Endeks Direnç Seviyelerine yaklaştı

Borsa Endeksi sert düşüş sonrasındaki haftada yeni haftasını %12.19 yükselişle kapadı. Banka hisselerindeki takas teminat sorununun çözülmesi piyasada rahatlama rallisi yaratmış görünüyor. Endeksin geldiği noktada 3600 seviyelerindeki direnç seviyesine yakın duruyoruz. Cuma günü endeksin kararsız kapanışı bu açıdan anlamlı olabilir. Genel olarak Borsa için olumlu görüşümü koruyorum. Özellikle 3Ç bilanço beklentilerinin hisse bazlı hareketliliği artırması beklenebilir. Üstelik bu hareketler şimdiden başladı bile. Endeks bu seviyelerde yatay bir seyre girse bile, kar satışları gelse bile bu gerilemenin geçici olmasını sonrasında endekste tekrar yükselişlerin gelmesini bekliyorum.

masanotları borsa

ABD tarafında hisse sentlerindeki baskı devam edebilir. Ancak şu ana kadar içeride BIST üzerinde bu baskıyı hissetmedik. Bu pozitif ayrışmanın devam etmesini beklerim. Borsa için olabilecek en büyük risk, 3Ç bilanço sonuçlarının beklentilerden zayıf gelmesidir. Böyle bir durum şu ana kadar Borsa endeksinin yakıtı olan kar artışları hikayesinin sonuna gelindiğini göstermesi açısından önemli olacaktır. Bu nedenle bilançoları görmek, şirketlerdeki gidişatı anlamak çok önemli olacak. Çarşamba günü açıklanacak Ağustos ayı sanayi üretim verisine dikkat etmek gerekiyor.                           

Havacılık, Gıda Perakende, Ticari perakende, Enerji, Enerji sektörüne ekipman sağlayan sektörler, Petrokimya, Gıda ve Tarım, İçecek ve Kağıt Ambalaj gibi sektörlerde güçlü bilançoların devam etmesini bekliyorum.

İçeride Sanayi Üretimi ve Cari Açık Verileri, Dışarıda Enflasyon Haftası

Veri takvimine bakıldığında içerde Pazartesi günü Hazine’nin 6 yıl ve 10 yıl vadeli iki ihalesi ve İşsizlik verileri alınacak. Salı günü yine Hazine’nin 3 yıl ve 5 yıl vadeli iki ihalesi izlenirken, Ağustos ayı cari işlemler verisi izlenecek. Cari açık Temmuz ayında 4 milyar $ olmuştu. Beklenti 3.1 milyar $ seviyesinde. Çarşamba günü Ağustos sanayi üretim verisini alacağız. Temmuz verisi yıllık %2.4 artışla beklenenin çok altında gelmişti ve piyasada baskı yaratmıştı. Ağustos beklentisi %2.7 artacağı yönünde. Haftanın geri kalanında içeride önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Dış tarafta ise Salı günü İngiltere Merkez Bankası Başkanı’nın konuşması izlenecek. Çarşambe günü ise İngiltere ve Euro bölgesi sanayi üretimi, ABD ÜFE ve ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması var. Perşembe günü ABD’de TÜFE verisi önemli bir veri. Yıllık %8.30’dan %8.10’a gerilemesi bekleniyor. Cuma günü ise Çin TÜFE ve ABD perakende satış verileri ile haftayı kapatacağız.

Borsa Endeksi 3620 Kanal Direncinde

Borsa endeksi grafikten görüldüğü gibi kanal desteğinden başlattığı yükselişi hızlı bir şekilde sürdürdü ve 3620 seviyelerindeki üst kanal direncine yaklaşıyor. Son gün oluşan Doji piyasada kararsızlığı göstermekte. Endekste 3620 seviyelerinde kar satışları görebilir. Ancak Alıcılar daha güçlü kalırsa ve 3620 seviyesi geçilirse yükseliş devam edebilir. Aksi takdirde hızlı toparlanma sonrasında kar satışları güçlü olabilir. 3500 desteği altına sarkması halinde satışlar artar, 3500 seviyesi üzerinde satışların karşılanması durumunda ise alıcılar tekrar güçlenebilir ve 3620 seviyesi için tekrar deneme oluşabilir.

Borsa Endeksi

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Yorumum geçerli. Yukarı hareket küçük adımlarla da olsa devam edecektir.

DolarTL

Ons Altın Dirençten Döndü

1700 seviyesine doğru kısa vadeli yükseliş gösteren Altın, 1716 seviyesindeki direnç çizgisinden geri dönüyor. Dolar endeksinin güçlenmesi altındaki baskıyı tekrar artırdı. Altında yükselişin kalıcı olmayacağını belirtmiştik. Cuma açıklanan beklentilerden güçlü gelen istihdam verisi sonrasında Dolar endeksinde güçlenme devam edebilir. Bu durum Altındaki geri çekilmenin devam etmesine neden olabilir. Alım için acele etmemek lazım. 1650 seviyelerinin altı alım için daha uygun olabilir. Altında güçlenmeden söz etmek için 1700 seviyesinin üzerinde kalıcı seyirlere ihtiyaç var.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumalısınız.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir