Borsa Endekslerinde Tepki Gelebilir

Borsa Endeksi haftayı %2.98 düşüşle kapadı. Haftaya Pazartesi günü hafif olumlu başlangıç olsa da Salı günü yaşanan sert satışlar haftanın geri kalanına ait dengeyi bozdu. ABD ve Avrupa borsalarında aynı şekilde satıcılı bir hafta izledik. Özellikle S&P endeksi ciddi bir düşüş sergiledi ve teknik olarak kritik destek noktasına geldi. Dolar kuru ise 13.50 seviyelerinde başladığı haftayı yine aynı seviyelerde kapadı ve sıkışık bir alandaki seyrini sürdürdü. Haftayı olumsuz bir algı ile kapatıyoruz. Ancak ABD borsalarının geldiği nokta itibari ile S&P endeksinde tepki yükselişi gelmesi muhtemel olabilir. Birkaç iyi açıklanacak bilanço rakamı ve Fed toplantısının sürprizsiz şekilde geri kalması durumunda Global borsalarda tepki yükselişi beklenebilir. Bu durum BIST100 Borsa endeksi içinde önümüzdeki hafta tepki yükselişi ihtimalini artıracaktır.

masanotları borsa

Hazine Bakanı Ekonomistlerle Buluştu

Cumartesi günü Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ekonomistlerle buluştu. Toplantının ardından yapılan açıklamalarda en önemli mesaj sanırım Dolar kuru ile ilgili olandı. Bakan, önümüzdeki günlerde Şirketler’den 10 milyar$ dövizin bozdurulacağını beklediğini bu nedenle önümüzdeki günlerde dolar kurundaki seyre dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Bu açıklamadan Sayın Bakan’ın Dolar kurunda bir düşüş olabileceği mesajını vermiş olduğunu çıkarıyoruz. Dolar kurundaki seyir konusunda yorum yapmak kolay değil. Uzun vadede yukarı doğru hareket beklenebilir ancak kısa vadede agresif yukarı ve aşağı seyirler görebiliriz. Bu nedenle stratejik olarak dolar kurunda trade edilmesini riskli görüyorum.

Yine Sayın Bakan’ın açıklamalarından önümüzdeki günlerde yeni uygulamaların geleceği mesajını alıyoruz. Ayrıca Enflasyonun yıl sonuna kadar %30 seviyesi üzerinde seyretmesini beklediklerini ifade ediyor. Mevcut durumda genel beklentiler enflasyonun önümüzdeki birkaç ayda %50 sınırına ulaşacağı ve ardından döviz kurunda yeni bir şok oluşmaz ise enflasyonun %30 seviyelerine doğru yakınsayacağı yönünde bulunuyor. 2021 Aralık ayında açıklanan yüksek enflasyonun etkisiyle 2022 Aralık ayında yüksek baz etkisinden dolayı enflasyonda düşüş bekleniyor. Kısacası eğer yeni şok dalgaları yaşanmaz ise 2023 yılının Ocak ve Şubat aylarında enflasyonda %20 seviyelerinin altını görebileceğimiz sonucunu çıkarmak mümkün.

Dolar Endeksi Güçlenebilir. Güçlü Duran Ons Altındaki Seyir İzlenmeli

Dolar endeksi ise 95.20 seviyelerinde başladığı haftayı 95.62 seviyelerinde tamamladı. Son dört haftadır geri çekilen dolar endeksinde yukarı tepki yükselişleri görebiliriz. Teknik olarak alınan sinyaller bu yönde bulunuyor. Haftaya dolar endeksinin 96-97 seviyelerini zorlaması mümkün görünüyor. Böyle bir durumda paritede Dolar lehine gelişme ve GOÜ para birimlerinde değer kayıpları görebiliriz. DolarTL kuru içinde bu durum önemli olabilir.

Bu noktada güçlü duran Ons Altın’ın seyri dikkat çekici olacak. Ons Altın teknik olarak aslında alım değil satım yapılacak noktalarda bulunuyor. 1850 seviyelerinden geçen alçalan direnç çizgisine oldukça yakın ve bu noktalardan satış gelirse sürpriz olmaz. Dolar endeksi DXY’nin yükselmesi, Ons Altında bahsedilen kar satışlarını tetikleyebilir. Bu nedenle bu noktalarda Ons Altın alımı yapmak riskli olacaktır. Altın’ın 1850$ seviyesini geçmesi ve üzerine yerleşmesi durumunda uzun soluklu bir Altın yükselişi gündeme gelebilir. Bu noktalarda satış denemesi yapacak olanların ise 1850 seviyelerini stop almalarında fayda var.

Ons Altın Grafiği

Fed Bekleniyor

Haftaya Çarşamba günü Fed toplantısı bulunuyor. Genel olarak beklentiler Fed’in faiz artırımı yapmayacağı yönünde. Bunun nedeni Fed hâlihazırda tahvil alımı programını sürdürüyor ve tahvil alımı Mart ayında bitecek. Bu nedenle Fed’den en erken faiz artırımı Nisan toplantısına yoğunlaşıyor. Yine de toplantı sonucunu ve verilecek mesajları izlemekte fayda var. Konu artık Fed’in faiz artırıp artırmayacağı değil, Fed’in bu yıl kaç faiz artıracağı beklentisi. Zaten en az 3 faiz artırımı beklentisi güçlü bir şekilde önümüzde duruyor. Ancak küresel piyasalar bu duruma kendisini hazırladı zaten. Pek çok GOÜ Merkez Bankası faiz artırımlarına başladı bile. Yılın geri kalanında beklenmedik hızda faiz artırımları olması sürpriz sayılacak gibi duruyor.

İçeride Ocak Kapasite Kullanımı ve Güven Endeksleri izlenecek

İçeride Salı günü Ocak ayı Kapasite Kullanım oranı ve İmalat Güven endeksi alınacak. Ocak verisi olması 2022 1.çeyrek açısından ilk öncü veri olarak görülebilir. KKO önceki ay %78.7 ve Güven endeksi 106.1 olarak açıklanmıştı. Yine Cuma günü ise Ekonomik güven endeksi Ocak verisi alınacak. Aralık ayında 97.6 açıklanmıştı. Analist olarak Güven endekslerini özellikle Dayanıklı Tüketim ve Beyaz Eşya sektörleri için önemli buluruz.  

Borsa Endeksi 20 günlük ortalamasında

Borsa Endeksi geçen haftaki düşüş ile 20 günlük ortalaması olan 1986 seviyesini test etti ve bu seviye üzerinde tutundu. Aslında 20 günlük ortalama desteği son üç gündür test ediliyor ve başarı gösteriyor. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece yukarı tepki hareketi görebiliriz. Endeks buna açık görünüyor. Buna karşın 1986 seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise 1934 seviyesindeki 50 günlük ortalama test edilebilir. Böyle bir geri çekilme portföylerde yıpranma yaratabilir. Ancak 20 günlük ortalama altına inse bile 50 günlük ortalamadan etkili bir yükseliş beklemek yanıltıcı olmaz. Yukarıda ise endeksin bir üst vitese atması için 2104 seviyesindeki yatay direncini geçmesi gerekli. Bunu başarabilirse yukarı hareket güçlenecektir.

Borsa da Bilanço Dönemi Başlıyor

Bu arada Haftaya bilanço dönemi başlıyor. Arçelik 26 Ocak, Anadolu Hayat 28 Ocak ve Aksigorta 31 Ocak tarihlerinde son çeyrek bilançolarını açıklaması bekleniyor. Bilanço döneminde hisse bazlı yoğun hareketler bekliyoruz.

Borsa Endeksi Günlük

DolarTL kurunda Alım hala riskli olabilir

Dolar kuru teknik olarak yukarı yönlü bir sinyal üretiyor. Ancak Hazine Bakanı’nın mesajını dikkate almakta ve bir süre Dolar kurunda kısa vadeli trade işlemlerini girmemekte fayda var.

Dolar Grafiği günlük

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın

İleri Seviye Temel Analiz ve Şirket Değerleme Eğitimim
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borfin_tuncay_tursucu.jpg
Yeni Başlayanlar için Borsa Eğitimim

 YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir