ÇOCUĞUNUZA BORSA HESABI AÇIN

Evet, başlığı yanlış okumadınız. Çocuğunuza bir borsa hesabı açın. Ve ona büyüyen, her yıl düzenli temettü ödeyen ve sektöründe lider şirketlerden azar azar küçük küçük alın. Ve çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde finansal özgürlüğü olsun.

Keseniz ne kadar yetiyorsa. İster maaşınızın onda biri, ister onda ikisi ister onda 0.5’i kadar alın ve biriktirin. Ya da bunu kendiniz için yapın. Ya da hem kendiniz hem çocuğunuz için yapın. Fark etmez.

masanotları borsa

Ben yaptım. Kızım doğduktan bir hafta sonra ona bir borsa hesabı açtım. Ve yaklaşık 10 yıldır ona borsadan bu kriterlere uygun bir şirketin hissesini alıyorum. Ve bunu bir alman disiplini ile uyguluyorum. Bugün geriye dönüp baktığımda iyi ki yapmışım diyorum.

Küçük bir çocuğa hesap açılabiliyor mu? Elbette. Vasi hesap açabiliyorsunuz.
1990’lı yılların sonunda henüz genç bir analistken başımı kısa vadeli al sat hayalperestliğinden kaldırıp uzun vadeli yatırımın önemini fark ettim. Hep dikkatimi çekerdi, neden borsanın takasının %65’i yabancıların elinde. Neden yerlilerin elde tutma süresi iki ay iken yabancıların elde tutma süresi 4-5 yıl gibi uzun bir süre diye. Yabancıların genelde sürekli büyüyen, güçlü, sektöründe lider ya da önemli bir oyuncu olan ve her yıl düzenli olarak temettü (kar payı) ödemeyi ilke edinmiş şirketlerde yoğunlaştığını gördüm.

Bu tarz şirketlere 10-20 yıl önce yatırım yapmış olsaydınız, bugün tatmin edici bir getirinin üzerinde oturuyordunuz. Üstelik onca kriz yaşamış olmamıza rağmen. Peki, parası olmayan ne yapacak? İşte biriktirmenin önemi burada ortaya çıkıyor. Parası olmayan ise bu hisseleri biriktirecek. Sonra oturup hesapladığımda her yıl her ay düzenli alınıp biriktirilen bir hissenin belli bir zaman sonra işleri ne kadar değiştirdiğini fark ettim.

İlk işim babama gitmek oldu. Dedim ki ona, “Ya baba, o kadar okumuş bilgili adamsın. 1986 yılında şu ülkede borsa diye bir şey açıldığında hiç mi merak etmedin?” diye sordum. “Ne biliyim oğlum yaa” demekten başka bir şey diyemedi. Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın. Bende aynı şeyi çocuğuma söylemek istemiyorum dedim.

Ona bir borsa hesabı açın

Bu kriterlere uyan şirketlerden ya da bir şirketi belirleyin, ya da iki-üç şirket belirleyin riskinizi yayın. Ama her ay küçükte olsa düzenli olarak bu hisseleri almaya ve biriktirmeye başlayın. Nasıl olsa kendinizden başka herkese ödeme yapıyorsunuz. Bir kere maaşınızı almadan önce devlet vergisini alıyor. Hiper markete gidiyorsunuz Koç’a ya da Sabancı’ya ödüyorsunuz. Araba alıyorsunuz Koç’a ya da Almanlara, Fransızlara ödüyorsunuz. Fatura öderken devlete ya da özel şirketlere ödüyorsunuz. Kira öderken ev sahibinize ödüyorsunuz. Peki ya kendinize ödeme yapıyor musunuz? BES’iniz varsa, ya da her ay para biriktirip bir kenara atıyorsanız kendinize ödeme yapıyorsunuzdur. Bravo. Ama mutlaka kendinize ya da çocuğunuza ödeme yapın. Hem de en başta. Paranızı elinize alır almaz, çatır çatır, hem de EFT dekontunun açıklama kısmına “kendime ödeme” yazarak yapın.

Yıllar geçtikçe biriktirdiğiniz hisselerin değeri artmaya başladığında, her yıl aldığınız temettü ile yeniden o şirketin hissesini almaya devam ettiğinizde geldiğiniz noktaya siz de şaşıracaksınız. Her yıl sonuç aldığınızı göreceksiniz. Her yıl büyüyen bir para sizi daha çok motive edecek. Bunu yapın ki, çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde bir serveti olsun. Paranın ana tutarını bir kenara bırakın her yıl alacağı temettü miktarı zaten bir işe girdiğinde alacağı maaş kadar ya da maaştan bile yüksek olsun.

Tabi ki çocuğunuz bir işe girsin. Ama istediği işi yapsın. Ne yapmak istiyorsa neye ilgisi yeteneği varsa onu yapsın. Patronların karşısında maaş pazarlığı yaparken boynu bükük kalmasın. Dik dursun. Gerektiğinde işinize gelirse deyip arkasını dönüp gitmesini bilsin. Finansal özgürlüğüne sahip olsun ve bunun farkında olarak yaşasın. Benim yaşadıklarımı yaşamasın benim çocuğum. Özellikle kız çocuğu ise mutlaka finansal olarak özgür olsun. Kimseye muhtaç olmasın ve güçlü olsun.

Bu geçen zamanda ona bu fikri, bu vizyonu vermek ise sizin göreviniz. Yatırım yapmanın ne kadar önemli ve güzel bir şey olduğunu bu süre içerisinde ona siz anlatacaksınız. Ona finansal okur yazar olmasını öğreteceksiniz. Bugünlerden daha çok yarınların önemli olduğunu ona siz söyleyeceksiniz. Sizin onun için yaptığınız bu tasarrufu har vurup harman savurmaması gerektiğini bilecek. Kendisi devam edecek. O da kendi çocuğu için yapacak. Büyük aile servetleri, büyük hanedanlıklar böyle oluşur.

Üstelik bu sistemde hisseleri ya yüksekten alırsam zarar eder miyim diye derdiniz de yok. Çünkü her ay ve yıllarca aldığınız için hemen hemen her seviyeden almış olacaksınız. Başka deyişle alım seviyesinin önemi kalmıyor bir süre sonra. Ancak şirketlerin büyüyen, sektöründe lider ya da önemli bir oyuncu olması ve düzenli temettü ödeyen (temettü verimi yüksek) şirket sahip olması çok önemli. Bu işin ana fikri zaten. (Temettü şirketleri için tıklayın) Zaten belli şirketlerden söz ediyorum. Çalıştığınız aracı kurumların araştırma bölümlerinden öğrenebilirsiniz. Bununla ilgili birçok rapor dolaşıyor etrafta. Araştırıp bulabilirsiniz. Bende bloğumda bununla ilgili çalışmalar yapıp yayınlayacağım.

Yabancılar Değil Yerliler Borsaya hakim olurdu

Düşünsenize herkes böyle bir yatırım yapsaydı bugün yabancı takası değil yerli takası %65 olurdu Borsa da. Ekonomideki tasarruf oranı şimdiki gibi zayıf değil, çok yüksek olurdu. Yetişen her çocuk yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğunu finansal özgürlüğün ne kadar mühim olduğunu bilerek büyürdü. Özgür olurdu bir kere. Baskı altında kalmadan bir hayat yaşardı. Daha verimli bireyler olurdu. Ve bizlerden güçlü, bizlerden daha özgüveni yüksek. Bu bir süre sonra ülkenin gücünü bile etkiler.

Ona bırakabileceğiniz en güzel miraslardan birisi bence bu. Denemeye değer.

Bu konu ile ilgili 2. makalem de dikkatinizi çekebilir.

“ÇOCUĞUNUZA BORSA HESABI AÇIN” için 71 yanıt

 1. Tamamen katıldıgım ve kendim icin uyguladıgım bir yontem 🙂 Bu yonteme uyan hisse incelemelerinizi ve yazılarınızı bekliyoruz…Tesekkurler.

  1. Bende 8 ay önce başladım 2018 evet geç kaldım belki çok ama çok da değil aslında bes TE koç ve yabancı hisse ağırlık li ayda 100 150 ile başladım çok şükür iyiki de yaptım çünkü binlerce lira alan cevrem akrabam 100 TL ilemi kendini kurtarican dediler herkesin borcu var şimdi ,çok şükür Azda olsa küçük bir birikim oldu 100 TL aylık sigaranın 4 de 1 buarada belki 3 defa yemek parası ama kucumsemeyin gelecek çocuklarınız için. Onlar bizim elimize onların çocuk lari onların eline dünya kötü akraba dahada kötü olmuş komşuluk bitmiş şehit versek ben mi dedim gidin diye laflar isittim su memleket TE yazık

 2. Tuncay bey, bende 2 çocuğum için bugün alım yapmaya başladım eğer bir aksilik olmazsa kızım için 10 yıl, oğlum için 15 yıl boyunca küçük küçük alım yapmayı planlıyorum portföyü de şöyle yaptım;
  Kızım için Aselsan ve Ford, Oğlum için Adel ve Petkim inşallah hayırlısı olur

  1. Çok güzel bir adım attınız Yüksel Bey. Pişman olmayacaksınız. Şirketleri bilançolar geldikçe birlikte analizini yaparız. Temettü verimi bakımından sadece Ford güzel. Diğerleri temettü verimi ağırlıklı şirktler değil. Ancak büyüme ağırlıklı şirketler. Buda önemli. İlk yıllarda büyümeyi ön plana alırsınız 10 yıl sonra temettüyü ön plana alırız. 🙂 Saygılar.

 3. Hocam askeri personelim Oyak konut fonunda 14 yıllık birikimim olan 40 bin tl var. Bundan çıkıp bahsettiğiniz hisselerden alım yapsam ve aylık Üzerine eklesem tavsiye eder misiniz teşekkürler

  1. Selamlar Yasin Bey. Siz bilirsiniz elbette. Ama bence uzun vadede daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Kısa vadede kar satışları gelse bile uzun vadeli baktığınızda iyi sonuçlar alabilirsiniz. Yeterki iyi şirket seçin. Syg.

   1. Üstad bende 50.000 TL toplu paramı bu fikrinizde kullanmak istiyorum. Arsa al arkana bakma mantığında. Portföy yaptım. 5 hisse senedine kardeş payı bölüştürdüm. Üzerine de her ay düzenli ekleme yapacağım. Benim sizden ricam bu yararlı paylaşıma bir yazı daha eklemeniz. 5 sene önce şu kadar yatırsaydık şu kadar paramız olurdu gibilerinden. Onun da çok faydalı olacağını düşünüyorum. İnsanlar daha da kavrayacaktır meselenin önemini. Saygılar

    1. Sermaye Kongresindeki sunumumda bu konuyu göstermiştim. Belki oradaki bazı slaytları sitemde de paylaşabilirim. teşekkür ederim.

 4. Çok doğru Tuncay BEY, Geçen gün BARIŞ Esen ile Cüneyt Paksoyun konuk olduğu bir programda konuşuldu, 20 küsür sene evvel 1000 dolarlık Migros hissesine yatırım yapılıp sizin taktiğiniz ile bugünkü Overallunuz 2milyon Dolarlara ulaşıyormuş.

 5. Herşey güzel ve mantıklı. İleri de belki de çok dua alacağınız bir iş olmuş emeğinize sağlık. Bu konu da Petkim düşüncem var ama bir de akıla ihtiyaç var sizden ricam Petkim mi yoksa tavsiye edeceğiniz başka bir uzun vade hissesi var mı? Yardımcı olmanızdan memnuniyet duyarım saygılar

  1. Hisseniz güzel Levent Bey. Yakında temettü hisseleri ile ilgili yeni bir makalemi yayınlayacağım.

 6. Tuncay Bey,
  Elinize sağlık. Uzun vadeli yatırımın neden yapılması gerektiğini çok güzel özetlemişsiniz. Yazılarınızın daha sık bir şekilde yayınlanmak üzere devamını bekliyoruz.
  Teşekkürler.

 7. İyi akşamlar Tuncay Bey,
  Temettü verimliliği ile ilgili yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Yanlış kağıda girmekten çekiniyorum, hem zaman hem para kaybı yaşamamak adına. Bu şirketler hangilerdir acaba? İyi çalışmalar dilerim.Saygılar.

 8. Hem vatandaşlarımız hemde ülkemiz için çok önemli bir konu. Yazınızdan üç gün önce bende aynı düşüncedeydim fakat çocuğumuza hesap açma işini halledemedik. Yurtdışında yaşıyor olmamızdan dolayı, ülkemizde banka hesabı açmak hayli yorucu ( birkaç gün uğraştık, hele ki BIST işin içine girince… ). Bir sonra gelişimizde yine deneyeceğim, kendi adına hesabı olması güzel olur.

  Yazınız için teşekkür ederim Tuncay bey, iyi çalışmalar.

 9. 1 ay önce böyle bir karar alıp 200 TL lik ilk hisseyi alarak çocuklarım adına birikime başladım, eşimin tereddütleri vardı borsa konusunda, bu yazınızı okuduktan sonra hiç kimsenin tereddüt edeceğini sanmıyorum, çook önemli bir makale elinize, emeğinize sağlık…

 10. Abi yazınız çok güzel. İktisat çok önemli buna çok iyi değinmişsiniz. Bende çocuklarım için birikim yapıyorum.yaklasık 3 yıldır hisse alıyorum. Büyüyen sektörler büyüyen şirketler lider şirketleri pek tanımıyorum bunula ilgili bir makale hazırlarsanız seviniriz ben ASELSAN Tofaş soda Trakya’ cam hektas alıyorum insallah doğru yatırım yapıyorum . TSK ederim annenize babanıza rahmet dilerim

 11. bizim ailede 2 kızım doktor eşim mutfak şefi hepsi borsayı kumar olarak görüyor.hatta ben blomberg tv yi onlardan gizli izliyorum.devlet borsa hakkında vatandaşı bilgilendirmeli

 12. İyi Çalışmalar diliyorum
  bu dürüst ve tutarlı yazılarınızdan ötürü,
  bende sizden birşey sormak istiyorum, biz çokta bu işlerden anmaladığımız için soruyorum
  10.000 arabamı sattım bunu kaç hisseye ve hangilerine yatırım yapmalıyım lütfen cevaplarsanız sevinirim bundan böylede yatırım yapacağım

 13. hocam soruma cevap vermediniz verirseniz memnun olurum
  e-mail de atabilisiniz
  muhasebe3585@gmail.com
  İyi Çalışmalar diliyorum
  bu dürüst ve tutarlı yazılarınızdan ötürü,
  bende sizden birşey sormak istiyorum, biz çokta bu işlerden anmaladığımız için soruyorum
  10.000 arabamı sattım bunu kaç hisseye ve hangilerine yatırım yapmalıyım lütfen cevaplarsanız sevinirim bundan böylede yatırım yapacağım

  1. Murat bey, ben sadece analizlerimi sizlerle paylaşıyorum. Size özel öneriler vermek durumunda değilim. Buradaki faaliyetlerim yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sitemdeki yazılarımdan faydalanabilirsiniz ve kendinize göre bir karar alabilirsiniz.

   1. Özür dilerim yanlış bir soru sormuştum herhalde cevabınız biraz sert oldu, ama yinede teşekkür ediyorum

 14. Harikasınız Tuncay Bey. Maalesef borsayla uğraşanların çoğu ekrana bakmaktan kendini alamıyor. Sürekli al/ sat yapmanın stresi yanında asıl büyük balığı da kaçırmış oluyorlar. En güzeli sizin de önerdiğiniz gibi azar azar çoğaltmak. Hele o hisseler çocuğumuzun geleceği ise, o hisselerle oynamamak gerek. Yaşım 67 ama ben de torunlarım için hisse biriktirmeye başladım. Sevgi ve saygılarımla.

 15. Merhaba Tuncay Bey. Öncelikle bu çalışmanız için teşekkür ederim. Blogunuzla bugün tanıştım ve kendimi bu konuda çok şanslı hissediyorum. Bugünlerde bilanço analizine fazlasıyla merak sarmıştım ki bir profesyonelin ki varken kendim temelden öğrenmeyi vazgeçtim.
  Gelelim burdaki konuya; bende aynı sizin gibi düşünüp 3 sene once kızım için portföy oluşturdum. Fakat üşengeçlik olsa gerek 8 veya 9 ay kadar devam edebildim. Şimdi devam etmediğime çok pişmanım çünkü o zamanki 600 liralık portföy şuan 1700 lira.
  Burda verdiğiniz bilgiler gerçekten çok kıymetli. Umarım insanlar kıymetini bilir ve sizde ilerleyen zamanda burda yazmanızı engelleyecek durumlarla karşılaşmazsınız ki yazılarınızı büyük bir iştah ve keyifle okuyorum.
  Teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim…

 16. Tuncay Hocam,
  Öncelikle bu değerli bilgileri paylaştığınız için çok teşekkürler.
  Maaşlı çalışan olarak, daha önce arsa yatırımım oldu, ufak çaplı gayrimenkul yatırımım oldu. Kendi çapımda altındı dövizdi biriktirmeye çalışıyorum.
  Yazılarınızı okuduktan sonra aşağıdaki şekilde portföyümü oluşturdum. Benim merak ettiğim aselsan ve petkim temettü ağırlıklı değil diyorsunuz. Portföyü bu şekilde yapmamın bir mahsuru olur mu? Allah ömür verirse emekli olana kadar bu paraya dokunmayacağım ve üzerinde de sürekli takviye yapacağım. Yaklaşık 16-17 sene gibi. fakat bu temettü olayı kafamı karıştırdı.
  Yardımcı olursanız memnun olurum.
  Saygılar.
  %50 Aselsan
  %30 Petkim
  %10 Hektaş
  %10 Tofaş

  1. Güngör Bey, şirketin büyümesi çok önemlidir. Büyüyen şirket olması birinci önceliğimdir. Büyüyen temeli sağlam güçlü bilançoya sahip şirketler. Buna birde temettü ödeyen bir yapı eklenirse o zaman çok daha güzel olur. Ama büyüyen şirket olması çok önemli. Teşekkürler.

 17. Peki Tuncay hocam bize bahsettiğiniz sağlam, büyüyen ve temettü veren şirketlerden bir kaç örnek verebilirmisiniz

 18. hocam uzun vadeli hisse önerirmisiniz ? en az 10 yol vb gibisinden. tofaş ve ford düşünüyorum sizce nasıl ?

 19. Cocuk icin vasi hesap uzerinden hisse alinamadigini soyluyor bankalar. Ama ben de sizin gibi cocugumun gelecegi icin hisse senedi yatiriminin en dogru yatirim oldugunu dusunuyorum. Bu konuda beni yonlendirebilir misiniz? Siz hangi bankadan cocuk uzerine hisse alabildiniz?

  1. Bankalar ile ilgili bunu söyleyen başkalarıda oldu. Benim hesabım aracı kurumda. Belki aracı kurumlar açıyor olabilir. hiçbir şey olmasa bile kendinize bir hesap açıp çocuk niyetine başlarsınız. 🙂

   1. Tuncay bey,
    Iyi gunler. yailariniz icin cok tesekkurler. Bende 2 cocugum adina (sadece ikisinin uzerine, musterek) vasi yatirim hesabi actirmak istiyorum. Hangi araci kurumlar da bunu yapabilirim.
    yillik 60.000 tl nin uzerinde temettu geliri elde edilmesi durumunda vergi yukumlulugu benim uzerimde mi olur yoksa 18 yas alti olmasina ragmen birey cocuklarin adina mi vergilendirilmesi gerekir?
    iyi calismalar dilerim.

 20. inşallah ben de oğlum için başladım, kendim için şirket katkılı BES var fakat oğlum için borsa dan ilerleyeceğim.

  18 yaşına geldiğinde çalışacağın değil ortağın olduğun şirket bunlar diyeceğim.

 21. Elinize sağlık Tuncay Bey, insanın ufku değişiyor. Keşke herkes bu yazılarınızı okusa.. Cari açığımızı giderek büyüten lüks ithal tüketim yerine bu şekilde bir tasarruf ve yatırım kültürü oluştursaydık belki de bu krizleri yaşamayacaktık. Amerikan doları gibi bir kağıt parçasına değil de büyümeye müsait yerli şirketlere yatırım yapılsaydı hem milli sanayimiz gelişir büyürdü hem de AR-GE ye kaynak bulunurdu belki. Hem de yabancılar bu kadar kolay kriz çıkartamazlardı. Bu görüşlerinizi daha geniş platformlarda yazın, sık sık basına çıkın lütfen, gençler yatırım yapmanın önemini ve zevkini anlarlar inşallah

 22. Tebrik ediyorum sizi.
  Ben de geçen yıl itibariyle çocuklarıma hem yatırım hesabı hem de BES hesabı açtırdım. Bes zaten otomoatik devam ediyor. Bayram paraları-kumbara paraları ve ara ara benim takviyelerim ile de yatırım hesabı yürüyor.
  Vasi hesabı açmadılar. Adıma açıldı ancak önemli değil. Zamanı geldiğinde devrederim, olur biter.
  Gelecekte ekonomik özgürlükleri olsun, boyun eğmesinler, bugünden bu işe alışsınlar, ezilenlerden olmasınlar, bizim yaşadığımız sıkıntıları onlar da yaşamasın istiyorum.
  Biriktirdiğim iki hisse var. Petkm-(Star Rafineri yatırımı), Orge(emekleme safhasındaki şirketimiz). Ancak tabi bunun dışında güzel ve gelişmeye açık çok hisse senedi var.
  Para uyumaz. Şirketler durmaz. Yatırın paranızı güvenilir bir şirkete sizin adınıza 7/24 çalışsın kerata…

 23. MErhaba
  Farklı banklara ait temettü fonları mevcut. Bunların yıllık yükselişleri pek cezbedici görünmüyor. Bu fonları nasıl değerlendiriyırsunuz?

  Teşekkürler

 24. Tuncay bey selamlar,

  yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. bir kaç sorum var cevaplarsanız memnun olurum.

  1) sürekli yapacağım yatırımımı kaç hisseye yatırmalıyım? (en az yada en fazla)

  2) hisseleri hangi bankada toplayacağımın bir önemi var mı?

  3) aselsan, ereğli ve arçelik düşünüyorum uzun vadeli ne dersiniz? (uzun vade olacağı için iyi karar vermem lazım galiba)

  4) diyelim ki şirket satıldı yada el değişirdi. benimle ilgili bir durum sözkonusu oluyor mu? haklarım sabit mi?

  sorularımı kayda değer bulup cevaplarsanız çok sevinirim. iyi çalışmalar dilerim…

  1. bence 3 hisse ideal gibi duruyor. Daha fazlasıda olur. takip edebileceğiniz en iyi sayı ne ise o olabilir.
   Hangi kurumda olmasının önemi yok çünkü hisseleriniz Takasbankta adınıza açılmış bir hesapta duruyor zaten.
   ilgili hisseler olumlu görünüyor.
   Şirket satılırsa, alıcı kurum, aldığı fiyattan çağrı yapmak zorunda. Sizin hisselerinizi de aynı fiyattan alır. Satın alma işlemi çağrı muafiyeti oluşturacak bir nitelikte değilse eğer. Yani şirket batıyordur, borçlarını ödeyemiyordur, satın alma ile o şirkete yardım edilmiştir. Böyle durumlarda çağrı yapılmaz.

 25. Hocam selamlar… Uzun süredir aklımda olan birseyi siz yapmışsınız. Ben de bu ay en az 15-20 yıl dokunmadan birikim yapmak icin hisse alımına başladım. Fakat kafam çok karışık. Şu an cimsa (%66) ve isyat (%33) sahibiyim fakat sodanın hem temettü hem bedelsiz vermesi “acaba soda mı birikirsem ” sorusuna neden oluyor… Bu konuda sizin görüşleriniz nedir ?

 26. Mrb Tuncay bey ben 16 aydır düzenli olarak hisse senedi alıyorum ağırlıklı olarak kordsa. Sonra eregli petkim soda şişe aksa akrilik odas Mardin ASELSAN tofas ttrak brisa tupraş borusan isdemir alıyorum.
  Hisse senedi %40
  Nakit %20
  Altın %20
  Dolar %10
  Euro %10
  Düzenli olarak bunları alıyorum eklemek veya çıkartmak istedileriniz var mı dizi yeni keşfettim tam kafama uygun düşünceleriniz mail adresi var mı acaba

 27. hocam çok güzel yazmışsınız, yıllık hedefleri belirttiğiniz hisse senetleri gibi, 10 yıllık 20 yıllık çocuklarımıza açacağımız hisse senetleri ile ilgili de bir yayın yaparsanız yol gösterici olmuş olursunuz, malumunuz benim gibi bir çok küçük yatırımcı sağdan soldan duydukları ile hisse senetleri almaktansa işinin ehli birinden öneri alsın, saygılar

 28. Tuncay hocam, bende 1998 yılından bu yana 10 adet hisseye yatırım yapmış biri olarak bugün 45 yaşında hatırı sayılır bir meblağa ve Rabbime sonsuz hamdolsun rahatlığa ulaşmış biriyim. Evet tam 21 yıldır hisse yatırımı yapıyorum. Ama ne badireler atlatarak. Ülke ekonomisindeki krizler, aile içi ekonomik krizler, daha neler neler. Hele eşim borsaya hiç sıcak bakmamıştır. Ama işte bütün bunlara göğüs gerebilirseniz hedefinize o zaman ulaşıyorsunuz. Şimdi bende geçen ay 18 yaşlarını dolduran iki kızıma hesap açıp her birine 250 bin tl lik hisse aldırdım. Üzerine birikimlerinizle hiç alım yapmasanızda yeterki bunları 40 yaşınıza kadar sakın satmayın diyerek tembihledim. Nasip bakalım ne olacak. Temennim inşaallah önce ülke ekonomisine sonra onların keselerine bol bereket olur. Yazılarınızı çok severek ve ilgiyle takip ediyorum. Finansal okur yazarlığı geliştirmek adına katkınız ve emeğiniz çok büyük. Size hep başarılar diliyorum. Saygılar ve sevgiler. Allah a emanet olun.

 29. Tuncay Bey merhaba,
  Çocuklarım için yatırım amaçlı hisse senedi biriktirmek istiyorum. Belirlediğim senetler soda san. ve tofas olarak belirledim. sizce bu senetler uygun mudur yada daha başka olabilecek alternatifler sizce var mıdır?
  Çok teşekkürler

 30. merhabalar hocam herşey için teşekkürler benimde biriktirdiğim hisse isdemir sizce bu hissede devam etmelimiyim.acaba fikir.verirseniz duasını olurum

 31. 2020 Ocak itibarıyla yatırım hesabı açıp, ilk hissemizi aldık. Haydi hayırlısı. Hatta bir de blog açıp yatırım bilgilerini ve portföy bilgilerini her ay paylaşmayı düşünüyorum. İleride kızım okur.

 32. Merhaba , ben 15 yaşındayım ve borsa işine girmek istiyorum önerdiğiniz bir uygulama varmı

  1. uygulama diye bir şey yok. raporlar okuyacaksınız, şirketleri tanıyacaksınız ve bu sektörde çalışmak için lisans alacaksınız.

 33. Hocam merhaba , değerlendirmelerinizi çok beğeniyor ve sizi takip ediyorum. Tavsiyelerinizden yola çıkarak bizde eşimle birlikte temettüye dayalı uzun vadeli yatırıma başladık . Fakat ben emin olamadığım bir konuda sizden fikir almak isterim . Yorumunuz benim ve çocuğumun geleceği için çok önemli olacaktır .

  Şöyleki eşim ve ben aynı miktarlarda her ay bellirli bir miktar para ile hisse alımı yapacağız .Her ay enflasyon tutarında bu yatırımımızı artırarak devam edeceğiz . Ve bu yatırım minimum 20 yıl süreli olacak. Eşim portföyünü iki eşit parçaya bölerek Ereglı ve Petun hissesi alacak. Sadece temettü hedefli olacak.

  Ben ise portföyümün %20 si ile altın %20 ile bedelsiz-temettü karışımı hisse alımı (yarısı ile Enkaı diğer yarısı ile Aselsan) %40ile sadece temettü odaklı hisse alımı( yarısı ile Ereglı diğer yarısı ile Vesbe ) kalan %20 ile de sizin belirttiğiniz aylık hisselere yatırım yapacağım.

  Burada danışmak istediğim şey 1. olarak garanti altına almak adına portföyde altın olmasını nasıl yorumlarsınız ?
  2. Olarak ise Enkaı ve Aselsandan oluşan portföyün toplamda %20 sini oluşturan kısımı hem bedelsiz hem de temettü verdiği için seçtim . Ama burada çok da emin olamadım , bedelsizden kaynaklı temettü verimi düşükde olsa uzun vadede bedelsizin hisse sayısı artışıyla karlı olabileceğini düşündüm. Bu düşünce yanlış mıdır size göre değerlendirebilirseniz çok sevinirim .

 34. 2 kiz cocugum var ve ileriye donuk evliliklerini dusundugumde mutlaka krediye girecegim. 5 yil kredi borcu odeyecegime neden hisse alipta 10 yil sonra elime gecen parayla gelecek 5 yilimi ipotek altina alayimki dedim ve 5000 tl lik egser aldim 1 ayda 2.000tl kar verdi uzun vadede ki bu 10 yil sonrasi icin dusundugumde gercekten beni rahatlatacak bir durum olusacak.

 35. Merhaba borsa hesabı açmak için çocuk kaç yaşında olmalı ve aracı kurumdan mı bankalardan mı açılıyor

 36. Uzun vadeli yatırım için alkim biriktirmeye başladım öneriniz bizim için kıymetli ne düşünürsünüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir