Borsa Dolar Altın Haftalık Beklenti 23/5/21

Geçtiğimiz hafta ABD ve Avrupa borsa endekslerinde haftanın ilk yarısında yaşanan düşüşler stres yaratırken, haftanın ikinci yarısında gelen tepki alımları ortamı bir miktar yumuşattı. Enflasyon konusu ve buna bağlı olarak tapering gündeme geldikçe piyasalarda sert reaksiyonlar görüyoruz. Ancak buna karşılık, bu sert reaksiyonların ardından tekrar alım yönlü sert reflekslerde görmekteyiz. Piyasalar faiz ve enflasyon konusunu sevmiyor ancak risk iştahı halen yüksek görünüyor. Bu denge bir süre daha sürecek gibi duruyor. Fakat bir gün bu denge tapering’den yana bozulabilir.

masanotları

Yabancı Alımı için kur riski olmamalı…

İçeride ise banka hisselerinde alımların geldiğini ancak devamının gelmediğini gördük. Fakat yine de Borsa endeksinde bazı kıpırdanmalar olduğunu söylemek mümkün. Küçük de olsa yabancı alımlarından bahsedebiliriz. Ancak yeterli değil. TL tarafında ise çok iyi bir görünüm yok. Başka deyişle bozuk görünüm sürüyor. Dolar dünyada değer kaybederken bu durum içeride DolarTL kuruna yansımadı. Aksine giderek daha fazla 8.50 psikolojik direncine yaklaşıyoruz. TCMB verilerine göre 14 Mayıs ile biten haftada yurtiçi yerleşiklerin 838 milyon $ alımları var. Mart ayında izlediğimiz yerli döviz satışları bitmiş görünüyor. Açıkçası 8.50 psikolojik direnci geçildikten sonra özellikle kurumsal tarafta alımların sertleşmesinden korkuyorum. Bu dolar kurunda yukarı doğru yeni bir talep yaratabilir. Hisse senedi tarafında ise 52 milyon $ yabancı alımı görünüyor. Ancak TL tarafındaki zayıf algıya baktığımda yabancı alımlarının sınırlı kalmasını bekliyorum. Yabancı için en önemli risk kur riskidir ve böyle bir ortamda yüklü yabancı hisse alımları beklemek yanlış olacaktır.

Diğer yandan bir süredir gündemde olan video kayıtları piyasalar üzerinde şimdilik önemli bir baskı yaratmadı. Ancak siyaset tarafında piyasa üzerinde belirsizlik yaratmaya açık bir konu olarak önümüzde duruyor.

Hazine’nin Yüklü İç Borç Ödemesi…

Yüklü iç borç ödemesi olan bir haftaya giriyoruz. 28 Mayıs tarihinde sadece piyasaya 27.9 milyar TL’lik iç borç servisi yapılacak. Hazine önümüzdeki hafta 6 adet ihaleye çıkacak. Pazartesi günü 4 yıl vadeli tahvil ve 5 yıl vadeli TLREF endeksli tahvil, Salı günü 1 yıl vadeli sabit ödemeli tahvil ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ve Çarşamba günü ise 3 yıl vadeli Euro cinsi tahvil ve 3 yıl vadeli Euro cindi kira sertifikası ihalelerine çıkacak. Oldukça sıkıntılı bir hafta.

Hazine iç borçlanma takvimi için tıklayabilirsiniz.

Ayrıca Salı günü reel kesim güven endeksi ve Kapasite Kullanım oranı verilerini alacağız. Cuma günü ise ekonomik güven endeksi ve Nisan ayı Dış ticaret Dengesi verileri izlenecek. Güven endeksleri dayanıklı tüketim sektörünü etkileyebilir. Dış ticaret dengesinin önceden gümrük bakanlığı verileri gelmesi nedeni ile fazla etkisi olmasını beklemiyorum.

Doları Etkileyecek Çok Veri Var…

Dışarıda ise Pazartesi günü Almanya piyasaları kapalı olacak. Haftanın ilk üç günü Fed üyelerinin konuşmaları var. Bugünlerde Fed Başkanlarının konuşmalarını dinlemek önemli olabilir. Piyasalarda etkili oluyorlar. Açıkçası ABD verilerinin ön planda olacağı bir hafta bizi bekliyor. Perşembe günü Dayanıklı tüketim verileri,  ve büyüme verilerini alacağız. Cuma günü ise ABD Kişisel Gelir ve Harcamalar verileri önemli olacak. Önümüzdeki hafta ABD Dolarının değerini etkileyebilecek çok veri ve gelişme var. Dolar endeksin yukarı seyirler oluşursa içeride DolarTL kuru yukarı doğru etkilenebilir.

Borsa

Borsa endeksi 1434 seviyesindeki 50-günlük ortalamasını destek yaptı ve bu seviye üzerine yerleşmeye çalışıyor. Ancak bir süredir yukarı hareketin rahatlayamadığını izliyoruz. 1472 seviyesindeki 22-haftalık ortalama önemli bir direnç konumunda bulunuyor ve şimdilik geçmekte zorlanacak görünüyor. Endeksin 1472 direncini geçmesi durumunda alımlar agresifleşebilir. Bu direnci aşmamızı sağlayacak gelişmelere ihtiyacımız bulunuyor. Dış piyasalardaki pozitif havanın sürmesi, beklenenden düşük gelebilecek Mayıs enflasyon verisi, ABD ve Avrupa ile Türkiye arasında ilişkilerde pozitif gelişmeler gibi olaylar buna neden olabilir. Bankacılık endeksinin 50-günlük ortalamasını geçmesi bu konuda umut verisi bir sinyal olabilir.

Dolar

Dolar kurunda görünüm TL açısından güçlü değil. Son bir iki haftadır Dolar endeksi dünyada değer kaybetmesine rağmen TL buna tepki vermedi. GOÜ para birimleri arasında Brezilya Reali ve TL zayıf görüntüsünü koruyor. DolarTL’de 8.50 psikolojik direnci geçildiği taktirde hareket hızla 8.58 tarihi direncine doğru oluşabilir. 3 Haziran’da açıklanacak Mayıs enflasyonu TL açısında oldukça önemli olacak. Açıkçası mevcut para politikası duruşu, enflasyon gelişmelerine baktığımda DolarTL kurunun ilerleyen dönemde yeni zirvelere ulaşma beklentimi koruyorum.

Altın

Ons altında hızlı bir hareket sonrasında 1844 seviyesine geri çekilme görebiliriz. Bu seviyenin önemi 50-haftalık ortalama olması. Geri çekilme gerçekleştiği taktirde bu seviye üzerinde tutunup tutunmayacağı önemli olacak. Açıkçası son hızlı hareketin ardından Altında bir kar satışı ihtiyacı yükselmiş görünüyor ve olabilecek bir geri çekilme beni şaşırtmayacak.

Altın, dolar ve diğer forex piyasaları için detaylı bilgi almak istiyorsanız tuncay@tuncaytursucu.com adresime mail gönderebilirsiniz.

Oyak çimento 2021/03 Analizimi okuyabilirsiniz.

Çocuğunuza borsa Hesabı Açın makalemi okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Dolar Altın Haftalık Beklenti 23/5/21” için 7 yanıt

  1. Öncelikle merhabalar Tuncay abi.Borsaya çok yeni bir yatrımcı olma hayali ile başladım ve bu yolda ilk kimi takip edebilirim diyerek araştırmalarım sonucu sizi tanımış bulunuyorum.Geçmişinizi eğitim ve geçmişte aldığınız görevleri okuyarak sizi takip etmeye karar verdim.Görüyorum ki doğru bir karar vermişim.Size vermiş oldğunuz değerli bilgileriniz,samimi tavrınız ve tüm emekleriniz için teşkkür etmek istedim.En sıkı takipçilerinziden biri olarak geçmiş videolarınız,gelecek videolarınız,yazılarınız,radyo tv yayınlarınızı zevkle ve merakla izleyip,okuyup,dinleyeceğim tekrar çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir