Borsa BIST30 Dışı Hisselerle Israrını Koruyor

Borsa endeksinde geçen hafta endeksteki yükseliş %1.66 ile sınırlı bir seviyede oluştu. Gerçi önceki hafta yaşanan %12.19 yükselişin ardından, haftayı yine pozitif bölgede kapatmak oldukça olumlu. Bu haftaki yükselişe bakıldığında BIST30 endeksinin sadece %0.96 yükseldiğini izliyoruz. BIST30 dışı endeksler olan XYUZO ise %3.68 yükseldi. Bunun yanında BIST100 dışı hisseler olan XTUMY endeksi ise %5.16 gibi ciddi bir getiri sağladı. Hareket haftalardır BIST100 dışı hisselerde oluşuyor.

masanotları borsa

Düşük seviyede kalan yabancı yatırımcıların satışlarının genel olarak BIST30 hisselerinde yoğunlaşması, yerli yatırımcıların bu hisselere kıyasla yeni halka açılan ve piyasa değeri düşük olan hisselere daha fazla ilgi göstermesi bunda etkili olan önemli bir faktör.

Banka Hisseleri Tekrar Canlanıyor mu?

Bunun yanında Banka hisselerinde geçen hafta oldukça olumlu kapanışlar aldık. Teknik olarak pek çoğu yukarı bir hareketin habercisi şeklinde sinyaller vermiş durumda. Bankalardaki olumlu görünüm devam ederse BIST100 endeksi içinde beklenmedik pozitif bir yukarı seyir görebiliriz.

Sonuç olarak hisse senedi piyasalarında halen yatırımcı ilgisi var. Aslında bu ilgi başka adres olmamasından kaynaklanıyor diyebiliriz. Halen mevcut yatırım araçları arasında hisse senedi piyasalarına rakip mevcut değil. Bu durum Borsa endeksi beslemeye devam etmekte.

Genel olarak olumlu görünüm sürüyor. Yakın bir zamanda Ekim ayının sonlarına doğru 3Ç bilançolar gelmeye başlayacak. Gelen verilerle birlikte Şirketler arasında daha fazla negatif ve pozitif ayrışmalar görebiliriz.

Havacılık, Gıda Perakende, Ticari perakende, Enerji, Enerji sektörüne ekipman sağlayan sektörler, Petrokimya, Gıda ve Tarım, İçecek ve Kağıt Ambalaj gibi sektörlerde güçlü bilançoların devam etmesini bekliyorum.

Türkiye’nin Avrupa’nın Doğalgaz merkezi olması konusu ilerleyen günlerde önemli olabilir. Bu konuda Türkiye’nin çok dikkatli davranması gerekiyor. Özellikle bu konuda AB ve ABD tarafından nasıl tepkiler geleceği önemli olacak. Eğer bu konu Rusya’ya karşı uygulanan ambargoyu etkisizleştirecek bir etkiye sahip olursa tepkiler negatif olabilir ve bu piyasalar için risk olabilir. Bu konudaki gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var.

İçeride Gözler TCMB Faiz Kararında, Dışarıda Euro bölgesi enflasyon verisinde olacak

Veri takvimine bakıldığında yurtiçinde Perşembe günü TCMB faiz kararı beklenecek. Cumhurbaşkanı faizlerde düşüş devam edecek demişti. Buna paralel bu toplantıda 100bps faiz indirimi beklenebilir. Cuma günü ise Ekim ayı tüketici güven endeksi izlenecek.

Dış tarafta ise Salı günü Eylül ayı ABD Sanayi üretim verisi alınacak. Önceki ay %0.20 gerileyen verinin Eylül ayında %0.1 gerilemesi bekleniyor. Çarşamba günü ise hem Euro Bölgesi hem İngiltere TÜFE verileri takip edilecek. Euro bölgesinde yıllık TÜFE oranının %10 seviyesinde değişmeden devam etmesi beklentiler içerisinde. Ancak ingiltere’de yıllık TÜFE’nin %9.90’dan %10.210 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Borsa Endeksi 3650 Kanal Direncini zorlamaktan vazgeçmiyor

Borsa endeksi grafikten görüldüğü gibi 3650 seviyesinden geçen kanal direncini zorluyor. Geçen hafta geri çekilme olsa bile satışlar kısıtlı düzeyde gerçekleşti ve endeks ısrarını koruyor. Teknik olarak direnç çizgisinin üzerine yerleşmesi durumunda alımlar güçlenebilir ve yeni zirveler oluşabilir. Bunun için 3650 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerekli. Endeksin bu seviyeler aşmakta başarısız kalmaya devam etmesi, satışların gelmesine neden olabilir. Aşağıda 3500 desteğini izliyoruz. Bu seviye üzerinde satışlar karşılandığı sürece şimdilik sorun yok. Buna karşın 3500 seviyesinin altına sarkmamız durumunda satışlar 3200 seviyesine kadar oluşabilir. Şimdilik alt sınırları değil, üst sınırları zorluyoruz.

Borsa Endeksi

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Yorumum geçerli. Yukarı hareket küçük adımlarla da olsa devam edecektir. TCMB faiz indirmesi durumunda kurdaki sıkışık hareket bozulmayabilir.

DolarTL

Ons Altın 1600 Seviyesine Doğru

Ons Altın düşüş trendini koruyor. 1615 desteğini ilerleyen günlerde test edebilir. Bu seviyeden dönüş gerçekleştirmesi durumunda ikili dip olasılığı için bakmak gerekebilir. Ancak Ons Altın’ın kalıcı bir yükseliş sağlaması için alçalan trend çizgisinin üzerine yerleşmesi gerekiyor. Bu çizgi şimdilik 1690 seviyelerinden geçmekte. Buna karşılık 1615 desteğinin altına gerilemesi durumunda ise Altındaki satıcılı seyir devam edecektir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumalısınız.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa BIST30 Dışı Hisselerle Israrını Koruyor” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir