak çok daha büyük bir hata. İyi şirketlerden kurulmuş bir portföyünüz varsa, geriye dönüp baktığınızda Ocak sonuna göre toplam değerinizde büyük oynamalar olmadığını göreceksiniz. Elbette macera arayarak spekülatif hisselere girenler hariç. Bu nedenle Warren Buffet’in dediği gibi Hareketsizlik yapılan en zekice hareket olabilir. Karar elbette hesap sahiplerinin. Seçimlere kadar piyasanın manik depresif seyrinin devam etmesi muhtemel. Bu süreci tribünlere çekilip izleyenlerden mi olmak istiyorsunuz ya da sahada kalıp kısır oyuna devam etmek mi istiyorsunuz. Hesap sahiplerine kalmış.

masanotları borsa

Önemli olan Sizin Hareket Tarzınız

İstatistikler yatay ve yönsüz piyasalarda kısa vadeli al sat yapanların büyük çoğunluğunun bu süreçte paralarının önemli bir bölümünü erittiğini söylüyor. Yine aynı istatistikler bu tarz piyasaların, elinde sigorta olması amacıyla nakdi bulunan yatırımcılara iyi, güçlü ve istikrarlı şirketlerde cazip teklifler sunduğunu da söylüyor. Piyasaların son 30 yılına doğrudan piyasanın içinde olarak tanıklık etmiş birisi olarak bunların hepsine şahit oldum. Yatay bir aralıkta dalgalanan bir piyasada parasını ciddi oranda eriten kişileri bir yana bırakın, sürekli yükselen bir grafikte para kaybeden kişiler bile var. Bu ayrı bir beceri konusu tabi. Aynı hisse ya da piyasa eğrisi üzerinde farklı kazanç veya kayıplar elde eden pek çok kişi var. O zaman önemli bir sonuç çıkıyor. Hesap sahiplerinin zararını belirleyen tek faktör piyasa değil. Sizin ne yaptığınız ve nasıl hareket ettiğiniz. Bence en önemlisi bu. Hareket tarzınız.

Ben bu durumu yoğun trafikte sürekli sağa sola makaslar atarak agresif hareketlerle hızlı gitmeye çalışan bir araca benzetiyorum. Sonuçta beni geçmiş gibi görünse de birkaç yüz metre ilerideki kırmızı ışıkta yan yana geliyoruz. Onun bu süreçte gittiği rotayı çizmek isteseniz ortaya çıkacak resmi karmakarışık bir iplik yumağına benzetebilirsiniz. Benim rotam ise sadece düz bir çizgiden oluşacaktır. Üstelik o aracın kırmızı ışığa gelememe riski de var. Bu hareketlerle kaza yapma riski ya da daha kötü bir yerde sıkışma ihtimali yüksek. Sonuç olarak sıkışık bir piyasada sağa sola sürekli hareket etmenin yararı yok.

Kitap havasında bir girişten sonra piyasalara gelelim. BIST100 için en geniş bandın 4400-5500 aralığı olduğu düşüncemi sürdürüyorum. Şimdilik piyasa bu bandın daha dar olanın da 4950-5500 aralığında kalmaya çalışıyor. Ama bunun garantisi yok. 4950 altında sürekli kapanışlar gelmeye başlarsa, 4400-4500 gibi agresif seviyelere gerileme riski var.

Uzun vadede Borsa endeksinin yükselebileceğini düşünüyorum. Şirketlerin verdiği 2023 mesajları ve hedeflerine bakıldığında gelecek bir yıl içerisinde 7000 seviyelerine yakın noktalara gitme ihtimalimiz bence yüksek. Elbette şuanda aklımıza bile gelmeyen yeni riskler ortaya çıkmadığı sürece. Aslında bu riskler ortaya çıkarsa bu durum, borsayı günlük harçlık çıkarma yeri görenler veya borçla hareket edenler için felaket olurken, bunun yanında borsayı yatırım olarak görenler ve bir miktar nakdi olanlar için ise piyasanın çok cazip fiyatlara iyi şirketlerde güzel teklifler verdiği fırsat olurdu.

Haftaya içeride siyasi gelişmeler ve seçim anketleri öne çıkmaya devam edecek. Bu dalgalanmalarında devam edeceği anlamına geliyor. Yurtdışında ise Bankacılık sektörü ile ilgili gelişmeler izlenecek. ABD endeksleri henüz her şeyden vazgeçmiş değil. Ancak tehlike de geçmiş değil. S&P endeksinin güçlenmesi ve oyunda bende varım demesi için 4100 seviyesini geçmesi lazım.

İçeride Önemli Veri Akışı yok, Siyaset ön planda olacak

Haftalık veri takviminde Siyaset sahnesi etkili olmaya devam edecek görünüyor. Pazartesi Kapasite Kullanım Oran ve Reel Kesim Güven Endeksi izlenecek. Cuma günü ise kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye değerlendirmesi bekleniyor. Açıklama yapıp yapmayacağı belli değil. Ayrıca yine Cuma günü Şubat dış ticaret dengesi verisini alacağız. Ocak verisi 12.9 milyar $ gibi yüksek bir seviyede gelmişti. Bunun dışında veri akışı bulunmuyor.

Dışarıda ise Perşembe günü ABD Büyüme Final verisi alınacak. Beklentiler %2.70 büyüme geleceği yönünde. Cuma günü ise Euro Bölgesi TÜFE verisi öncü göstergesi alınacak. %8.50 olan yıllık oranın %7.30’a düşmesi bekleniyor. Aynı gün ABD Kişisel Gelir ve harcamalar verisi önemli olacak. Yine Cuma günü Lagarde konuşması bulunuyor.

Borsa Endeksi Yönsüz ve Dalgalı

Teknik olarak endeks yatay seyrini sürdürüyor. 4950 ilk destek olarak izlenebilir. Ancak bu seviyenin altında kapanışlar başlarsa satış baskısı 4500 seviyesine kadar bile oluşabilir. Yukarıda 5500 önemli bir direnç görevini sürdürüyor. Teknik olarak dalgalı seyirler sürebilir.

Borsa Grafiği

Ons Altında Alım Uygun mu?

Ons Altın 1800 seviyelerindeki ikili dibin ardından 2000 seviyesine doğru güzel bir yükseliş gösterdi. Geldiği noktada zorlandığını görmekteyiz. 2000 seviyesi direnç olabilir. Bu seviyeyi geçerse 2070 direncini test edebilir. Ancak mevcut seviyelerin alım için uygun olmadığı söylenebilir. 1915-1920 seviyelerine gerileme oluşursa bu noktalar alım için daha Uygun olacaktır.

Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir