Borsa Piyasa Beklentileri

Borsa İstanbul 2022 yılının ilk haftasını %9.5 yükselişle kapadı. Sanayi hisselerinde başlayan yükselişin, haftanın son gününde banka hisselerine sıçradığını izledik. Bu önümüzdeki hafta için Borsa endeksine yönelik olumlu beklentileri yükseltiyor. Bir diğer neden ise endeksin 22 günlük ortalaması olan 1980 seviyesini geçmesi ve üzerinde güçlenmesi gösterilebilir. Teknik olarak endekste kısa vadeli alım sinyalleri oluşmuş durumda.

masanotları borsa

Dolar Teknik olarak yukarıyı gösterse de sürekli söylenen yeni ürünler açıklanana kadar uzak durmalı…

Dolar kurunda ise yılın ilk haftasında %4.2 yükseliş görüldü. Türk Lirası 20 Aralık tarihindeki seviyesinden itibaren elde ettiği kazanımların yarısından fazlasını geri vermiş görünüyor. Teknik olarak kur yukarı yönlü sinyaller veriyor. Ancak konu TL olduğunda teknik olarak bakılması yanıltıcı olacaktır. Hazine ve Maliye Bakanı ve Cumhurbaşkanı enflasyona karşı korumalı yeni ürünlerin yakın bir zamanda açıklanacağını bildiriyor. 20 Aralıkta yeni ürünler açıklandıktan sonra Dolar kurunda gelen satışlar sonucunda nasıl bir seyir olduğunu hep birlikte izledik. Akıllarda, yine yeni ürün açıklandıktan sonra kurda sert düşüşler olur mu soruları ister istemez oluşuyor. Bu nedenle yeni ürünleri ve sonrasındaki seyirleri beklemek Dolar kuru için daha doğru olacaktır.

S&P500 kar satışı gördü ancak halen güçlü…

Global piyasalarda ise ABD Borsalarında istihdam verisi sonrasında hafif kar satışları gözledik. Ancak halen genel yukarı eğilim devam ediyor. S&P500 endeksinde 4562 seviyesindeki 50 haftalık ortalama oldukça önemli bir destek noktası olabilir. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece ABD piyasaları kaynaklı sert satış riski uzak kalacak görünüyor. Ancak aksi durumda global piyasaları olumsuz etkileyebilir.

Cari Açık ve Sanayi Üretimi Beklenecek…

Önümüzdeki hafta Salı günü içeride Kasım ayı cari işlemler verisi açıklanacak. Beklentiler 2.2 milyar $ açık geleceği yönünde. Bilindiği gibi Ekim verisinde 3.2 milyar$ cari fazla açıklanmıştı. Önümüzdeki dönem için cari fazla vereceğimiz yönündeki beklentiler Hükümet’in yeni ekonomik modelinde önemli bir sacayağını oluşturuyor. Perşembe günü ise içeride Kasım ayı sanayi üretimi verisi alınacak. En son %8.5 artış görülen veri, 2021 yılının son çeyreğine ait beklentiler açısından önemli olacaktır.

Borsa Endeksi 1980 direncini geçti

Borsa Endeksi geçen hafta 1980 seviyesindeki 22-günlük hareketli ortalamasını geçti ve üzerinde güçlendi. Bu oldukça önemli bir yukarı sinyal. Diğer yandan özellikle özel banka hisselerinde Cuma günü gelen alımlar ve yukarı yönlü teknik sinyaller yeni haftaya olumlu bakmamızı sağlıyor. Borsa endeksinde alımlar devam ederse 2104 direnci test edilebilir. Bu seviyede kar satışları gelse bile sakin kalmak daha iyi olacaktır. Genel stratejide 1980 seviyesi üzerinde kaldığımız sürece Endekste pozitif görünüm devam edecek görünüyor.

Bilanço Dönemine Giriyoruz

Aralık ayının sonlanması ile birlikte son çeyrek bilanço beklentileri önümüzdeki süreçte hisse bazlı hareketler yaratacak. Son çeyrekte Dolar kuru %49 oranında yükseldi. Bu durum döviz fazlası olan şirketlerde önemli kur farkı gelirleri yazacaktır. Diğer yandan hem son çeyrek hem de 2022 yılına yüksek kur ile girmemizin etkisi ile ihracatçı şirketler yeni yılda yine öne çıkacak görünüyor.

DolarTL kurunda Alım riskli olabilir

Dolar kuru teknik olarak yukarı yönlü bir sinyal üretiyor. Ancak hükümetin yeni ürünlerini beklemek ve sonrasında oluşacak seyirleri görmek daha sağlıklı olacaktır.

Çocuk ve Borsa Makalem için tıklayınız.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı tuncay_t_borfin_07_10_2021.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borfin_tuncay_tursucu.jpg

 YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir