Borsa Haftalık Piyasa Yorumu 2/1/21

Borsa İstanbul 2021 yılını %25.8 getiri ile kapadı. Özellikle yılın son iki ayında ciddi bir yükseliş olurken, Aralık ayındaki anomali seviyesindeki hareketler hafızalara kazındı. Pazartesi günü açıklanacak olan Aralık ayı ve aynı zamanda 2021 yılı TÜFE verisi yaklaşık sırasıyla %8 ve %27-28 seviyelerinde bekleniyor. Buna göre Borsa endeksindeki yükseliş reel olarak pozitif bir getiri sayılamaz. ABD Doları ise 2021 yılında %78 yükseliş gösterdi. Buna göre ise Borsa dolar bazında ciddi zarar bölgesinde yılı tamamladı.

masanotları borsa

Enflasyon Verisi Bekleniyor

Önümüzdeki hafta Enflasyon verisi ilk gündemimiz olacak. Ancak yılbaşında yapılan zamlarla birlikte Ocak ayına yönelik zayıf da olsa dile getirilen negatif enflasyon ihtimali ortadan kaybolmuş görünüyor. Son yapılan zamlar TÜFE verisinin yıllık bazda 2022 yılı ilk çeyreğinde %40 seviyelerine yükselme olasılığını arttırmış durumda. Son yapılan tartışmalar, tasarruf sahibinin enflasyon verisi karşısında tercihinin açıklanan yeni ürünlere yönelik olup olmayacağı yönünde bulunuyor. En çok yapılan eleştiri kur garantili mevduat ürünü ve DTH hesaplarından geçiş yapanlara yönelik ürünlerin tasarruf sahibini kura karşı koruduğu ancak bunun enflasyona karşı koruma anlamına gelmediği yönünde bulunuyor.

Enflasyon Korumalı Yeni Ürün Gelecek mi?

Tam bu noktada Hükümet’in enflasyona karşı koruyan bir ürün açıklama hazırlığı içerisinde olduğu ifade ediliyor. Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı ile Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı bu konuda bir hazırlık olduğunu ifade ettiler. BDDK verilerine göre TL Mevduatlar 22 Aralık tarihinden 28 Aralık tarihine kadar geçen sürede 30 milyar TL artış gösterdi. Bu açıklanan kur garantili mevduat ürününün TL mevduatlardaki düşüşü sonlandırdığını hatta tekrar TL’ye dönüş olduğunu gösteriyor. Artış ne kadar sürer bilmek güç ancak TL’den kaçışın durduğu görülüyor. Yine BDDK verilerine göre YP Mevduatlarda ise aynı tarihler arasında 261.6 milyar $’dan 260.1 milyar$ seviyesine gerileme mevcut. İlerleyen günlerde gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Buna paralel önümüzdeki günlerde açıklanan ürünlere ek olarak enflasyon korumalı nasıl bir ürün geleceği konusu piyasaların yakından izleyeceği konu olacak.

Borsa Endeksi Ortalamalar Arasında Karar Verme Sürecinde

Borsa Endeksi sert düşüşün ardından 50 günlük ortalaması ile 22 günlük ortalaması arasında sıkışık bir seyir izliyor. 1795 seviyesindeki 50-günlük ortalama önemli bir destek olurken, bu seviyenin altına gerilemesi durumda satış baskısı artabilir. Bu durumda 1600 seviyeleri risk alanımız olabilir. Böyle bir ihtimalde kısa vadeli düşünenler hisse oranını azaltmaya gitmelidir. Diğer yandan 1971 seviyesindeki 22-günlük ortalamanın üzerine yükselmemiz durumunda ise endekste alımlar güçlenebilir. Böyle bir olasılıkta ise hisse oranları artırabilir.

Bilanço Dönemine Giriyoruz

Aralık ayının sonlanması ile birlikte son çeyrek bilanço beklentileri önümüzdeki süreçte hisse bazlı hareketler yaratacak. Son çeyrekte Dolar kuru %49 oranında yükseldi. Bu durum döviz fazlası olan şirketlerde önemli kur farkı gelirleri yazacaktır. Diğer yandan hem son çeyrek hem de 2022 yılına yüksek kur ile girmemizin etkisi ile ihracatçı şirketler yeni yılda yine öne çıkacak görünüyor. Diğer yandan bankacılık sektöründe zorunlu karşılıklara getirilen yüksek komisyon bedeller banka hisselerinde oluşan pozitif havanın törpülenmesine neden olmuş görünüyor. 2022 yılında yine büyük sanayi şirketleri ön planda kalacak gibi duruyor.

DolarTL kurunda denge henüz oluşmamış olabilir

DolarTL kurunda halen denge arayışı devam ediyor. 13.37 seviyesindeki 22-günlük ortalama önemli bir seviye. Bu seviye üzerinde kalıcı seyirler oluşması durumunda yukarı doğru hareket tepki yükselişi özelliğinden çıkıp olgunlaşabilir. Hükümet’in yeni ürünlerinin gelme ihtimali DolarTL kurunda yukarı yönlü hareketlere karşı temkinli olmayı gösteriyor. Bir süre gelişmeleri izlemekte fayda var.

Çocuk ve Borsa yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Borfin Eğitimlerim için resimlere tıklayabilirsiniz. Küçük bir eğitim size büyük avantaj sağlayacaktır. Adımlarınız bilgi ile atın.

İleri Düzey Temel Analiz ve Şirket Değerleme
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı borfin_tuncay_tursucu.jpg
Yeni Başlayanlar İçin Borsa Eğitimi

 YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Haftalık Piyasa Yorumu 2/1/21” için 2 yanıt

 1. Merhaba Tuncay bey,
  Her zamanki gibi çok güzel bir yazı paylaştınız.
  Yazdığınız bir konuyu anlayamadım.

  “En çok yapılan eleştiri kur garantili mevduat ürünü ve DTH hesaplarından geçiş yapanlara yönelik ürünlerin tasarruf sahibini kura karşı koruduğu ancak bunun enflasyona karşı koruma anlamına gelmediği yönünde bulunuyor.”

  DTH’ ta kalınsaydı enflasyona karşı nasıl korunmuş olunuyor. Enflasyon arttıkça dolar artıyor desek, dolar artınca korumalı paketteki ödeme de artıyor.
  Bir de şu konu var. Korumalı pakete girince faiz az deniyor. Daha çok faiz isteniyor. Peki pakete girmeyip dolarda durunca faiz var mı? Yok tabii ki.
  Paketin tek dezavantajı, likit olunamaması, minimum 3 ay boyunca oraya bağlanılması. Bu paketin asıl amacı zaten TL mevduattan dolara kaçışları engellemek değil mi? DTH’ ları çözmek amacıyla çıkmadı ki bu korumalı paket.

  Ben korumalı pakete geçtim ve bu yorumlar gerçekten kafamı karıştırıyor. Yanlış mı yaptım diyorum. Paket hem doların düşüşüne hem de yükselişine karşı bizi korumuyor mu?

  Teşekkürler,

  1. şu anda size sunulan en iyi ürün bence KKM. ama enflasyona karşı koruyan bir ürün yok maalesef. TÜFE ye endeksli kamu kağıdı alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir