Borsa ‘daki Güçlü İştah Devam Ediyor

Borsa endeksinde düzeltmenin ardından gelen toparlanma ile Eylül ayında oluşan 8400 zirvesi tekrar test edilmek isteniyor. Piyasada bunu gerçekleştirecek iştah olduğu düşüncemi koruyorum. Bir süredir Global piyasalardaki satış baskısı, BIST100 üzerinde de bir miktar etkili olmuştu ve bu dönemde 7400 seviyesine doğru düzeltme satışları yaşadık. Ancak sonrasında BIST100 endeks dünyadan ayrışmaya devam etti.

masanotları borsa

Cuma günü S&P, beklenen yönde not görünümünü Negatif’den Durağan’a iyileştirdi. Not artırımı için henüz çok erken olduğu yönündeki düşüncemi buradan bir kez daha hatırlatmak isterim. Zaten görünüm Durağan iken kredi notu artmaz. Pozitif olmalı. Enflasyonda belirgin bir iyileşme görülmeden, OVP’de belirtilen adımlar somut şekilde atılmadan, KKM’de ciddi bir başarı elde edilmeden ve en önemlisi Döviz kurlarının piyasada serbest bir şekilde belirlenen bir dönem oluşmadan kredi notunda ciddi artılar beklemiyorum. Buda 2024 ortalarını işaret ediyor. Ancak S&P’nin kararı piyasadaki mevcut pozitif algıyı destekleyen bir nitelikte. Ayrıca bir coşku yaratmasını beklemiyorum.

Diğer yandan geçen hafta oluşan başarılı Banka ve şirket ihraçları, Mehmet Şimşek’in yabancı yatırımcılarla temaslarına bakıldığında yabancı ilgisinin yüksek olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu ilgi henüz Türk Varlıklarında güçlü bir alıma geçmiş değil. Borsadaki yabancı takas oranının %36 seviyelerine geldiğini görmekteyiz. %32 seviyelerinden hızlı bir yükseliş görünüyor. Yeri gelmişken söylemekte yarar var, yabancı takasındaki bu artış QNB Finansbank hissesindeki yükselişten kaynaklanıyor. QNB hariç bakıldığında yabancı oranında önemli bir artış mevcut değil. Çok ciddi bir yabancı girişinin kısa vadede olmasını beklemiyorum. Sadece çok sınırlı ve daha kısa vadeli fon girişleri olabileceğini düşünüyorum.

Genel olarak piyasa hakkında pozitif beklentim devam ediyor. Mayıs ayından bu yana pozisyonuna sahip çık veya hissene sahip çık mottomu koruyorum. Rasyonel dönüş sürecinin önemli bir hikâye olduğunu ve uzun vadede piyasalarda pozitif etki yaratmasını bekliyorum. Özellikle şuan 390 seciyelerinde olan CDS risk primlerinin zamanla 200 seviyelerine kadar gerileme beklentisi, uzun vadede piyasayı güçlü tutacaktır. Elbette verilen sözler yerine getirilir veya Mart 2021 gibi Naci Ağbal travması yeniden yaşanmazsa.

Borsa İçin Bilanço Beklentileri Ekim İle Başlayacak

Ekim ayına girmemizle birlikte Bilanço beklentileri yavaş yavaş alınmaya başlanacak. Bunun etkilerini Ulaştırma hisselerinde özellikle Havacılık hisselerinde görmeye başladık bile. Covid baskılarına yönelik beklentiler sektörde hala taze iken, son kez bilanço yükselişleri oluşabilir. THYAO, PGSUS ve TAVHL için pozitif bir ay görülebilir. En yüksek sezon sonuçlarını açıklamaları bekleniyor. Diğer yandan CCOLA ve AEFES içinde güçlü sonuçların beklendiği bir çeyrek göreceğiz. 2Ç sonuçlarında Çimento şirketlerinin öne çıktığını görmüştük. Aynı ivmenin devam etmesi ve 3Ç sonuçlarının güçlü olması beklenebilir. OYAKC, CIMSA, AFYON, AKCNS ‘da güçlü büyüme ve kar marjları devam edebilir. Yapı Kimyasalları açısından KLKIM, Telekomünikasyon olarak TCELL, Enerji ekipman sektör olarak ASTOR ve ALFAS, Petrokimya olarak TUPRS, bunların dışında ESCAR, ZOREN, YUNSA, TTRAK, TOASO, BRISA, AGHOL, DESA, DERIM, AYGAZ, KCHOL, DOHOL, ELITE, DOAS ve FONET güçlü sonuçlar beklediğim şirketler.

İçeride Enflasyon, Dışarıda İstihdam Verisi

Haftalık veri takviminde, içeri bakıldığında Pazartesi günü İmalat PMI verisi alınacak. Hatırlandığı üzere PMI verisi 50 seviyesinin altına gelmiş ve en sonra 49 olarak açıklanmıştı. Salı günü ise Eylül ayı TÜFE verisi alınacak. Beklentiler %4.8 aylık artış yönünde bulunuyor. Yıllık beklentiler ise enflasyonun %58.94’den %61.60 seviyesine artacağı yönünde. Aynı gün Eylül ayı öncü dış ticaret verileri bekleniyor. Son veri aylık 8.7 milyar $ dış ticaret açığını yansıtıyordu.

ABD kanadında ise Pazartesi günü İmalat PMI verisi, Çarşamba günü ISM hizmet PMI verileri izlenecek. Cuma günü ise Tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. Beklentiler 150K istihdam yönünde bulunurken, işsizlik oranı %3.7 olarak bekleniyor. Bunlara ek olarak Pazartesi günü Powell’ın konuşması bekleniyor.

Euro tarafında ise Pazartesi İmalat PMI ve Çarşamba günü Hizmet PMI verileri izlenecek. Çarşamba günü Euro Bölgesi ÜFE verisi alınacak. Negatif bölgede aylık fiyat artışı bekleniyor. Cuma günü ise Perakende Satışlar verisi takip edilecek.

Borsa 9400 Hedefine Gözünü Dikiyor

Borsa endeksinde yaşanan düzeltme sonrasında 8200 üzerine yerleşmenin önemini gecen hafta vurgulamıştık. Endekste 8200 üzerinde seyirler güçlenirse Eylül ayında test edilen 8400 direncini geçme şansı artacaktır. 8400 üzerindeki kalıcı seyirler ise endekste grafikte simetrik kanalın üst direnci olan 9400 seviyelerine doğru yeni bir yükselişin habercisi olabilir. Görünüm pozitif.

Borsa Grafiği

Ons Altın Güçlü Dolara Daha Fazla Direnemedi

Kısa vadede Fed sonrasında AD tahvil faizlerinin yükseliyor olması ve Doların küresel piyasalarda güçlenmesi Ons Altın üzerinde ciddi bir baskı oluşturdu. Uzun zamandır 1885 desteği üzerinde direnen Altın bu desteği kırdı ve hızlı bir şekilde düşüşe geçti. 1800 $ seviyesi kritik bir destek olacak. Bu seviyelere doğru geri çekilme olması durumunda iyi bir alım fırsatı olabilir. Ancak şu ana kadar 1885’e yakın Al ve 1950’ye yakın Sat stratejisi artık geçerliliği yitirdi. Kısa vadede görünüm olumsuz, ancak uzun vadede özellikle 2024 için bu düşüşleri iyi bir fırsat olarak görmekteyiz.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa ‘daki Güçlü İştah Devam Ediyor” için bir yanıt

  1. Selam , iyi çalışmalar, ben yatırım finansman YouTube kanal izliyicisiyim, sorduğum sorulara cevap vermiyorlar, belki siz verirsiniz, 1. Yatırım finansman uzun vadeli model portföyüne aldığı hisseleri neden günlük öneri listesine alıyor?
    2. Kmpur, akgrt, ismen, odaş ve euren ile ilgili o değerli görüşlerinizi bizden esirgemezseniz sevinirim.
    3. F/k oranı üzerinde bedelli ve bedelsizsermaye artırımının bir etkisi var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir