Borsa Haftalık Yorum 26/12/21

Borsa İstanbul BIST100 endeksi Cuma günü %4.76 yükselerek beklenen tepkiyi gösterdi ancak haftayı %9.27 değer kaybı ile tamamladı. DolarTL ise Pazartesi günü gördüğü 18.40 seviyesinden %40 düşüş gerçekleştirdi. Açıkçası TL varlıklarda olağanüstü bir haftayı geride bıraktık.

masanotları borsa

Hükümet’in açıkladığı Kur Korumalı TL Mevduat açıklamasının ne kadar etkili olacağını izleyerek göreceğiz. Şimdiden başarılı olur ya da olmaz şeklinde bir yorum yapmak doğru olmayacaktır. BDDK verileri en son 21 Aralık Salı gününe ait ve o verilerde TL Mevduatlarda bir artış görülmüyor. Önümüzdeki hafta BDDK verilerini izleyerek vatandaşın TL Mevduata yönelmesi oluyor mu izleyeceğiz. Cumhurbaşkanı Cuma günkü açıklamalarında TL mevduatların 23.8 milyar TL artış gösterdiğini belirtti. BDDK verilerine göre 21 Aralık tarihinden hafta kapanışına kadar olan son üç günde Mevduat girişleri olduğu anlaşılıyor.

Dolar kurunda ise dengenin oluştuğunu söylemek için halen erken. Hafta içerisinde veya ilerleyen haftalarda yeni tedbir uygulamalarının gelebileceğini Hazine ve Maliye Bakanı ifade etmişti. Gelebilecek herhangi yeni bir açıklama ya da yeni bir ürün, Dolar kurunda yeni düşüşlerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kurdaki oynaklık bir süre daha devam edebilir. Açıklamaları takip etmek doğru olacak gibi görünüyor.

3 Ocak TÜFE verisi Önemli Olabilir

Ancak bu uygulamalar tasarruf sahibini dövize karşı koruma amacını güdüyor. Enflasyona karşı korumuyor. Gelişmeler 3 Ocak tarihinde açıklanacak Aralık ayı enflasyon verisine odaklanıyor gibi duruyor. Beklentiler Aralık enflasyon verisinin %7 ile %10 arasında geleceği yönünde. Böyle bir rakam %21.31 olan yıllık TÜFE rakamını %27-30 bandına atabilir. 2021 TÜFE verisinin oldukça yüksek bir noktada oluşacağını söylemek yanlış olmaz. Yine beklentilere göre 2022 yılının ilk çeyreğinde yıllık enflasyonun %40 seviyelerine kadar çıkabileceği yönünde bulunuyor. İşte bu noktada tasarruf sahiplerinin nasıl bir tavır alacağı merak konusu. Gerçi tasarruf sahibinin dövizi enflasyona karşı korunma amacıyla aldığını düşünürsek, Kur Korumalı TL mevduat daha avantajlı görünüyor. Piyasalar açısından 3 Ocak sonrasında seyirler çok daha önemli olabilir.

Borsa Endeksindeki Tepki Kalıcı mı?

Bunun yanıtını vermek şu an için erken. Teknik olarak Endeks 1741 seviyesindeki 50 günlük ortalamasından geri döndü ve tepki yükselişi gerçekleştirdi. Bu teknik olarak beklenen bir gelişmeydi. Ancak teknik göstergeler oldukça bozuldu ve tutarsızlaştı diyebiliriz. Öncelikle 1957 seviyesindeki 22 günlük otalama direnci test edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerine yerleşmesi durumunda yukarı hareket devam edebilir. Buna karşın 1957 direncinin geçilememesi durumunda ise Borsa endeksinde tekrar 50 günlük ortalamasına doğru hafif geri çekilmeler görebiliriz. Başka deyişle iki ortalaması arasına sıkışan bir seyir oluşabilir. Ama 1957 seviyesi geçilir ise yukarı hareket 2150 seviyelerine kadar güçlenebilir.

Teknik olarak şunu belirmekte fayda var. 17 Aralık ve 21 Aralık tarihlerinde oluşan büyük satışlar piyasaların hafızasına girmiş durumda ve piyasalar bunu unutmaz. Gelecek günler için hasar yaratabilir. Bundan önce günlük sert satışlarda oluşan büyük siyah mumlar incelendiğinde bunun etkilerinin devam ettiği görülebilir. Bu nedenle Borsadaki düşüş bitti şeklinde bir yorum yapmak erken olacaktır. 3 Ocak tarihindeki enflasyon verisi piyasalar için önemli olabilir. Enflasyon verisini aldıktan sonra piyasaların eğilimi önemli olacak.

Bilanço Dönemine Giriyoruz

Diğer yandan Ocak ayına girmemizle birlikte son çeyrek bilanço beklentilerinin hisse bazlı hareketlilikler yaratması beklenebilir. 30 Eylül 2021 tarihinde Dolar kuru 8.88 seviyesindeydi ve Cuma günkü kapanış olan 10.99 seviyesi %24 yukarıda bulunuyor. Elbette 31/12/2021 tarihindeki kur önemli olacak. Ancak halen ihracatçı firmalarda, döviz fazlası olan şirketlerde bilanço beklentileri güçlü olabilir. Büyük sanayi şirketleri bu konuda önde duruyor. Diğer yandan mevcut uygulamalar Banka hisselerini ön plana çıkarıyor. Çünkü düşük maliyetle mevduat toplayıp, yüksek faizle satma fırsatı oluşmuş durumda ve Banka endeksi geçen hafta çok daha güçlü bir duruş sergiledi.

DolarTL kurunda denge henüz oluşmamış olabilir

DolarTL kurunda ise denge henüz oluşmamış olabilir. Kur korumalı TL Mevduata geçişlerin ne hızda olacağını görmek daha faydalı olacaktır. Halen bir miktar daha aşağı gerileme riski bulunuyor. Grafik haftalık bazda DolarTL grafiğini vermekte. Buna göre 22 haftalık ortalama 10.06 seviyesinde, 50 haftalık ortalama ise 8.92 seviyesinde bulunuyor. Gelecek hafta bu ortalamalar 5-10 kuruş yükselecektir elbette. Ancak teknik olarak ortalamaları test etmesi muhtemel olabilir. Fakat bu seviyelerden yukarı yönlü tepkiler görebiliriz. Günlük grafikte ise 11.54 direnci önemli olacak. Bu seviyenin üzerine yükselişler olursa tekrar 13 seviyesine doğru yoklamalar görebiliriz. 3 Ocak tarihinde açıklanacak Aralık ayı enflasyonu çok önemli olacak. Yüksek açıklanması beklenen enflasyon verisi sonrasında tasarruf sahiplerinin ne yöne doğru hareket edeceği belirleyici olacak.

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Borfin Eğitimlerim için resimlere tıklayın lütfen. Eğitimi alanlara analiz programları 2 ay ücretsiz.

İleri Düzey Temel Analiz ve Şirket Değerleme Eğitimi
Yeni Başlayanlar İçin Borsa Temel Analiz Eğitimi

 YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir