Borsa ve Haftalık Piyasa Bülteni 30/01/21

Borsa endeksi haftayı %1.39 düşüşle kapadı. Metal ana sanayi, kimya ve iletişim sektör hisseleri baskı yaparken, Ulaştırma sektörünün endeks destek verdiğini gördük. ABD piyasaları ise haftanın ilk yarısında oluşan ciddi değer kayıplarını geri aldı ve haftayı hafif pozitif bir seviyede kapadı. Rusya Ukrayna krizi ile baskılı başlayan hafta, Fed öncesi baskı ile devam ederken, Fed toplantısının ardından piyasalarda rahatlama oluştuğu söylenebilir.

masanotları borsa

ABD Borsaları ciddi şekilde düşerken BIST100 ayı pozitif kapatmaya hazırlanıyor

ABD Borsalarında 4 Ocak tarihinden bu yana ciddi bir düşüş yaşandı. S&P endeksi 4818 gördüğü en yüksek seviyeden 24 Ocak tarihinde gördüğü 4222 seviyesine kadar %12.3 gibi ciddi bir düşüş gerçekleşti. Böyle bir harekette küresel piyasalarda baskı artarken BIST100 endeksi Ocak ayını %6 yükselişle tamamlamaya hazırlanıyor.

Fed mesajları oldukça şahin olurken, piyasaların korktuğu tahvil alımının erken bitirilmesi ve faiz artışlarının Mart ayından önce başlaması gibi bir mesaj alınmadı. Fed sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1.87 seviyesine gitsede ardından haftayı %1.78 seviyesine gerileyerek kapadı. Ancak faiz artırımı beklentileri ile kısa vadeli 2 yıllık tahvil faizleri %0.99 seviyelerinden %1.16 seviyelerine yükseldi. Ons Altın 1850 sınırından 1788 seviyesine geriledi. Brent petrol fiyatı ise 90$ seviyesini zorluyor ve bu seviye uzun vadeli ciddi bir eşik seviyesi olabilir. Önümüzdeki günlerde petrol fiyatlarını yakından izleyeceğiz görünüyor.   

İçeride Enflasyon Dışarıda AMB ve BoE faiz kararları ve ABD İstihdam Verisi

Önümüzdeki hafta içeride Perşembe günü Ocak ayı TÜFE verisini alacağız. Aylık %9.80 gelmesi beklenen veri ile birlikte yıllık TÜFE’nin %36.08 seviyesinden %46.95 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Yüksek enflasyona karşılık düşük faiz politikasının sonuçları hem içeride hem dünya tarafından merakla izleniyor. Yine içeride Pazartesi günü Aralık ayı dış ticaret dengesi verisini alacağız. Önceki veri aylık 5.4 milyar $ açık yönünde gelmişti. Salı günü ise Ocak ayı PMI verisini alacağız. Son veri 52.1 ile halen genişlemenin sürdüğünü gösteriyordu.

Dışarıda ise Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankasından faiz kararları bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası’nın 26 baz puan faiz artırımı yapması ve politika faizini %0.25’den %0.50 seviyesine çıkarması bekleniyor. Cuma günü ise ABD Tarım dışı istihdam verisi izlenecek. Beklentiler 238K istihdam olacağı yönünde ve işsizlik oranının %3.9 seviyesini koruyacağı yönünde.  

Önümüzdeki hafta Ukrayna Rusya gelişmeleri yine gündemi doldurmaya devam edecek. Hafta içerisinde piyasalarda bu konu nedeni ile günlük türbülanslar tekrar görülebilir.

Borsa Endeksi Yukarı Güçlenemiyor

Borsa BIST100 endeksi teknik olarak güçlü görünümünü koruyor ancak beklenen yukarı yönlü ivmelenme bir türlü gelmiyor. Gerçi geçen hafta yaşanan gündem ve ABD Borsalarının seyrini dikkate alırsak haksızlık etmemek lazım. Borsa Endeksinin genel olarak güçlenmesi ve uzun soluklu yükseliş gösterebilmesi için 2100 direncini geçmesi gerekli. Bu seviyeyi geçmesi durumunda yukarı sert hareketlere kapılar açılabilir. Aşağıda tarafta ise Borsa endeksi için 1911 seviyesinden gelen yükselen destek çizgisi önemini koruyor. Endeks bu yükselen trend çizgisi üzerinde kaldığı sürece 2100 seviyesini geçme iddiasını sürdürecektir. Ancak aksi durumda aşağı doğru satıcılı günler gelebilir. Şimdilik bu noktadan uzaktayız. Taktiksel olarak mevcut pozisyonlar Borsa Endeksi yükselen çizgi üzerinde kaldıkça korunabilir. Yeni alım yaşmak için ise 2100 direncinin geçildiğini görmek lazım. Hisse bazında farklı hareketler oluşabilir.

BIST100 Günlük Grafik

Bilanço Sezonu Başladı

Bilançolara ARCLK ile başladık. Cuma günü ANHYT, ISYAT, AKFGY ve ISFIN bilançolarını aldık. Önümüzdeki hafta Pazartesi günü AKGRT, Salı AKBNK, Çarşamba GARAN, Perşembe TOASO ve YKBNK bilançoları bekleniyor. Hepsinde güçlü bilançolar beklenirken özellikle banka net karlarının 4Ç’de iddialı beklentileri var. Ancak güçlü kar beklentilerinin olmasına rağmen banka hisselerinde beklenen güçlenme oluşmuş değil. Bundan farklı olarak Banka karları ile ilgili 2022 beklentileri de %60-70 artış yönünde bulunuyor. Bu beklentiler dikkate alınırsa uzun vadede bankalarda yukarı hareketin oluşması yanlış bir beklenti olmaz. Ancak kısa vadede beklenen yukarı güçlenme henüz oluşmadı. Banka endeksi XBANK’ın 1786 seviyesini geçmesi durumunda bankalarda beklenen ralliyi görebiliriz. Borsa endekslerinin seyri de önemli olacak. İzliyoruz.

Dolar kurunda 14 ciddi bir baraj oldu

DolarTL grafiğine bakıldığında genel seyrin normal olmadığını düşünüyorum. Etkin piyasa koşullarında oluşan bir grafiği andırmıyor. Çok müdahalenin olduğunu zaten biliyoruz. Geçen bu sürede grafikte 14 seviyesinin ciddi bir psikolojik seviye olduğunu söylemek mümkün. Bu seviyenin yukarı doğru geçilmesi beklentilerde ve piyasa dengelerinde önemli bozulmalara neden olabilir. Bu nedenle önemli. Şu ana kadar alınan tedbirler Dolara talebin sınırlı kalmasını sağlamış görünüyor. Ancak aşağı düşüş oluşmadığı da ortada. Aslında piyasada önemli bir döviz arzı sorunu var. Eğer yeterli döviz arzı oluşursa Dolar kurunda aşağı yönlü seyirler oluşabilir. Bunun olması için yabancı girişi, cari fazla gibi gelişmelere ihtiyaç var ancak bunlar şimdilik görünmüyor. Aşağıda 13.30 seviyesindeki 50 günlük ortalama önemli bir destek. Bu seviyenin altına gerilemesi durumunda aşağı yönlü seyir güçlenebilir. Bu durumda 11.40 seviyelerindeki haftalık ortalamalara kadar bile gerileme görebiliriz. Bu ip savaşı ne yöne doğru sona erecek onu göreceğiz.

DolarTL Günlük Grafik

Ons Altın Fed Sonrası geriledi ancak taktik aynı

Ons Fed’in şahin açıklamaları sonrasında 1850 sınırlarından geri çekildi. Şimdilik Altın’a geçit yok. Ancak taktiksel anlamda 1850 seviyelerine yakın noktalarda satış, 1750 seviyelerine yakın noktalarda alış stratejisi başarılı şekilde çalışıyor. Bununla birlikte Altın sıkışıyor ve zaman daralıyor.

Ons Altın Günlük Grafik

Arçelik 2021/12 Bilanço Analizimi okuyabilirsiniz.

Borfin Eğitim Hakkında Bilgi almak için Resmi tıklayınız
Borfin Eğitim Hakkında Bilgi almak için Resmi tıklayınız

 YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir