Arçelik ARCLK 2021 Bilanço Analizi

Son çeyrekte TL’deki değer kaybı, maliyet artışı ve faaliyet giderleri etkili oldu

Arçelik (ARCLK) 4Ç21’de beklentilerin üzerinde 789mnTL net kar açıkladı. Beklentiler 714mnTL seviyesindeydi. Net kar yıllık %32 geriledi, önceki çeyreğe göre %21 artış gösterdi. 2021 yılının tamamında ise net kar 2020 yılına göre %8 artışla 3.064 mn TL düzeyinde oluştu. Son çeyrekte net kardaki artışta,  kur etkisi ile cirodaki artış pozitif etki yaratırken, faaliyet giderlerindeki artış, maliyetlerin artması ile brüt kar marjındaki düşüş ve kur farkı giderleri negatif etki yarattı.

masanotları borsa

Aynı dönemde satış gelirleri beklentilerin hafif üzerinde 22.5 milyar TL olurken 4Ç20 dönemine göre %69 büyüme gösterdi. TL’deki değer kaybı, fiyat artışları ve inorganik adet büyümesi etkili oldu. Brüt kar marjı ise geçen yıl aynı döneme göre 7.3 puan düşüşle %28.7 oldu. Brüt kar marjındaki gerilemede artan hammadde maliyetleri ve TL’deki değer kaybının yarattığı maliyet artışı, kapasite kullanım oranının düşmesi ve Euro’nun Dolar karşısındaki zayıf seyri negatif etki yarattı.

FAVÖK rakamı 1.780mnTL ile beklentilerin altında oluştu. Faaliyet giderlerindeki artış, maliyet enflasyonu nedeni ile azalan brüt kar marjı bunda önemli etken olmuş görünüyor.

ARCLK 2021 Sonuçları

Bütün bu sonuçlara göre ARCLK 2021 yılında cirosunu %67 artırmayı başardı ve 68.2 milyar TL satış geliri elde etti. FAVÖK karı %35 büyüme ile 6.853mnTL oldu ve net kar %8 büyüme ile 3.064mnTL düzeyinde gerçekleşti.

2021 yılında satışların %31’i Türkiye ve %69’u yurtdışı satış olarak gerçekleşti. Yurtdışı satışlarda en büyük pay %30 ile Batı Avrupa ve %14 ile BDT ve Doğu Avrupa’ya ait oldu. Arçelik Beko markasıyla Pazar paylarını korudu veya liderliği ele geçirdi.

Şirket’in paylaştığı sunuma göre 2021 yılını büyüme açısından beklentilerinin üzerinde tamamladı. Karlılık bakımından ise beklentilerin bir miktar altında kaldı. İşletme sermayesi planladığı oranın 1.3 puan üzerinde kalarak nakit akışını olumsuz etkiledi. Yine de 2021 yılındaki zorlu şartlar dikkate alınırsa ARCLK için iyi bir yıl geride kaldığı söylenebilir.

ARCLK karlılık grafiği

Aralık sonu itibari ile Şirket’in net borcu 16.564mnTL seviyesinde bulunuyor. Net Borç / FAVÖK oranı ise 2.4x ile ideal seviyede. Borcu yüksek değil. Cari oran 1.39x ve likidite oranı 1.04x ile ideal seviyelerde. ARCLK için borç sorunundan veya borç çevirme sorunundan bahsedemeyiz. Oldukça sağlıklı.

Döviz pozisyon açığı ise net 1.394mnTL seviyesinde bulunuyor. ARCLK otuzdan fazla para birimini titizlikle yönetiyor. Açık pozisyonun Özkaynaklara oranının tek haneli olacak şekilde olması Şirket’in stratejisi içinde bulunuyor. Son durumda Açık pozisyonun Özkaynağa oranı %6.6 seviyesinde.

ARCLK Yatırımcı İlişkilerinin hazırladığı Finansal Sonuç Sunumunu mutlaka okuyunuz. Tıklayınız.

2022 Beklentileri

Şirket’in yayımladığı sunuma göre 2022 yılında konsolide ciro artışının %60’dan fazla olması bekleniyor. FAVÖK Marjının %10.5 olmasını bekliyor (2021 FAVÖK Marjı %10.05). İşletme Sermayesi / ciro rasyosunun yine %25 seviyelerinde gerçekleşmesini planlıyor (2021 %26.3). Yatırım harcaması olarak ise yine 220 milyon Euro öngörmekte.

Bu beklentilere göre Arçelik için 2022 yılında 109 milyar TL satış geliri, 11.448mnTL FAVÖK ve 4.9-5 milyar TL net kar beklenebilir. ARCLK son fiyatlamaya göre 11.2x f/k (sektör 11.3x) ve 1.8x pd/dd (sektör 1.9x) ve 7.4x fd/favök (sektör 7.8x) piyasa çarpanları ile işlem görmekte.

Arçelik için analist hedef fiyatları genellikle 73-78TL arasında bulunuyor. Son bilanço ve hedeflerin ardından revizeler gelecek mi izleyeceğiz. Son borsa kapanışı olan 50.70TL fiyata göre, sektördeki hedef değerlere bakarsak 12 aylık dönem için ortalama %44-54 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Avantajlar & Riskler

2022 yılında hammadde fiyatlarında görülen gevşemenin devam etmesi özellikle brüt kar marjını olumlu etkileyecektir. Diğer yandan güven endekslerindeki yükseliş beyaz eşya sektörü için pozitif. Riskler ise, Fed’in şahin duruşu ile Euro karşısında Dolar’ın güçlenmesine devam etmesi, TL’deki değer kaybının tekrarlanması ile karlılığın TL bilançoda baskılanması gösterilebilir.

Temettü

Şirket’in kar dağıtım oranının %50 olabileceğini varsayarsak hisse başı 2.26TL brüt temettü beklenebilir. Bu %4.5 temettü verimine işaret eder. ARCLK için tarihsel temettü verimine uygun bir seviye.

ARCLK Özet Gelir Tablosu

ARCLK 2021/09 Analizime göz atabilirsiniz.

Borfin Eğitimim için resme tıklayın.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Arçelik ARCLK 2021 Bilanço Analizi” için 2 yanıt

  1. merhaba. çok teşekkürler ederiz . faydalandık . sn . tuncay abi önemlisinix bixim için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir