Borsa 4200 seviyesine Doğru

Borsa endeksi geçen hafta %8.48 yükseliş gösterirken, bu oldukça agresif bir hareket oldu. Yükselişin büyük kısmı Pazartesi günü Banka hisseleri ile gelen coşkulu alımlarla gerçekleşti. Borsa haftanın geri kalanını daha ılımlı bir yükselişle geçirdi. Pazartesi günü bankalarla gelen alımların genele yayılması ile Borsa endeksi %6 yükseliş gerçekleştirmişti ve o gün büyük bir marubozu oluşmuştu. Bu hareket 3 Ekim tarihinde oluşan marubozu’yu hatırlatıyor. O tarihe de yine bankalarla birlikte endekste ciddi bir yükseliş olmuştu ve devamında Endeks yükselişini sürdürmüştü. Bunlara bakarak Borsa’da alım dalgasının ve isteğinin devam ettiğini ve endeksteki yukarı hareketin devam edebileceğini söylemek mümkün. İlk olarak 4200 seviyesi teknik hedef gibi görünse de, bu hareket 4600-4800 seviyelerine gitmeye aday olabilir.

masanotları borsa

Sonuç olarak hisse senedi piyasalarında halen yatırımcı ilgisi var. Aslında bu ilgi başka adres olmamasından kaynaklanıyor diyebiliriz. Halen mevcut yatırım araçları arasında hisse senedi piyasalarına rakip mevcut değil. Bu durum Borsa endeksini beslemeye devam etmekte. Nitekim geçen hafta TCMB’nin beklentilerin üzerinde politika faizini 150bps indirmesi ve faizi %12’den %10.5 seviyesine çekmesi, Borsa için olumlu bir haber. Ekonomik olarak ne kadar faydası olur bilinmez çünkü kredi faizleri bu seviyede değil, ancak karardan sonra kredi faizlerinde düşüş görmek mümkün. Bu indirim aynı zamanda KKM faizini de aşağı çekiyor. Mevcut Borsa için tek alternatif seçeneği daha da güçlenmiş durumda.

Geçen hafta TCMB faiz indiriminin dışında, İngiltere Başbakanı Truss’ın istifasını sunması, Tarımda Mazot ve gübre desteklerinin açıklanması, Eylül ayında Rekor bütçe açığı ve Cumhurbaşkanı’ndan asgari ücrette telafinin geleceğinin açıklanması ve Fitch’in Türkiye’ye yönelik değerlendirmeleri gündemde kalan gelişmeler oldu. Son olarak BDDK hafta sonu kararı ile Şirketlerin kredi kullanımında 15 milyon TL olan yabancı para varlık rakamını 10 milyon TL seviyesine indirdi. Döviz talebini kısıtlayıcı önlemler devam ediyor.

ABD Borsaları yükselişle kapadı

ABD Borsaları da haftayı olumu geçiren taraf oldu. ABD S&P endeksi %5’e yakın yükselişle haftayı tamamladı. Ancak bu yükselişin düşüş trendi içerisinde bir tepki olduğunu düşünüyoruz şimdilik. S&P’deki hareket 3880 seviyelerindeki 50 günlük ortalamaya kadar devam edebilir ancak bu seviyeler olursa kar satışlarının etkili olması beklenmelidir.

Borsa’da Bilançolar Gelmeye Başladı: ASELS, KLKIM, ARCLK

Geçen hafta 3Ç finansallar gelmeye başladı. Aselsan, Arçelik ve Kalekim 3Ç finansallarını açıkladı. AselsanASELS beklentilerin üzerinde kar ve ciro açıklamasına rağmen hisse gereken olumu etkiyi veremedi. Bunda açıklanan net karda vergi gelirlerinin desteğinin olması ve bakiye siparişlerdeki düşüşün devam ediyor olmasının etkisi olduğunu düşünüyorum. Kalekim’de- KLKIM bilanço sonrasında düşerken, talepteki azalma ve kar marjlarındaki düşüşün sürüyor olması hisse üzerinde son çeyreğe yönelik beklentileri olumsuz etkilemiş olabilir. Ancak uzun vadedeki planları ilgi göstermeye değer olabilir. Arçelik-ARCLK ise 3Ç22’de beklentilerin altında 335mnTL net kar açıkladı. Bu kar vergi gelirlerinin desteği ile olmuş görünüyor. FAVÖK beklentilerin biraz üzerinde gelirken, kar marjları operasyonel giderlerdeki iyi yönetim ile bir önceki çeyreğe göre iyileşmiş. Emtia fiyatlarındaki düşüş maliyet baskılarını azaltmış. Bunun yanında talep daralması ve EURUSD paritesindeki düşük seyirler baskı yaratan diğer faktörler olmuş. Ben Arçelik’in bu denli değişiklik gösteren ve zor koşulların olduğu bir ortamda iyi bir bilanço yönetimi gösterdiğini düşünüyorum. Yılsonu beklentilerinde kar marjlarında artış öngörmekte.

Önümüzdeki hafta bilançolar gelmeye devam edecek. 24 Ekim Aksigorta, 26 Ekim AKBNK, TAVHL, TKFEN, TOASO, 27 Ekim GARAN, 28 Ekim ANSGR bilançolarının gelmesi bekleniyor.

Havacılık, Gıda Perakende, Ticari perakende, Enerji, Enerji sektörüne ekipman sağlayan sektörler, Gıda ve Tarım, İçecek ve Kağıt Ambalaj gibi sektörlerde güçlü bilançoların devam etmesini bekliyorum.

İçeride Hazine İhaleleri ve Dış ticaret Verileri, Dışarıda ECB izlenecek

Haftalık veri takviminde yurtiçinde Pazartesi ve Salı günü Hazine’nin 4 ihalesi olacak. Salı günkü 10 yılda TÜFE’ye endeksli haleye talep yüksek olabilir. Yine Salı günü Ekim ayı KKO ve Reel sektörü güven endeksi izlenecek. Perşembe günü ise Eylül ayı Dış Ticaret Verilerini alacağız. Siyaset ’in artık iyice gündemde olması nedeni ile siyasi parti liderlerinin açıklamaları yine gündemde olacak görünüyor.

Dışarıda ise Pazartesi günü Çin büyüme verisi, Euro Bölgesi ve ABD PMI verileri izlenecek. Avrupa’da PMI verileri uzun zamandır 50 seviyesinin altında daralmayı işaret ediyor. ABD’de İmalat PMI halen 50 seviyesinin üzerinde bulunuyor. Perşembe günü ECB faiz kararı izlenecek. Beklentiler 75bps puan artışla faizlerin %2 seviyesine yükseltileceği yönünde. Aynı gün ABD 3.çeyrek büyüme verisi alınacak. Cuma günü ise ABD Eylül ayı Kişisel gelir ve harcamalar verisi izlenecek. Yine Cuma günü BoJ faiz kararı bulunuyor. Geçen hafta Japon hükümeti Yen’deki değer kaybını önlemek için müdahalede bulunmuştu. Bu nedenle BoJ faiz kararı izlenmelidir.

Borsa Endeksi 4200 Direncini Test Edebilir

Borsa endeksi 3650 direncini net bir şekilde kırdı ve 4200 direncini test etmeye hazırlanıyor. Göstergeler oldukça güçlü bir konumda. 3900 ve 3850 seviyeleri hafta için destek olarak izlenebilir. BIST100 endeksinin 4200 seviyelerini geçmesi durumunda ise 4600-4800 seviyesi yeni hedef olacaktır. Ancak şimdilik bu noktada değiliz.

Borsa BIST100 Grafiği

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Yorumum geçerli. Yukarı hareket küçük adımlarla da olsa devam edecektir. TCMB’nin faiz indirmesine rağmen dolar kurunda yukarı hareket görülmedi. Bunda içeride döviz satışlarının yanı sıra, dolar endeksinin diğer haftalara nazaran daha gevşek seyretmesi yardımı olmuş görünüyor.  

DolarTL Grafiği

Ons Altın Tepki Zamanı

Ons Altın düşüş trendini koruyor. Ancak geçen haftaki yorumumuza paralel 1615 desteğine geldi ve tepki gösterdi. Bu tepki 1700 seviyelerine doğru devam edebilir. Ancak bu seviyelerde tekrar satışlar görebiliriz. Ancak Ons Altın’ın kalıcı bir yükseliş sağlaması için grafikteki alçalan trend çizgisinin üzerine yerleşmesi gerekiyor. Bu çizgi şimdilik 1690 seviyelerinden geçmekte. Buna karşılık 1615 desteğinin altına gerilemesi durumunda ise Altındaki satıcılı seyir devam edecektir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumalısınız.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir